KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları Listesi

KOSGEB Tarafından Desteklenen Faaliyet Alanları Listesi: KOSGEB her yıl olduğu gibi 2018 yılında da oldukça cömert davranarak bir çok alanda destek programı açıkladı. KOSGEB destek programları 2018 yılı programı kapsamında açıklanan faaliyet alanları incelendiğinde kendi işini kurmak isteyenden işini büyütmek isteyene varana kadar bir çok alanda destek verildiği anlaşılmaktadır.

Bu yazımızda KOSGEB’ten destek alabilecek faaliyet alanlarının neler olduğu  ve verilen destek miktarının maksimum ne miktarda olduğu hakkında çalışma yaptık. Siz de KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde faaliyet göstermek istiyorsanız, aşağıda yer vereceğimiz listeden size uygun iş kolunu seçerek KOSGEB destek programına başvuru yapmalısınız.

2018 Yılında KOSGEB’ten Destek Alabilecek İş Sektörleri Listesi

KOSGEB’ten destek alabilecek faaliyet alanları incelendiğinde KOSGEB’in 5.000.000 TL’ye varana kadar destek imkanı sağladığını söylemek mümkündür. 2018 yılında açıklanan KOSGEB destekleri şu şekildedir:

 1. Girişimcilik Destek Programı: Kendi işini kurmak isteyenlere 50.000 TL geri ödemesiz ve 100.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplamda en fazla 150.000 TL girişimcilik desteği verilmektedir. Bu programa başvuru için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak gerekmektedir.
 2. Genel Destek Programı: Kurulmuış ve faaliyetlerine devam eden KOBİ’ler için 470.000 TL’ye kadar 15 farklı alanda destek sunulmaktadır. Destek verilen faaliyet alanları yurt içi fuar desteği, yurt dışı iş gezisi, tanıtım desteği, eşleştirme desteği, nitelikli eleman istihdam desteği, danışmanlık desteği, eğitim desteği, enerji verimliliği desteği, tasarım desteği, sınai mülkiyet hakları desteği, belgelendirme desteği, test, analiz ve kalibrasyon desteği, bağımsız denetim desteği, gönüllü uzmanlık desteği ve lojistik desteğidir.
 3. İşbirliği Güçbirliği Destek Programı: İşlerini büyütmek isteyene KOBİ’lere 300.000 TL geri ödemesiz 1.200.000 TL geri ödemeli olmak üzere 1.500.000 TL’ye kadar destek kredisi verilmektedir. Bu programdan yararlanmak için bir işyeriniz olmalı ve işlerinizi büyütmek amacıyla hammadde, mamul, techizat gibi ihtiyaçlarınızın bulunması gerekiyor.
 4. KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı: İşletmelerini geliştirmek, rekabet güçlerini arttırmak ve katma değerli ürün üretiminde bulunmak isteyen girişimcilere 300.000 TL geri ödemesiz, 700.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 1.000.000 TL destek verilmektedir.
 5. AR-GE ve İnovasyon Destek Programı: Bilim ve teknoloji ağırlıklı yeni fikir ve buluşların iş hayatına kazandırılarak yatırıma dönüştürülmesi, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin üretilmesi için sağlanan destek programıdır. Bilim ve teknoloji alanında yatırıma dönüştürülebilecek bir fikriniz var ise 1.500.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.
 6. Endüstriyel Uygulama Destek Programı: Yeni bir ürün ve hizmetin üretilmesi, kalitesinin artırılması, maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin uygulamaya alınması, ürün veya süreçlerinin pazara uygun biçimde ticarileştirilmesi amacıyla hazırlanan projelere 1.500.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu şekilde projeniz var ise sağlanan bu destekten yararlanabilirsiniz.
 7. KOBİ TEKNOYATIRIM – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı: Teknoloji alanında yapılan Ar-Ge çalışmaları, doktora çalışmaları ya da benzeri bir çalışma ile ortaya çıkmış, prototipi üretilerek denenmiş ürünleri ticarileştirmek ve ülke ekonomisine katma değer oluşturmak amacıyla bu destek programı açılmıştır. Şayet yüksek teknoloji özelliği olan ve uluslararası pazarda yer alarak teknoloji ihracatına katkıda bulunacağını düşündüğünüz çalışmanız varsa bu destek programına başvuru yapabilirsiniz. Destek miktarı 5.000.000 TL’ye kadardır.
 8. Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı: Gelişme ve büyüme potansiyeline sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerin, Borsa İstanbul A.Ş. Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem görmeleri için ihtiyaç duyulacak finansmanı sağlamak amacıyla ortaya çıkan bir destek programıdır. Destek miktarı en fazla 500.000 TL’dir.
 9. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı: Yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde geliştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda tanıtımının yapılması, ihracının sağlanması ve ürünlerin uluslararası ekonomi içerisinde yer alabilmesi maksadıyla uluslararası kuluçka merkezi kurulması ve işletmelerin hızlandırma programlarına katılmasını destekleyen KOSGEB programıdır. Toplamda maksimum 60.000 dolar deste verilmektedir.
 10. TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı: Teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin uluslararası pazarda rekabet güçlerini arttırmak, yaptıkları araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sonuçların ticarileştirlmesine katkı sağlamak ve teknolojik ürünlere yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini desteklemek amacıyla ortaya çıkan KOSGEB desteğidir. Destek miktarı 150.000 TL’ye kadardır. Açıklanan desteğin 100.000 TL’lik kısmı yurtdışı tanıtım işleri, 50.000 TL’ye kadar olan kısım ise yurt içi tanıtım desteği içindir.
 11. Stratejik Ürün Destek Programı: İthalatı çok maliyetli olan ürünlerin millileştirilmesi, üretimde yerli ürünlerin kullanılması, KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi, KOBİ’lerin büyük işletmelerle birlikte çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi ve cari açığın kapatılmasına katkı sunacak ürün ya da hizmetlerin üretilmesi konularında faaliyet göstereceklere 5.000.000 TL’ye kadar destek sunulmaktadır.
 12. Kredi Faiz Desteği Programı: KOBİ’lerin üretim ve kalite standartlarının arttırılması, ihtiyaç duyulan finansmanın çözümü, uluslararası rekabet gücünün arttırılması, ve istihdam olanaklarının arttırılması amacıyla KOBİ’lere kullandıkları kredilerin faizleri için 300.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.
 13. KOSGEB Laboratuvar Desteği Programı: KOSGEB metal ve plastik/kauçuk ürünlerin kalitesinin arttırılması ve bu ürünlerin laboratuvar ortamında testlerinin yapılabilmesi için %50 indirimli olarak kendi laboratuvarlarında hizmet vermektedir.

KOSGEB Hibe Desteği ve KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB desteklenen faaliyet alanlarından yararlanabilmek için adım adım aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • İşletme sahibi olmak ya da işletme açabilecek proje sahibi olmak
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olmak
 • Başvurulacak destek alanları ile ilgili belgeleri hazırlamış olmak
 • Destek alınacak alanla ilgili proje hazırlamak.

Bu koşulları yerine getiren herkes KOSGEB desteğine başvuru yapabilir.

KOSGEB desteği ve destek süreci ile ilgili detaylı bilgi için “Sorunsuz Olarak KOSGEB Hibe Desteği ve KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın