Kredi Başvurularım Reddediliyor Neden?

enkredi

Kredi Başvurularım Reddediliyor Neden?: kredi red nedeni, kredi alamıyorum ama neden, kredi alamayanlara kredi çıkmamasının nedenleri neler, işte bu sorularınızın cevapları yazımızda. Bankalara kredi başvurusunda bulunan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Başvuru sahipleri arasında, kredisi onay almayan kişiler ise bazı zamanlarda bu duruma oldukça şaşırmakta ve şu soruyu sormaktadır. Kredi başvurum neden reddedildi?

İşte bu sorunun cevabı aslında geçmiş dönemlerde faydalandığınız bankacılık ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Daha önce aldığınız krediler ve kredi kartı kullanımlarınıza yaptığınız ödemeler, kredi sicilinizi etkilemektedir. Düzenle ödeme yapmayan ve ödemelerini aksatan biriyseniz eğer, kredi siciliniz bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve kredi notunuz düşmektedir. Bankalarda kredi başvurularında kredi notuna baktığından, düşük kredi notuna sahip olan kişilere kredi kullandırmamaktadır.

Kredi Başvurum ?

Kredi başvurusu yaptınız ve red cevabı aldınız. Bu durumun pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak yazımızda temel olan kredi red nedenlerine yer verdik. Eğer tüm koşulları sorunsuz olarak taşıdığınızı düşünüyorsanız ve yine de red cevabı aldıysanız banka ile görüşmeye geçebilir ve neden böyle bir cevapla karşılaştığınızı sorabilirsiniz.

Kredi Notunuz Önemli

Kredi başvurularında büyük önem taşımaktadır. Eğer kredi notunuz düşükse banka krediyi ödemeyeceğiniz ihtimali nedeniyle kredi başvurunuzu reddedebilir. Geçmişte yaptığınız bankacılık işlemlerindeki olumsuz durumlar yani geç yapılan ödemeler, borçların ödenmemesi, kredi kartı borçları kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. İşte bankalar da bu nedenle kredi notu düşük kişilerin başvurusu kabul etmemektedir.

Kara Listedekilere Kredi İçin Red Cevabı

Kara listede bulunan kişiler bankaların gözünde bankacılık işlemleri yönüyle iyi bir durumda bulunmadığı için kredilerine red cevabı çıkabiliyor. Eğer kara listedeyseniz farklı bankalara da başvursanız kredinize red cevabı verilebilir. Bu nedenle kara listeden çıkmak için harekete geçmelisiniz.

Kredi Başvurusundaki Kredi Tutarı

Kredi başvurusu yaparken, çok uçuk miktarlarda kredi talep ettiğinizde krediniz reddedilmektedir. Bankalar krediyi verdikten sonra müşteriden bu krediyi aylık belirli taksitlerle geri ödemesini beklemektedir. Ayrıca uygulnan faiz oranu nedeniyle bankaya ödeyeceğiniz tutar da artmaktadır. Sizin gelir durumunuz istediğiniz yüksek tutardaki krediyi karşılamıyorsa banka yüksek tutardaki kredi başvurunuzu kabul etmeyebilir.

Yanlış Bilgi Vermek Krediye Red Oluşturabilir

Kredi başvurum neden reddedildi? Sorusunu soran kişiler arasında en sık yapılan hatalardan biri de yanlış ve eksik bilgilerle başvuru yapılmasıdır. Bankalara yapılan kredi başvurusu işlemlerinde hatalı ve eksik bilgi verilmemesi ve tamamen doğru bilgilerle başvuru yapılması gerekmektedir. Bazı kişiler yanlış bilgiler verdiğinden, banka kredi başvurusunu kabul etmemektedir.

Gelir Durumu Nedeniyle Krediye Red

Bankalara kredi başvurusu yaparken, gelir durumunuza göre ödeyebileceğiniz bir miktar için başvuru yapmak kredi alabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Örneğin; 2000 TL aylık net geliri olan bir kişinin 100.000 TL kredi başvurusu yapması ve bu kredinin kabul edilmesi çok zordur. Ancak bu kişi 10.000 TL ihtiyaç kredisi başvurusu yaptığında bankanın şartlarını karşılaması ve kredi notunun düşük olmaması durumunda kredisi onaylanmaktadır.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın