Konut Kredisini Ödeyemiyorum Ne Olacak?

konut kredisini ödeyemiyorum

Ev kredimi ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyenler için sürecin nasıl işlediği hakkında yazımızda bilgi verdik. Konut kredisi geç ödeme ya da taksitleri ödeyememe kredi notunuzun düşmesine neden olurken, evin satılması gibi durumlar da yaşanabilir.

Konut kredisi kaç ay ödenmezse banka yetkilerini kullanmaya başlar diye baktığımızda, konut kredisi taksitleri 2 ay ve daha fazla süre ödenmediği zaman banka konut kredisi üzerinde haklarını kullanarak işlem başlatabilir.

Banka konut kredisi borcu ödenmezse ne olur konut kredisi çekenlerin krediyi ödeyememe durumunda neler olabileceğini düşündürmektedir. Konut kredisi zamanında ödenmezse evin satılmasına kadar varan bir süreç başlayabilir.

Eğer konut kredisini ödeyemiyorum şimdi ne olacak diyorsanız, nasıl bir süreç işlediğine bakalım.

Hatırlatma : Konut kredi taksitleri ödenmezse ne olur diye bakıldığında ödenmeyen ilk konut kredisi taksiti için banka size sözlü olarak borcunuzu ödemeniz gerektiğini tebliğ edecektir. İlk kez kredi taksiti geciktirilirse banka müşteri temsilcisi ile bu durum yaşanır.

Konut kredisi 2 ay ödenmezse ne olur diye baktığımızda ise yine banka size geciken ya da ödenmeyen borcunuz için hatırlatmada bulunacaktır. Banka bu hatırlatmayı eposta ile, SMS ile ya da müşteri temsilcisinin size araması şeklinde yapabilir.

Muacceliyet : Konut kredisi bir ay ödenmezse, ilk konut kredisi taksiti geciktirildikten sonra banka sizi uyaracaktır. Konut kredisi 2. taksitini de ödemeden geçtiniz diyelim. Banka bu durumdan sonra üçüncü konut kredisi taksitini beklemeyecektir. Noter aracılığı ile ödenmeyen konut kredisi sebebiyle muacceliyet bildirimi yapılacaktır.

Bu demek oluyor ki eğer konut kredisinin ödenmemiş olan borçlarının hemen kapatılması istenmektedir. Eğer kapatılmazsa konut kredisini borcunun tamamının bankaya ödenmesi gerektiği size iletilecektir.

Konut kredisi geciken borçlarınızın ödenmesi için size 1 ay süre verilecektir ve bu sürede borçlarınızı ödemeniz istenecektir.

Yeniden Yapılandırma : Banka verilen kredilerin tekrar bankaya ödenmesini istemektedir. Konut kredis gei 3 ay ödenmezse ya da daha fazla süre ödenmezse bu durumda banka sizinle iletişime geçecektir.

Banka size konut kredisi yapılandırma seçneğini sunabilir. Bu yapılandırma ile konut kredisi taksitlerini sizin ödeyebileceğiniz şekilde ve yeni bir faiz oranı ile taksitlendirmeyi teklif edebilir.

Eğer konut kredisi taksidi ödenmezse ve siz konut kredisi yapılandırmayı tercih ederseniz bu durumda yeni bir ödeme planı hazırlanır. Konut kredisi borçlarınız yeniden yapılandırılacaktır.

İkinci Kez Kredi Yeniden Yapılandırma : Bankaya ödeyemediğiniz konut kredisi borcunuz için birinci kez yapılandırma işlemi yaptıktan sonra da konut kredisi borçlarınızı ödeyemiyor olabilirsiniz. Bu durumda bankaya ikincş kez konut kredisi yapılandırma için başvuru yapabilirsiniz.

İkinci kez konut kredisi yapılandırma durumunda ise bankaya kefil gösterilmesi ya da teminat gösterilmesi bankanın yapılandırma başvurunuzu onaylamasında etkili olabilir.

İpotek : Konut kredisi ödenmezse banka ipotekli ev için işlem başlatabilir. Eğer konut kredisini yapılandırdıysanız ve hala konut kredisi borçlarını ödeyemiyorsanız banka kredi borçları için  ipotekle ilgili işlemleri başlatabilir ve evin satılmasını için avukatla süreci başlatabilir.

Konut kredisi taksidi ödenmezse ne olur sorusunu kısaca özetleyecek olursak bankaya olan kreid borçlarının birinci taksidi, ikinci taksidi ödenmediyse ya da bir kısmı ödendiyse banka bu durumda yazılı olarak ihtar çeker ve borçları ödemenizi isteyecektir.

Eğer 3. konut kredisi taksiti de ödenmiyorsa bu durumda avukat devreye girecektir. İlerleyen süreçte evin satışı ile ilgili işlemler başlar. Konut kredisi ödenmeyen evlerin satışı yapılarak kredi borcunun tahsil edilmesi sağlanır.

Yani konut kredisi ödenmezse ne olur diyorsanız, krediyle satın aldığınız eviniz borçlarınızı ödememeniz nedeniyle elinizden gitmiş olacaktır.

Konut kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Konut kredisi icra işlemleri için; eğer evin değeri düşmüş ise bu durumda icra ile satışa çıkarılmış olan konut, konutun sahibinin bankaya olan toplan kredi borcunu karşılamaya yetmiyorsa bu durumda kalan borçların ödenmesi için de işlem yapılmaktadır.

Kalan borç bakiyesinin ödenmesi için tüketicinin borcu sahip olduğu diğer mal varlıkları ile ödemesi istenebilir. Ya da bu durumda konut kredisine kefil olan kişiden kalan borcu ödemesi için süreç başlatılabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın