Kredi Borcu Olan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

kredisi-olan-konut-kredisi-cekebilir-mi

Olan Çekebilir Mi?ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi, kredim varken kredi çekebilirmiyim kredi almak isteyen ancak kredi ödemesi bulunan kişilerin merak ettiği sorulardır. Aynı bankadan 2 kredi çekilir mi ihtiyaç kredisi olanların konut kredisini de aynı bankadan almak isteyenlerin sorduğu bir sorudur.

Bankaların sunduğu krediler, hayatın her evresinde ihtiyaç olarak karşımıza çıkabildiğinden, bankacılık ürünlerini kullanırken ödemeleri düzenli olarak yapabilmek büyük öneme sahiptir. Kullandığı bankacılık ürünlerinin ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapan kişilerin kredi notu yüksek olduğundan bankacılık imajı oldukça iyi bir seviyededir.

Kredi notu yüksek olan kişilere, bankalar kredi kullanma konusunda olumlu yaklaşmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bankalardan kredi alabilmesi zorlaşmaktadır. Bankalar kredi notu düşük olan kişilerden ek taleplerde bulunabilmekte ve sağlanması halinde kredi kullandırmaktadır.

Kredi alan ve kullanan kişiler kredi borcunu ödediği esnada tekrar bir kredi alıp alamayacağını da merak etmektedir. Kredi ödemesi yaparken, aynı zamanda ev sahibi olmak isteyenler kredi alıp alamayacağını sorgulamaktadır. Kredi borcu olan ev kredisi çekebilir mi? Sorusuna cevap verecek olursak eğer, bu konunun da kredi notuyla büyük bir ilgisi bulunmaktadır.

Örneğin; bir ihtiyaç kredisi aldınız ve ödemelerini düzenli olarak yapıyorsunuz. Bu esnada konut kredisi çekmek istediğinizde banka tarafından geçmiş bankacılık kayıtlarınız incelenmekte ve kredi notunuz uygunsa kredi kullandırılmaktadır.

Kredi borcu olan kişilerin yeni bir kredi için başvuruda bulunması halinde, gelir durumu da önemlidir. Gelir durumu her iki krediyi de ödeyebilecek durumdaysa eğer, başvuru sahiplerinin kredi alabilmeleri mümkün olabilmektedir. Yeterli gelire sahip olmayan ve belgeleyemeyen kişilerin ise kredi başvuruları genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır.

Sonuç olarak iyi bir kredine notuna ya da belgeleyebileceğiniz iyi bir gelire sahipseniz eğer, tekrar bir kredi başvurusu için bankalara müracaat edebilirsiniz. Kredi notu yüksek olan kişilerin bankacılık geçmişi olumlu bir dikir verdiği için bu kişilerin kredi alması daha kolaydır.

Ayrıca gelir durumu iyi olan kişiler yüksek kredi miktarlarını da ödeyebilecek yeterliliğe sahip olabilirler. Bu nedenle ikinci krediyi çekerken gelir durumunuz önem taşımaktadır. Bankanın yapacağı sorgulama ve değerlendirmeden sonra kredi alıp alamayacağınız belirtilmektedir. Bankalar gerekli görmesi durumunda bazı müşterilerinden ek olarak kefil talebinde de bulunabilmektedir.

Bu yazı sizi krediniz varken kredi almaya ya da doğrudan kredi almaya teşvik etmez. Kredi almak ya da almamak sizin tercihinizdir. Kredi aldığınızda neleri kaybettiğinizi de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Faiz nedeniyle daha çok ödeme yapacağınızı ve ödemenin sıkıntı oluşturabileceğinizi unutmayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın