Kredi Borcu Varken Aklınıza Gelebilecek 12 Soru ve Cevabı

Kredi Borcu Varken Aklınıza Gelebilecek 12 Soru ve Cevabı: Kredi borcu olanlar bir yandan kredi borçlarını ödemek düşüncesindeyken bir yandan da gündelik hayatta kredi ile ilgili olabilecek sorulara yanıt aramaktadır. Kredi borcu varken yeni kredi çekilip çekilemeyeceği, kredi borcu olan birinin devlet memuru olup olamayacağı, kredi borcu olanın yurt dışına çıkmak için vize alıp alamayacağı gibi sorular bunlardan sadece bir kaçıdır.

Bu yazımızda kredi borcu varken aklınıza gelebilecek sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1- Kredi Borcu Varken Başka Bir Bankadan ya da Kendi Bankamdan Kredi Alabilir Miyim? 

Kredi borcu varken başka kredi çekmek düşüncesi bir çok kredi borçlusunu düşündüren konuların başında gelebiliyor. Çünkü örneğin ihtiyaç kredisi ödeyen birisi konut almak istediğinde ipotekli konut kredisine başvurmak istiyor. Ama mevcut bir kredi borcu varken kredi alabilir miyim diye bir soruyu da düşünmüyor değil. Hal böyle olunca bir bankaya kredi borcu varken başka bankadan kredi çekilir mi ya da kredi borcu varken tekrar kredi çekebilir miyim şeklinde düşünülebilecek sorulara cevap vermek gerekiyor.

Kredi borcu varken yeni kredi çekmek isteyenler için hemen şunu söyleyebiliriz: Kredi notunuz yüksekse, gelir durumunuz yeni çekmeyi planladığınız krediyi de ödemeye yetecek durumdaysa ve önceki kredilerinizin ödenmesinde bir aksama söz konusu değilse kredi borcunuz varken de yeni bir kredi alabilirsiniz. Örneğin bir bankadan 10.000 TL ihtiyaç kredisi aldığınızı düşünelim. Ancak bu kredi ödemeleri devam ederken yine ihtiyaç kredisine gereksinim duydunuz. Önceki kredi borcunuz bitmemiş olsa bile tekrar gidip ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Burada önemli olan ödeme gücünüzün olup olmadığıdır. Ödeme gücünüz var ise banka size kredi verebilecektir.

Kredi borcu varken krediyi kendi bankanızdan mı yoksa başka bankadan mı çekip çekemeyeceğiniz de cevaplanması gereken ayrı bir konudur. İster kendi bankanızdan ister başka bankadan kredi kullanın, fark etmez. Çünkü her kredi sözleşmesi ayrı bir borç ilişkisidir. Bu nedenle kredi borcu varken yeni bir kredi kullanmak istediğinizde herhangi bir bankaya gidebilirsiniz. Bu kendi bankanız olabileceği gibi başka banka da olabilir. Ancak daha önceden kredi kullandığınız bankadan kredi almanız daha kolay olabilir. Çünkü mevcut kredi ilişkisi nedeniyle bankanız sizin hakkınızda bilgi sahibi olduğu için şartlarınıza uygun kredi teklifinde bulunabilir. Elbette diğer bankaların tekliflerini de gözetmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi borcu varken hangi kredileri çekebiliriz? Bu konu bağlamında cevaplanması gereken bir diğer soru da budur. Kredi borcu varken başka bir kredi çekmek isteyen kişiler daha önceki kredi borçlarıyla aynı tür kredi kullanmak zorunda değildir. Ülkemizde bir çok kredi türü bulunuyor. İpotekli konut kredisi, kredi borcu kapatma kredisi, banka borcu transfer kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi, alışveriş kredisi…vs bu kredilerden bir kaçıdır. Dolayısıyla kredi borcu varken tekrar kredi kullanmak isteyen bir kimse ihtiyaç duyduğu krediyi kullanabilir. Örneğin daha önceden ihtiyaç kredisi kullanmış birisi, ödeme gücü yeterliyse konut kredisi de kullanabileceği gibi araç kredisi ya da diğer kredilerden birini de kullanabilir.

Kredi borcu varken kredi veren bankalar var mı şeklinde bir soru da düşünülebilir. Ülkemizde faaliyette bulunan tüm bankalar kredi borcu olan bir kimseye tekrar kredi verebilmektedir. Bunun önünde yasal bir engel yoktur. Ama sıklıkla söylediğimiz üzere bankanın yeni bir kredi verebilmesi için kredi notunun yüksek olması ve gelir durumunun iyi düzeyde bulunması gerekiyor. Yani mevcut kredi ile yeni alınacak kredinin birlikte ödenmesi risk oluşturacaksa bankalar kredi vermeyecektir. Ülkemizdeki bankalardan sıklıkla şu şekilde krediler kullanılmaktadır: İpotekli konut kredisine ya da araç kredisine peşinat bulmak için bu krediler yanında ihtiyaç kredisi kullanılmaktadır. Daha önceki kredi borcunu kapatmak için bu kredi devam ederken refinansman kredisi kullanılmaktadır. Benzer şekilde ihtiyaç kredisi kullanmış birisi yeni ihtiyaçları için bu kredi devam ederken tekrar ihtiyaç kredisi kullanabiliyor.

2- Kredi Borcu Varken Ev Kredisi Alabilir Miyim?

Kredi borcu varken ev (konut) kredisi çekilir mi sorusunun cevabını aslında yukarıda açıkladık. Konut kredisi, ipotek konulmak kaydıyla uzun vadede sunulan bir kredi türüdür. Toplu olarak alınan yüksek miktarlı kredinin küçük taksitler halinde ödeniyor olması ve kredi ödeme süresi içinde yapılandırma imkanı tanınıyor olması bu krediyi avantajlı kılmaktadır.

Kredi  borcu varken konut kredisi çekmenizin önünde herhangi bir engel yoktur. Hatta daha önceden kullandığınız ve devam eden konut krediniz olsa dahi yeni bir konut kredisi kullanabilirsiniz. Ama banka, elbette yeni çekeceğiniz krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi kontrol edecektir. Şayet kredi notunuz yüksek ve gelir durumunuz yeni almak istediğiniz krediyi ödemeye yetecek durumdaysa rahatlıkla kredi borcu varken de konut kredisi çekebilirsiniz.

3- Kredi Borcu Varken Araç Kredisi Alabilir Miyim?

Kredi borcu varken araç kredisi kullanmanızın önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Hatta bir çok banka araç kredisine peşinat olması için ihtiyaç kredisi ile birlikte taşıt kredisini aynı anda kullandırıyor. Çünkü araç kredisi verilirken aracın değerinin tamamına kredi verilmiyor. Peki bankalar aracın değerinin yüzde kaçına kredi veriyor? Bankalar araç kredisinin miktarını şöyle hesaplanıyor. İkinci el aracın ekspertiz değerinin, sıfır araçların ise proforma fatura değerinin ilk 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70’ini, şayet aracın değeri 100.000 TL’nin üzerinde ise 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için araç değerinin %70’ini, 100.000 TL’yi aşan kısım için ise %50’sini kredilendirebiliyor. Dolayısıyla geriye kalan bedeli kendi birikimlerinizden ödemeniz gerekiyor. Şayet böyle bir birikiminiz yoksa bankalar ihtiyaç kredisi ile birlikte araç kredisi de kullandırabiliyor.

Daha önceden ister konut ister ihtiyaç isterseniz başka bir kredi çekmiş olun, şayet kredi notunuz yüksekse ve ödeme gücünüzü de belgelendirebiliyorsanız yeni bir kredi çekebilirsiniz.

4- Kredi Borcu Varken Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi kartı aslında, bankaların müşterilerine herhangi bir işleme gerek kalmadan kullanmalarına imkan tanıdığı bir kredi türüdür. Dolayısıyla kredi kartı almak için de kredi notu önemli bir kriterdir. Şayet kredi notunuz düşük değil ve mevcut gelirinizle almayı düşündüğünüz kredi kartının limiti uyumluysa kredi kartı borcu varken de kredi kartı alabilirsiniz. Hatta kredi borcunuz varken kendi bankanızdan ya da başka bankadan kredi kartı almanızda bir engel yoktur.

Kredi kartı talebinde bulunduğunuzda banka, mevcut kredi borcunuzun miktarına, gelir durumunuza, kredi  notunuza, mevcut kredi borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinize ve talep ettiğiniz kredi kartı limitine bakacaktır. Şayet geliriniz yüksek ya da en azından kredi kartı borcunu da ödemeye yetecek düzeydeyse ve mevcut kredinizin ödenmesinde de herhangi bir sorun yoksa kredi kartı talebi olumlu sonuçlanacaktır.

5- Kredi Borcu Varken İpotekli Ev Satılabilir Mi?

Kredi borcu varken ipotekli ev satışı yapılabilir. Ancak ev ipotek kaydıyla birlikte satılır ve banka borcu kapatıldıktan sonra ipotek şerhi silinir. Daha açık bir şekilde anlatalım. İpotekli konut kredisi aldınız ve kredi borcu devam ederken bir sebeple konutu satmak istediniz. Ama mevcut kredi borcu dolayısıyla konutun satılıp satılamayacağı kafanızı karıştırdı. Kesinlikle kafanız karışmasın. Çünkü ipotekli konut kredisi ile bir konut almanız, bu konutun mülkiyetinin bankaya ait olduğu anlamına gelmez; aksine bu konut size aittir. Yani sizin mülkiyetinizdedir. Bu evi dilediğiniz gibi satabilir ve kiraya verebilirsiniz. Sadece banka kredi kapatılmadan konut satılmış ise konut üzerinde ipotek şerhi olduğu için kredi borcunun ödenmemesi halinde ev kime satılmış olursa olsun banka icra yoluyla evi sattırarak alacağını tahsil eder.

Kredi borcu varken ipotekli ev nasıl satılır? Kredi borcu devam eden bir konutu satmak için şu yolu izlemeniz gerekiyor:

  • Evi alacak olan kişi peşin para ile evin kredi borcu hangi bankada ise kredi borçlusu ile birlikte o bankaya gider ve kredinin tamamını kapatır. Bankadan borcu yoktur yazısı ile birlikte ipoteğin kaldırılması için talep yazısı ile birlikte tapuya gidilir. Tapu müdürlüğü de ev üzerindeki hem ipotek şerhini kaldırır hem de konutun devrini yapar.
  • Şayet evi satın alacak kişi de banka kredisi kullanarak evi alacaksa, bu durumda evi satın alacak kişinin konut kredisi kullandığı banka bu parayı, daha önceki kredinin kullanıldığı bankaya EFT yoluyla gönderir. Böylelikle önceki bankanın konut kredisi alacağı kapanmış olur. Bu banka ipotek fek yazısını hazırlar ve tapuya göndererek ipoteği kaldırır. Bu sırada diğer banka konutun üzerine ipotek koyar ve ev bu şekilde yeni alıcıya devredilir.

6- Kredi Borcu Varken Kefil Olunabilir Mi?

Banka kredisine kefil olmak, banka karşısında asıl borçlu gibi borçlu olmak anlamına gelmektedir. Daha açık anlatalım. Banka kredilerinde kefilin durumu müteselsil kefillik durumudur. Yani borç ödenmemesi halinde alacaklı alacağını almak için ister kefile gider ister borçluya gider. Bu durumda kefilin “önce asıl borçluya git, alacağını alamazsan o zaman gel” deme hakkı yoktur. Dolayısıyla bankalar kredi borcu olan birinin kefil olabilmesi için kredi çekecek kişide aradığı özellikleri aramaktadır.

Kredi borcu olan birinin kefil olabilmesi mümkündür. Ancak kredi borcu olan birinin kefil olabilmesi için kredi notunun yüksek olması, mevcut kredilerini düzenli bir şekilde ödüyor olması, düzenli bir gelinin olması, ve gelir durumunun kefil olduğu krediyi de ödeyebilecek düzeyde bulunması gerekiyor. Aksi halde Krediye kefil olmak kredi borcu varken kefil olunur mu

7- Kredi Kartı Borcu Varken Kredi Çekilebilir Mi?

Kredi kartı borcu varken kredi çekilip çekilemeyeceği de merak edilen konulardan biridir. Kredi kartı, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız harcama aracı olsa da aslında kredi kartları, bankaların kullanım için herhangi bir işleme gerek olmadan peşin olarak sunduğu kredidir. Bu nedenle kredi kartı borcunun varlığı halinde kredi çekilip çekilmeyeceğini de iki duruma göre değerlendirmek gerekiyor:

  • Şayet kredi kartı borcunuz olmakla birlikte kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödüyorsanız, ödemelerde herhangi bir aksama söz konusu değilse ve kredi kartına olan borcunuz da yüksek değilse kredi almanızın önünde hiç bir engel bulunmamaktadır. Hatta bu şekilde kredi kartı kullanımı kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayacağından alacağınız kredi miktarı da yüksek olabilecektir.
  • Şayet kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz için kredi kartı borcu var ise yeni bir kredi talep ettiğinizde bu durum ret ile sonuçlanacaktır. Çünkü banka bu durumda kredi kartı borcunu ödeyemeyen birinin yeni alacağı kredinin taksitlerini de ödeyemeyeceği değerlendirmesi yapacak ve kişiyi riskli müşteri şeklinde kabul edecektir. Zaten kredi kartı borcunu zamanında ve tam olarak ödeyemeyen bir kimsenin kredi notu düşeceğinden, bu durumda olanların kredi almaları zorlaşacaktır.

8- Kredi Borcu Varken Borçlu Ölürse Ne Olur?

Kredi borcu varken borçlunun ölmesi halinde kredi borcu otomatik olarak silinmemektedir. Çünkü vefat halinde ölen kişinin tüm hak ve borçları mirasçılarına geçmektedir. Dolayısıyla ölen kişinin kredi borçları da mirasçılarına geçecektir. Şayet mirasçılar, reddi miras talebinde bulunmamış ise bu durum artık kredi borcunu mirasçılar ödemek zorunda kalacak demektir.

Reddi miras talebi için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne bu beyanınızı içeren bir dilekçe verilmesi ile gerekmektedir. Reddi miras talebinde bulunacak kişinin vefat edenin borçları ile mevcut mal varlığını karşılaştırması gerekiyor. Eğer vefat edenin malvarlığı borçları ödemeye yetmeyecek ise reddi mirasta bulunmak doğru bir davranış olacaktır.

9- Kredi Borcu Varken Vize Alınabilir Mi?

Tatil, iş görüşmesi, eğitim ya da herhangi bir amaçla ülkemizden başka bir ülkeye gitmek isteyenlerin vize almaları gerekebilir. Vize verecek olan ülke, vize için başvuran kişinin gerçek niyetinin kaçak yollarla ülkede kalmak olduğu mu yoksa gerçekten geçici olarak mı ülkeye giriş yaptığını tespit etmek ister.  Bu nedenle özellikle ABD, İngiltere gibi ülkeler banka hesabınızda ne kadar nakit para olduğu, araba ya da ev gibi taşınmazlarınızın olup olmadığı, ülkedeki yatırımlarınız hakkında bilgi talep edebilir. Bu kapsamda borçlarınızı da sorabilir. Şayet yüksek meblağda borcunuz var ve mevcut malvarlığınız bu borcu ödemeye yetmeyecek ise vize istediğiniz ülke sizin aslında borçlarınızı ödemekten kaçtığınızı ve tekrar ülkenize dönme niyetinde olmadığınız kanaatine varabilir. Bu sebeple vize vermeyebilir.

Şunu doğru ifade edelim. Hiç bir büyükelçilik ya da konsolosluk vize verirken sizin borçlu olup olmadığınızı inceleyemez. Çünkü borç ilişkisi gizli olup kimse bu bilgiyi üçüncü kişiyle paylaşamaz. Hele hele banka kredi borçlarında bu gizlilik hat safhadadır. Örneğin kendi çocuğunuzun kredi borcunun detayını dahi öğrenemezsiniz. Dolayısıyla vize istediğiniz ülke de siz söylemediğiniz müddetçe kredi borcunuzdan haberdar olamaz. Bu nedenle kredi borcu olan kişi de vize alabilir. Kredi borcu varken yurdışına da çıkabilir.

Kredi borcu varken yurt dışına çıkılabilir mi konusunu biraz daha detaylı açıklayalım. Kredi borcu olan kişilerin sanki yurt dışınaçıkış yapamayacakları gibi bir algı söz konusudur. Oysa kredi borcu olanların yurt dışına çıkmasının önünden hiç bir engel yoktur. Zira ülkemizde yurt dışına çıkamamak ancak mahkemelerin yurt dışına çıkış yasağı koyması ile mümkün olabilir. Mahkemeler ise yurt dışına çıkış yasağını sadece suç işleme şüphesinin olması halinde koyabilir. Dolayısıyla borçlu olmak, kredi borcunu ödememek ya da ödeyememek suç olmadığına göre borçlu hakkında sırf kredi borcu var diye yurt dışına çıkış yasağı konulamayacaktır. O halde kesin olarak kredi borcu varken yurt dışına çıkılabileceğini söyleyebiliriz.

10- Kredi Borcu Varken Askere Giden Birinin Kredi Borcu Ne Olur?

Banka kredi borcu varken askere giden kişinin kredi borcu dondurulmaz ve ertelenmez. Bu nedenle kredi borç süreci devam eder. Eğer vadesi geldiğinde ihtarlara rağmen kredi borcu ödenmez ise gecikme faizi gibi yasal giderler alınması yanında askerde dahi olsanız hakkınızda icra takibi başlayabilir. Bu nedenle askere gitmeden önce kredi borcunuzu kapatmanız yararınıza olacaktır.

11- Kredi Borcu Varken Hacca ya da Umreye Gidilir Mi?

Kredi, banka ile kişi arasındaki borç ilişkisidir. Dolayısıyla dini vecibeleri yerine getirmek ile kredi borcu arasında bir ilişki yoktur. Kredi borcu ayrı bir şey hacca ya da umreye gitmek ayrı bir şey. Bu nedenle kredi borcu olan kişi, hacca ya da umreye gidebilir.

12- Kredi Borcu Varken Borçlu Zekat Verebilir Mi?

Kredi borcu varken zekat verilip verilemeyeceği aslında zekat ibadetinin niteliğinden kaynaklanmaktadır. Zekat, İslam Hukuku’na göre malvarlığı olan kişilerin, bu malvarlığının belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine vermesi anlamına gelmektedir. Zekat verebilmek için kişinin birikim yapabilmesi, gelir durumunun iyi olması gibi kriterler bulunuyor. Dolayısıyla detayları İslam alimlerine kalmış olmakla birlikte şunu söyleyebiliriz: Durumunuzda var ise kredi borçlusu olsanız dahi zekat verilebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın