Kredi Borcu Olan Başkasına Kefil Olabilir Mi?

krediye-kefil

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? : Kredisi olanlar da kefil olabilir mi sorusu merak edilen bir konu. Kefil olma şartlarını taşıyorsanız başka biri kredi alırken onun için kefil olabilir misiniz cevaplar yazımızda. Kefil olmadan önce kredinin sorumluluğunu paylaştığınızı unutmayın. Kefil gerektiğinde kredi taksitlerini de ödeyebilir. Peki kefilin de kredi borcu varsa kefil olabilir mi işte cevabı.

Bankalara yapılan kredi başvurularında, banka gerek gördüğü durumlarda başvuru sahiplerinden kefil talebinde bulunabilmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerden genel olarak kefil talebinde bulunulmazken, kredi notu yüksek olmayan ya da gelir durumu düşük olan kişilerden kefil talebinde bulunulabilmektedir. Banka, verdiği kredinin geri ödenmesinde sorun yaşanması halinde kefil üzerinden tahsil işlemi yapmaktadır. Bu nedenle, günümüzde banka kredileri için kefil bulmak bir hayli zordur. Kefil olacak kişinin de bazı şartları karşılaması gerekmektedir.

Bankalar, kefil olacak kişinin de kredi notunun yüksek olmasını ve gelir durumunun makul bir seviyede olmasını talep etmektedir. Peki, kredi borcu olan biri kefil olabilir mi? Bankalar, kefil olacak kişi için kimlik numarası ile ilgili kısa bir sorgulama yaptığında kişinin borç durumunu görebilmektedir. Borcu olan kişinin de öncelikle bu borcu bitirmesi gerektiğinden, kefil talebi kabul edilmemektedir. Kefil olacak kişinin, başvuru sahibinden kredi notu ve gelir durumu iyi olmalıdır. Kefilin riski yüksek ise bankalar kefili kabul etmemektedir.

Bankaların kefil talebinde bulunmasının sebebi, kendisini garanti altına almaktadır. Başvuru sahibinin riski bulunduğundan kefil istendiğinden, kefilin borcun ödenmemesi halinde devreye girip borcu ödemesi amaçlanır. Eğer, kredi başvurusu sırasında sizden kefil talebinde bulunduysa bankanız, kredi notu yüksek olan ya da gelir durumu iyi olan bir kefil bulduğunuzda, banka kredi başvurunuzu yüksek ihtimalle kabul edecektir.

kredi sorumluluğunu paylaşmak demektir. Eğer kefil olduğunuz kişi kredinin ödemesini yapmazsa bu durumda gerekli adımların ardından krediyi sizin ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle kefil olduğunuz kişiye, gelir durumunuza ve krediyi sizin ödemeniz gerekebileceğine dikkat edin. Kredisine kefil olacağınız kişi krediyi ödeme konusunda yeterli gelir düzenine sahip değilse krediyi ödeyemeyebilir. Bu durumları göz önünde bulundurun ve kefil olma konusunu önceden düşünün, sonra karar verin.

Kefil olmak kolay olmadığı gibi kefil bulmak da günümüzde zor bir durumdur. Kefil bulmak için kefil olma özelliğini taşıyan kişiler kefil olabilir. Yani herkes kefil olamaz ve kefil özelliğini taşıyan kişiyi de bulmak kolay değildir. Kredi başvurularında da genellikle kefil şartı aranmaktadır. Kefil olabilecek kişiler de banka tarafından değerlendirilir ve kefil olup olmayacağına karar verilir.

Kimler Kefil Olabilir? Kefil Olmanın Şartları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın