Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır – AYRINTILI ANLATIM

enkredi

Nasıl Alınır – AYRINTILI ANLATIMkosgeb’den kredi nasıl alınır, kosgeb dükkan kredisi, kosgeb kredisi için gerekli evraklar ve 100.000 faiz kredi Kosgep’ten nasıl alınır sorularınızın cevaplarını KOSGEB Kredisi hakkında ayrıntılı açıklamayı yazımızda bulabilirsiniz.

İş projesi olan fakat sermaye yetersizliğinden kendi işinin patronu olamayan kişilere KOSGEB hibe ve kredi desteği verilmektedir. KOSGEB hibeleri belirli miktarlara göre geri ödemesiz olarak verilirken, KOSGEB kredileri faizsiz geri ödeme seçeneği ile verilmektedir. Girişimcilerin en çok merak ettiği konu ise KOSGEB kredisinin nasıl alındığıdır. KOSGEB kredisi nasıl alınır? Konulu makalemizde öncelikle bu krediyi almak için bazı adımları atmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Yazımızda 5 adımda KOSGEB kredisinin nasıl alındığını öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe desteği 50.000 TL’ye kadar verilmektedir. KOSGEB işletme kurma yolunda ofis malzemeleri, bir yıllık işletme giderleri ve ilk kuruluş desteği gibi konularda destek vermektedir. İlk olarak bu harcamalar işletme sahibi tarafından yapılmakta ardından yapılan harcamalar faturalandırılarak KOSGEB’den hibe alınmaktadır. KOSGEB’ten desteği ise 100.000 TL’ye kadar verilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB tarafından verilen hibe ve kredi desteğinden yararlanmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitim alınması gerekmektedir. KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen bu eğitim ortalama 70 saattir. Üniversite eğitimi sırasında 56 saat ve üzerinde girişimcilik dersi alan kişilere bu sertifika verilebiliyor. Sertifikası olanların tekrar eğitim almasına gerek bulunmamaktadır. Eğitim sertifikası bulunmayanlar, KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden eğitimlerin ne zaman başlayacağını öğrenebilmektedir.

İş Planı Hazırlamak

Uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren kişiler girişimcilik sertifikasına sahip olduktan sonra iş planı hazırlamalıdır. KOSGEB tarafından destek alabilmek için iş planının önemi büyüktür. KOSGEB İş planı içerisinde işletmenin faaliyetleriyle ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Destek Başvuru Süreci

İş planı da hazır hale getirildikten sonra iş planı ve gerekli belgeler ile birlikte KOSGEB’e başvuru yapılmaktadır. Destek başvurusu KOSGEB tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. KOSGEB Kurulu, iş planını çeşitli kriterlerde değerlendirerek iş planı kabul veya reddeder. Bazı durumlarda ise iş planında düzeltme yapılması talep edilebilmektedir. Başvurusu kabul edilen girişimcilerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıt olması gerekmektedir.

Veritabanına Kayıt İşlemi

KOSGEB Kurulu tarafından iş planına karşılık olarak hibe ya da kredi desteği onaylanan kişilerin veri tabanına kayıt olması gerekmektedir. KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden E-Kobi sistemi ile veri tabanına kayıt olmak için kullanıcı adı ve parola oluşturmak gerekmektedir. Alınan kullanıcı adı ve parola ile sisteme giriş yapılıp Kobi Beyannamesi doldurulmaktadır. Bu işlemin ardından KOSGEB tarafından istenen evrak ve belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Sonuç

Girişimcilik eğitim, iş planı, başvuru süreci ve başvurunun onay alması sonrasında veri tabanına kayıt olunarak KOSGEB desteklerinden yararlanılmaya hak kazanılmaktadır. KOSGEB yapılan yeni düzenlemelerle birlikte;
-İşletmenin kuruluş giderleri için 2000 TL
-Kurulum döneminde makine ve teçhizat desteği için 18.000 TL
-İşletme giderleri için 30.000 TL, toplamda ise 50.000 TL’ye kadar geri ödemesi yapılmaksızın hibe desteği vermektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster