Kredi Başvurusu Ne kadar Sürede Onay Alır

kredi-onay-süresi

Ne kadar Sürede Onay Alırön onay alınmış kredi nedir, ihtiyaç kredisi kaç günde çıkar, banka kredi ön onay verdi sonra onaylamadı böyle bir durum olabilir mi sorularınızın cevaplarını ve kredi başvurunuzu yaptıktan sonra onay hakkındaki diğer merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Krediler, her türlü ihtiyaç için bankalardan alınan finans kaynağıdır. Bankalardan alınan krediler ile ev alımından taşıt alımına, arsa alımından eğitim giderlerine karşın gerekli olan tüm miktarlar alınabilmektedir. Özellikle, ihtiyaç kredileri en yaygın alınan kredi türü olarak ön plana çıkmakta ve her türlü ihtiyaç için bankalardan alınabilmektedir.

Kredi Onayı Ne Kadar Sürede Verilir?

Bankalara yapılan kredi başvuruları, internet üzerinden, şubelerden ve son yıllarda SMS yöntemiyle yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kredinin onay süreci beklenmektedir. Kredi onayı ne kadar sürer? Sorusunun cevabını merak edenler için bu sürecin kısa süre içerisinde sonuçlandığını söyleyebiliriz. SMS ve internet başvurularında dakikalar içerisinde bir sonuç bilgisi gönderilmektedir.

SMS ile yapılan kredi başvurularında ya da TC ile yapılan kredi başvurularında banka başvurunuzu hızla değerlendirir. Değerlendirme sonucuna göre olumlu ya da olumsuz sms bilgilendirmesi yapılmaktadır. Bu işlem oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

İnternet bankacılığı ile yapılan kredi başvurularında da başvurular hızla değerlendirilmektedir. Bazı bankalara yaptığınız kredi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu da görebiliyorsunuz. Bu duruma göre de kredi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı bilgisi size çok kısa bir sürede ulaşıyor. Yani genellikle aynı gün içerisinde kredi başvurunuzun sonucu öğrenebilirsiniz.

Ön Ne Anlama Gelir?

Ön onay alan kredi siz bankaya örneğin SMS ile kredi başvurusu yaptığınızda cep telefonunuza kredi başvurunuzun olumlu sonuçlandığı bilgisinin gelmesidir. Ön onay bilgisi telefonunuza geldikten sonra bankaya giderek kredi başvurunuzu tamamlayabilir ve krediyi alabilirsiniz. Ancak ön onay verilen kredi size kesinlikle verilecektir anlamını taşımaz. Banka istediği durumda krediye ön onay vermiş bile olsa krediyi vermeyebilir.

Kredi başvurusu ön onay alan ve SMS yoluyla bilgilendirilen kişilerden en yakın şubeyle iletişim kurması gerektiği bilgisi verilmektedir. Kredi başvuru sahipleri, bu durumda en yakın şubeyle iletişim kurarak kredi durumunu gözden geçirmektedir.

Kredi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Bankalar, şubelerinde başvuru sahiplerinden çeşitli belgeler talep etmektedir. Bu belgeler arasında en çok istenenler arasında ikametgâh, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi yer alır. Düzenli bir geliri olmayan kişiler ve gelir belgesine sahip olmayan kişilerin kredi başvurusu bu süreçte onaylanmayabilir. Düzenli olarak geliri olan ve bunu belgeleyebilen kişilerin ise krediyi alma olasılığı çok daha yüksektir. Bankalar bu belgeler dışında ek belgelerde talep edebilmekte, bazı müşterilerinden ise kefil isteyebilmektedir.

Konut kredileri başvurularında ise bankalar tarafından satın alınacak olan ev için ekspertiz aracılığıyla değer belirlenmektedir. Bankalar ev için belirlenen değere bağlı olarak %75 oranına kadar kredi kullandırmaktadır. Bu nedenle ev alımı yapacak ve bunun için kredi kullanacak kişilerin belirli bir birikiminin de olması gerekmektedir. Bankalar tarafından eve ipotek konulur ve borç tamamen sona erdiğinde ise ipotek kaldırılır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın