Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti ve Geri Alma

konut-kredisi-ekspertiz-raporu

Ekspertiz Ücreti ve Geri Alma: Konut kredisi ekspertiz ücreti ne kadar konut kredisi alacakların merak ettiği bir soru. Banka ekspertiz ücreti iadesi ile ekspertiz ücreti geri alınabiliyor mu sorusu da konut kredisi hakkında merak edilenelr arasında yer alıyor. Konut kredisi alınırken pek çok masraf çıkıyor. Dosya masrafı, ekspertiz masrafı gibi. Peki banka ekspertiz raporunun yüzde kaçı kadar kredi veriyor ve diğer sorularınızın cevaplarına bakalım.

Konut kredisi hakkında işlemlerinin hızlı gerçekleşmesini isteyenlerin sorduğu sorulardan biri de konut kredisi ekspertiz raporu kaç günde çıkar? Ekspertiz almayı planladığınız konut için kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Ekspertiz raporunun oluşması ortalama olarak 1 haftalık süreyi bulabilir, bu süre değişiklik gösterebilir.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Bankadan konut kredisi almak isteyenler kredi masrafları ile karşılaşıyorlar. Bu masraflardan biri de ekspertiz ücreti. Konut kredisi ekspertiz raporu için konutun özelliğine göre, bankaya göre ekspertiz ücreti farklı olabiliyor. Peki konut kredisi ekspertiz ücreti ne kadar alınıyor?

Bankadan konut kredisi çekilerek alınacak ev için evin değerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu değerin belirlenmesi için SPK tarafından lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşları görev almaktadır. Bankalar evin değerinin belirlenmesi için oluşan bu masrafları konut kredisi alacak olan tüketiciye yansıtmaktadır.

Bankalar ekspertiz ücreti için aldıkları tutar 350-750 TL aralığında farklılık gösterebiliyor. Ekspertiz ücreti konut kredisi alırken bankaya önce ödenen ve kredi için oluşan bir masraf.

Ekspertiz Ücreti Geri Alınır Mı?

Bankadan konut kredisi almak için başvuru yaptınız ve gerekli evrakları teslim ettiniz diyelim. Banka evin değerinin belirlenmesi için ekspertiz raporu sürecini başlattı. Banka konut kredisini vermeden önce ekspertiz raporu ücretini peşin olarak almaktadır ve bu ücret alındıktan sonra ekspertiz sürecini başlatmaktadır. Konut kredisi için ekspertiz ücreti ödemesini önceden yapmış oluyorsunuz ve banka ekspertiz sürecini başlatıyor.

Kredi süreciniz devam etmese bile yani siz bankadan konut kredisi çekmekten vazgeçseniz ancak ekspertiz raporu hazırlandıysa bu durumda konut kredisi talebinde bulunsanız bile ekspertiz ücretini geri alamazsınız. Bankada konut kredisi ekspertiz ücretini iade etmemektedir. Bankaya ödenen ekspertiz ücreti, ekspertiz firmalarına ödenmektedir.

Ekspertiz Raporu İle Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankadan konut kredisi almak için işleyen süreçlerden biri de ekspertiz raporu sürecidir. Ekspertiz raporu bankadan ne kadar konut kredisi alabileceğinizi etkileyecektir. Evin konumu, sahip olduğu özellikler, evin malzeme kalitesi gibi bir çok faktör ekspertiz raporunda etkili olabilir.

Konut kredisi ekspertiz değerlendirmesi yapıldıktan sonra eksper konuta bir değer biçecektir. Konut kredisi ekspertiz değerinin yüzde kaçı ile bankadan konut kredisi alabilirsiniz diye bakıldığında, ekspertiz raporuna göre en fazla %80 oranında banka size konut kredisi verebilir. Bir örnekle açıklayacak olursak ekspertiz ev için 200 bin TL değer biçtiyse banka size 160 bin TL konut kredisi verebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar? 29 Kasım 2016

Bir cevap yazın