Konut Kredisi Yapılandırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

konut-kredisi-yapilandirma

Yapılandırma Nedir ve ? : Ev kredisi taksitlerini ödeyemeyenler, konut kredisi yapılandırma işlemi yapabilirler. Peki nasıl olur bu işlem? Konut kredisi taşıma yani transfer işlemi ile konut kredisi için yeniden ödeme planı oluşturabilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma işlemi yaparken kredi transferi mi yoksa kendi bankanızın konut kredisini mi yapılandırmayı seçmek sizin elinizde.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma işlemi bankacılık literatüründe olarak geçer. Kredi yapılandırma işlemlerini ödemelerinde sorun yaşayan veya daha kısa sürede kredisinin ödemesini yapmak isteyen banka müşterileri için yapılan bir işlemdir.

Özellikle, konut kredisi yapılandırma işlemi bankalara en çok başvurusu yapılan yapılandırma işlemi olarak dikkat çekmektedir. Konut kredileri oldukça uzun vadeli olduğundan, bazı dönemlerde ödeme güçlüğü yaşayan kişiler, yapılandırma işlemine giderek daha düşük tutarlarda yapacağı taksit ödemeleriyle borcunu ödemektedir.

Konut kredisi yapılandırma işlemlerinde yeniden yapılandırmalarda cezai bedel ödeme durumu da bulunmaktadır. Kalan anapara üzerinden %2 oranında cezai tutar belirlenmektedir. Kredi sahibi bu tutarı ödemek zorunda olduğundan, ceza ödememek için her iki tercih yolunu da iyi analiz etmeli ve cazip olan yöntemi tercih etmelidir.

Yeniden konut kredisi yapılandırma işlemlerinde tekrardan ekspertiz ücreti, cezai kesinti ve dosya masrafı gibi masraflar çıkabileceğinden tutarlar üzerinde değişim olabilmektedir. Ek masrafları da hesaplayarak kredinizin yeni maliyetini hesaplayabilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma işlemi için konut kredisi aldığınız banka şubelerine giderek, ilgili talebinizi iletebilirsiniz.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma İşleminde Dikkat Edilecekler

Konut kredisi aldıysanız ve kredi taksitlerini ödeme konusunda zorluk yaşadığınız için yeniden yapılandırma işlemi yaptıracaksanız bu işlemde kalan borç miktarınızı gözden geçirmelisiniz. Konut kredisi yapılandırma işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli noktlardan biri de oranı. Yapılandırma işlemi ile uygulanacak olan faiz oranı ile ödemesini yaptığınız kredinizin faiz oranını karşılaştırın. Yapılandırma sonucunda oluşacak aylık taksit miktarınızda, konut kredisi vadesinde nasıl bir değişim yaşanacak ve bu durumda ödeyeceğiniz aylık taksitler de değişecek mi yapılandırma işlemi yaptığınız bankanızla bu durumları görüşün ve bilgi alın.

Kredinin toplam maliyeti de konut kredisi yapılandırma işleminde görüşmeniz, dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Mutlaka konut kredinizin toplam kredi maliyetiyle, yapılandırma işlemi yapıldığında oluşacak konut kredisinin toplam kredi maliyetini karşılaştırın. Özetle konut kredisini başka bankaya taşımak yani konut kredisi transfer işlemi yapacaksanız şunlara dikkat edin.

  • Dosya masrafı
  • Erken borç kapatma bedeli
  • Ekspertiz ücreti

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut kredisini yeniden yapılandırma işleminde kendi bankanıza gidebilir ve bu talebinizi iletebilirsiniz. Bu durumda banka gerekli değerlendirmeleri yapar. Sonrasında eski konut krediniz kapatılır ve sanki yeni bir kredi başvurusu yapmışsınzı gibi yeni bir ödeme planı oluşturulur. Konu kredisi yapılandırma işlemi için başka bankaya kredinizi transfer de edebilirsiniz. Ancak krediyi iyi başka bankaya taşırsanız bu durumda erken kapama cezası ödemesi yapmanız gerekir, ekspertiz, dosya masrafları gibi ödemeleri de yapmanız gerekir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın