Kredi Borcu Biten Aracın Üzerindeki İpotek Nasıl Kaldırılır?

arac-ipotegini-kaldirma

Kredi Borcu Biten Aracın Üzerindeki İpotek Nasıl Kaldırılır? : Kredi çekerek aldığınız arabanın araç noter ücreti ödemesini yapıp gerekli işlemleri uyguladığınızda araç rehin kaldırma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi ile alınan araba için banka ipotek uygulaması yapabilir. Aracın kredi borcu bittiğinde işleminizi nasıl yapacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

0 km araç almak isteyenler ya da 2. el araba almak isteyenler yeterli parayı biriktiremeyince ya da bulamayınca bankalardan kredi çekiyorlar. 48 aya varan vade seçenekleri ile bankalar verebiliyor. Almayı planladığınız araç kredi almanıza uygunsa ve şartlarını da sağladıysanız kullanarak araba alabilirsiniz.

Kredi taksitlerinizi erken kapatabilir, vade boyunca aylık taksitler halinde ödemesini yapabilir ya da bir süre ödedikten sonra kredi borcunuzu bitirdiniz diyelim. Aldığınız arabanın kredi taksitleri bittikten sonra araç üzerindeki ipotek kaldırma işlemini nasıl yapacağınıza bakalım.

Kredi Borcu Biten Aracın İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Araç sahibi olmak için bankalardan taşıt kredisi kullanan kişiler için, bankalar tarafından ruhsata ipotek konulmaktadır. İpoteği bulunan bir aracın satışı ise yapılamamaktadır. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda ise, ipotek eden kurum tarafından araç satılabilmektedir.

Araç kredisi alırken, geri ödemeye dikkat edilmeli ve ödenemeyecek olan kredi borç yükünün altına girilmemelidir. Araç kredilerinde borç bitene kadar, ruhsata rehinlidir ibaresi konulmaktadır.

Aracın kredi borcunu bitirdiğinizde ise araç üzerindeki ipoteği, diğer bir deyişle rehini kaldırabilirsiniz. Peki, kredi borcu biten aracın ipoteği nasıl kaldırılır? Kredi borcunuzu bitirdikten sonra, kredi kullandığınız bankadan borcu yoktur ibareli bir yazı alarak notere gidilmesi gerekmektedir. Bu durumda, noter tarafından rehin durumunun kaldırılmasının uygun olduğunu gösteren bir evrak aracın sahibine verilmektedir.

Noterden alınan rehin kaldırma yazısını Trafik Tescil Müdürlüğüne götürerek rehin kaldırma işleminizi yapabilirsiniz. Trafik Tescil Müdürlüğü tarafından yazı üzerinden ipotek kaldırılmakta ve yeni bir ruhsat düzenlemesi yapılmaktadır. Yeni düzenlenen ruhsatta ise rehinlidir ibaresi bulunmamaktadır.

2011 senesi sonrasında gerçekleştirilen araç kredisi alım işlemlerinde süreç daha hızlı şekilde işlemektedir. Bankaya olan kredi borcunuzun bitmesi sonrasında bankaya ipoteğin kaldırılması yönünde talep gerçekleştirebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda dijital ortam üzerinden aracın rehin kaldırma işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.

Ancak, bankalar bu işlem için belirli bir tutar talep etmektedir. Genel olarak 100 ile 200 TL arasında değişen bir rehin kaldırma ücret ödeyerek aracın rehin kaldırma işlemini yaptırabilir ve Trafik Tescil Müdürlüğüne giderek yeni ruhsatınızı çıkartabilirsiniz.

Bankaların 2. El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın