KOSGEB Hibe Desteği Ve Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

kosgeb-50-bin-lira-hibe-kredi

KOSGEB Ve Nasıl Alınır?: KOSGEB girişimcilere hibe desteği vermektedir. Faizsiz kredi nasıl alınır ve KOSGEB’e başvuru nasıl yapılır işte iş yerlerini açamak isteyenler için bu soruların cevapları yazmızda.  Devlet tarafından desteklenen KOSGEP hibe kredisi alabilirsiniz. KOSGEP 50.000 TL hibe vermektedir ve 100.000 TL faiz krediyi iş yeri açmak isteyen kişilere vermektedir. 1990 yılının 12 Nisan tarihinde kuruluan KOSGEP yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ülkemizde kurulmuştur. KOSGEP’in amacı ülkemizde iş yeri bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelere maddi destek sağlayarak, ekonomide daha etkin bir hal almalarını sağlamaktır. KOSGEB küçük ve orta ölçekteki işletmelerin rekabet edebilecekleri seviyeyi artırmaktadır. Ayrıca sanayide yaşanan ilerlemeler, gelişmeler ile entegrasyonunu sağlayarak bu orta, küçük işletmelerin ekonomik olarak gelişmelerini sağlamakla görevlidir. Yani KOSGEB teşvik kredisi devlet tarafından yeni bir iş kuracak ya da işini büyütmelerine yardımcı olmak için sunduğu destektir.

KOSGEP Teşvik Kredisi Başvurusu

KOSGEP’ten  50.000 TL Hibe ve 100.000 TL Faizsiz Kredi

KOSGEP’ten hibe kredi alabilmek için yapmanız gerekenlerden biri İşkur’a kayıt yaptırmaktır. İşkur tarafından belirli dönemlerde kurslar verilmektedir. Bu kurslar bölgedeki kursiyerlerin sayısına göre dönem dönem açılmaktadır. İşkur’un düzenlediği bu girişimcilik kursları için size çağrı gönderiyor. Size yapılan mülakattan sonra kurs dönemi başlıyor. Bu kurs sürecinde size öğretilen genel prosedürlerdir. Ayrıca iş planı hazırlamayı da öğreneceksiniz.

Kurs dönemi bittiğinde size bu kurstan bir sertifika verilmektedir. Bu sertifikayı aldıktan sonra yanıza kurs zamanında hazırladığınız iş planınızı da almanızın ardından KOSGEB’e müracaat edebilirsiniz. KOSGEB’e sunduğunuz iş planı gözden geçirilir ve analiz ediliyor. Eğer bu inceleme sonucunda iş planınıza KOSGEB tarafından onaylanırsa iş kurmak için destek isteğiniz olumlu sonuçlanmış oluyor ve gerekli işlemlere başlanıyor.

Eğer sunduğunuz iş planınız KOSGEB tarafından kabul edilmezse iş planınızda hangi düzeltmeleri yapacağınız size iletiliyor. Bu düzeltmeleri uygun şekilde yaptıktan sonra tekrar KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. Projenizin KOSGEB tarafından onaylanana kadar bu işlemi devam ettirebilirsiniz. İş planınız kabul olduğunda iş yerinizi açmak için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. İş yeriniz için gerekli olan malzemeleri, eşyaları vs. alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken yaptığınız bu harcamaların faturalarını, dekontlarını kesinlikle saklamalısınız. İşyeriniz için gerekli olan dükkanı tutabilirsiniz. Ruhsat esnaf ve sanatkar odası kaydını yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca sigorta bağkur kaydını ve vergi kaydını da yaptırmayı unutmamalısınız. Sonra projeniz dahilinde olabilecek ve işyerinizde çalışmalarınızda kullanacağınız malzemeleri, ekipmanları, makineleri vs. alabilirsiniz.

KOSGEP Hibe Kredi Harcama Planı

İş yerinizi açmak için gerekli harcamaların tamamını siz yapıyorsunuz. Bu aşamada KOSGEB tarafından size hiçbir ödeme yapılmıyor. Sonrasında siz KOSGEB’ iş yerinizi faaliyete geçirdiğinizi ifade eden bir dilekçe hazırlıyorsunuz. Dilekçenizde 50.000 TL tutarındaki Genç Girişimci Hibesi’ni proje için kullanmak istediğinizi açıklıyorsunuz. Bu dilekçeyi ilgili yere ulaştırdıktan sonra iş yerinize müfettişler geliyor. Müfettişler tarafından bir incelme yapılıyor. Gerekli belgeler müfettişler tarafından hazırlanıyor. İş planınız içerisinde bu dükkanın olup olmadığı inceleniyor. Müfettişlerden de onay verilince hibe kredinizi alabiliyorsunuz.

  • KOSGEB iş yerininizin açılışı için yaptığınız masrafların %60’ını karşılamaktadır. Yani 1500 TL olan iş yeri açılışınız için 900 TL tutarını KOSGEB size geri ödüyor.
  • Geriye kalan yaptığınız masrafların 18.500 TL olan bölümünde KDV’yi düştükten sonra size geri ödeme yapmaktadır. Yani 9.406 TL’yi size geri ödemektedir.
  • Bu noktadan sonra KOSGEB’e her ay işçileriniz için aylık olarak yaptığınız ödemeleri ve işyerinizi telefon, elektrik, su gibi giderlerinizin kdv dahil olmadan 1650 TL olduğunu belgelemeniz gerekmektedir. 1650 TL’nin %60’ı hesaplandığında 990 TL olmaktadır. Bu durumu belgelemenizin nedeni ise sonrasında KOSGEB’den 12 ay süresi boyunca size 1000 TL ödenecektir. İşte bu ödemeyi almak için bu maddedeki giderlerin 1650 TL tuttuğu ispatı yapmanız gerekiyor.
  • KOSGEB 27.000 TL hibeyi alabilmeniz için 1 yıl süresi boyunca KDV dahil olmak üzere yaptığınız harcamaların tutarı 53.100 TL olması gerekiyor.
  • KOSGEB doğrudan 27.000 TL ‘yi alın iş yerinizi açın demiyor. Siz 1 yıl boyunca 53.100 TL harcama yaparak KDV tutarı çıkarılar yüzde altmışını yani 27.000 TL’yi almış oluyorsunuz.
  • Ayrıca KOSGEB Tarafında iş yerinizin kirası ödenmemektedir.
  • KOSGEB bağkur priminizi, vergi borçlarınızı ödememektedir.
  • KOSGEB muhasebe ve çalıştırdığınız işçilerin ssk primi ödemesini de yapmamaktadır.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın