Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

konut-kredisi-kac-gunde

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar? : Konut kredisi kaç günde onaylanır konut kredisi başvurusu yapanların merak ettiği bir soru. Konut kredisi kaç günde belli olur diye bakıldığında başvuru işlemleri, ekspertiz raporunun çıkması ve kredinin kullandırılması için belirli bir zaman geçmektedir.Bu süre uzun değildir. Peki konut kredisi kaç günde sonuçlanır bakalım.

Konut Kredisi Başvurusunda Önce Ev Mi Kredi Mi?

Bankadan konut kredisi almak istediğinizde banka ev seçiminiz kadar, gelir durumunuzu, kredi geçmişinizi yani kredi notunuzu da incelemektedir. Almak istediğiniz ev için konut kredisi çekmek istediğinizde evin bulunduğu ilçe, evin konumu, evin inşaat halinde olup olmaması gibi durumlar etkili olmaktadır.

Banka konut kredisi vermeden önde eskpertiz raporu isteyecektir. Bu nedenle konut kredisi almadan önce yapmanız gereken öncelikle evi bulmak sonrasında kredi başvurusu yapmaktı

Kaç Günde Sonuçlanır?

Bankalar kredi başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirip başvuru sonucunu iletiyor. Konut kredisi çekmek için ise ev kredisi kaç günde çıkar sorusunun cevabını merak ediyor. Konut kredisi başvurusu için gerekli evraklar hazırlanıp bankaya verildikten sonra değerlendirme yapılır ve kredi başvurunuz sonuçlandırılır. Kredi başvurularında genellikle istenen belgeler satın almayı planladığınız konutla ilgili belgeler yani tapu fotokopisi gibi evraklar, gelir belgesi ve nüfuz cüzdanıdır.İstenen belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Banka konut kredisi başvurusu için krediye uygunluk durumunu da inceleyecektir. Kredi notu, ekspertiz raporu incelemeleri yapılmaktadır.Konut kredisi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra banka kefil talebinden bulunabilir. Kefil ile ilgili bankanın istediği belgeler de bankaya verilmelidir.

Konut kredisi kaç günde sonuçlanır dediğinizde ekspertiz sürecini de unutmamak gerekir. Bu durumda konut kredisi ekspertiz raporu kaç günde çıkar? Ekspertiz tarafından almayı planladığınız ev için hazırlanan rapor 1-3 iş gününde bankaya ulaşmaktadır. Banka ekspertiz raporu değerlendirmesinin ardından kredi alıp alamayacağınıza karar verecektir.

Konut kredisi başvurusu onay işlemi için konut kredisi kaç günde onaylanır diyorsanız banka bu süreyi fazla uzun tutmamaktadır. Banka belgeleri ve ekspertiz raporunu incelemektedir. Konut kredisi başvurusu onaylandıysa banka konut kredisi kullanımınız için ipotek işlemlerini başlatacaktır. Eğer bankadan aldığınız konut kredisini ödeyemezseniz banka ipotek nedeniyle gerekli süreci başlatarak evi satışa çıkarabilir.

Tüm bu işlemler sonucunda konut kredisi kaç günde çıkıyor; konut kredisi için başvuru işleminizi yaptıktan sonra bir engel çıkmaz, her şey yolunda ve zamanında gerçekleşir ve konut kredisi başvurunuz da onaylanırsa konut kredisi alma süresi 5- 10 iş günü arasında değişebilir.

Konut kredisi kaç günde çıkar sorusunun cevabı işlemlerin gerçekleşme hızına ve bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bankaya konut kredisi almak için başvuru yaptığınız andan tapu işlemlerine kadar geçen yaklaşık olarak süre 5-10 gün sürebilir, daha kısa zamanda da kredi başvurunuz sonuçlanabilir.

Bu yazı sizi kredi almaya teşvik etmez. Kredi almak ya da almamak tamamen sizin tercihinizdir.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti ve Geri Alma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın