Kredi Borcunu Bir Başka Kredi Borcu İle Kapatmak Doğru Mudur?

Kredi Borcunu Bir Başka Kredi Borcu İle Kapatmak Doğru Mudur: Borcu borç ile kapatmak, son yıllarda sıkça başvurulan bir yol haline geldi. Özellikle birden fazla kredi kartı kullanan kişiler, kredi kartı borçlarını ödeyemeyince diğer kredi kartından nakit avans çekerek kredi kartının borcunu ödüyor. Benzer şekilde kredi ödemelerinde zoruluk yaşayan kişiler, yeni bir kredi alarak mevcut kredi borcunu kapatıyor. Peki bu şekilde banka kredi borcunu yine banka kredisi ile kapatmak mantıklı bir davranış mı?

Bu yazımızda kredi borcunu başka bir kredi ile kapatmanın avantajları, dezavantajları ve böyle bir borç kapatma durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konularını ele alacağız.

Banka Kredi Borcunu Başka Bir Kredi İle Kapatmak Nedir?

Bir bankaya kredi ya da kredi kartı borcunuz olabilir ve bu borcu bir sebeple ödemekte güçlük çekebilirsiniz. Ya da başka bir bankanın önerdiği faiz oranı üzerinden kredi çekerek mevcut borcunuzu kapatmak daha avantajlı sonuçlar sunabilir. İşte bu ve buna benzer sebeplerle kişilerin mevcut kredi borçlarını kapatması, banka borcunu başka banka borcu ile kapatmak şeklinde ifade edilmektedir. Bu duruma bankacılık dilinde refinansman kredisi ya da borç transferi kredisi denilmektedir.

Kredi Borcu İçin Kredi Çekmek Avantalı Mıdır? 

Kredi borcu için kredi çekmek bazı durumlarda avantaj sağlayabilecektir. Bu gibi durumlarda kredi borcunu başka bir kredi ile kapatmak mantıklıdır. Şimdi hep birlikte kredi ya da kredi kartı borcunu kapatmak için alınacak kredinin avantajlarına yakından bakalım:

 • Mevcut banka kredi borcunun taksitlerini ödeyemiyor ve bu borcunuzu da vadenin dolması gibi nedenlerle yapılandıramıyorsanız, yeni bir kredi alarak mevcut borcu kapatmanız halinde yeni borç için yeni bir vade başlayacağından daha uzun vadede ve küçük taksitlerle kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Refinansman kredisi sayesinde mevcut borcunuzun vadesini uzatmış olursunuz.
 • Mevcut kredi borcunuzu ödeyememeniz halinde kredi notu düşecektir. Mevcut kredi borcunuzu başka bir banka borcu ile kapatmanız ve yeni krediyi de zamanında ödeyebilmeniz durumunda kredi notunuz bu durumdan etkilenmeyecek yani düşmeyecektir.
 • Mevcut kredi borcunuzu ödeyememeniz halinde banka yasal takip başlatır. İşte bu durumda kredi sicili bozulacaktır. Bu durumda bir yandan icra takibiyle uğraşırken diğer yandan da kredi sicilinin bozulması nedeniyle başka bankalardan kredi alamama sorunuyla uğraşmak durumunda kalırsınız. Dolayısıyla mevcut kredi borcunu, yeni bir kredi ile kapatmanız halinde kredi sicilinizin bozulmasının da önüne geçebilirsiniz. Ancak sonraki krediyi ödeyemezseniz, yine yasal takip sorunuyla uğraşacağınızı unutmamalısınız.
 • Eğer yeni alacağınız kredi taksitleri mevcut kredi borcunuzun taksitlerinden daha düşük ve bu şekilde kredi taksiti ödemek bütçenizi rahatlatacak ise yeni bir kredi çekerek mevcut krediyi kapatmak doğru bir hareket olabilir.
 • Yeni alacağınız kredinin masrafları ve faiz oranı dikkate alındığında, yeni kredi mevcut kredi borcunuzdan daha az maliyet getiriyorsa, bu durumda yeni bir kredi alarak krediyi kapatmak mantıklıdır.
 • Bir kaç yere kredi borcunuz var ise bu borçları kapatarak bir bankaya karşı kredi borçlusu olmak, ödeme ve borç takibi anlamında kolaylık sağlayabilecektir.

Kredi Borcunu Borçlanarak Kapatmanın Dezavantajları  

Kredi borcunu kapatmanın dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeni kredi masraf demektir. Dolayısıyla zorunluluk halinde değilseniz yeni bir kredi almamanız gerekiyor. Çünkü genelde, yeni alacağınız kredinin faiz oranı, mevcut kredi borcundan fazla olmaktadır. Ayrıca yeni kredi için kredi tahsis ücreti, sigorta ve dosya masrafı adı altında ekstra para ödeyeceksiniz. Dolayısıyla hem faiz ham de masraf anlamında yeni bir yükün altına girersiniz.
 • Sürekli olarak borcu borçla kapatmak, büyüyen faiz masrafı demektir. Bilindiği üzere kredi ödemelerinde bankalar önce kredi faizini tahsil etmeye çalışır. Bu süreçte faiz borcunun çoğunu ödersiniz. Yeni kredi çektiğinizde ise tekrar faiz borcu ödersiniz. Bu durumun ise bankalara daha fazla para kazandırmaktan başka bir anlamı yoktur.

Borç Kapatma Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle şunu belirtelim ki, mevcut borcu kapatmak için bir zorunluluk yoksa, borç kapatma kredisi alma yoluna asla başvurmayın. Eğer borcu, banka borcu ile kapatma durumu söz konusu ise kredi borcunu başka bir kredi ile kapatmadan önce bankanızla görüşerek mevcut kredi borcunu yapılandırmayı denemeli ve bankanın  önerilerini değerlendirmelisiniz.  Eğer borç yapılandırma görüşmeleri olumsuz sonuçlanırsa, o zaman mevcut borcu borçla kapatma yönteminde şu tavsiyeleri göz önünde bulundurun:

 • Mevcut kredinin ödenememesi halinde kredi notunun düşmesi, kredi sicilinin bozulması ve yasal takiple uğraşma riskinin bulunup bulunmadığına dikkat edin. Bunlar varsa mevcut borcu kapatmanız mantıklı olmakla birlikte yeni borcu ödeyemezseniz aynı sorunlarla uğraşmak ve hatta daha fazla borç ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Yeni alacağınız kredinin taksitlerinin bütçenize göre ödenebilir olması önemlidir. Mevcut taksitlerinizden fazla bir borcun altına girmek, borcun ödenemeyeceği anlamına gelir.
 • Yeni alacağınız kredinin faiz oranı ve masraflarının bütçenize ekstra bir yük getirmemesine dikkat edin.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi borcunu başka bankadan kredi çekerek kapatmaya karar verdiniz. Peki hangi bankadan borç kapatma kredisi alabilirsiniz? Günümüzde bir çok bankadan ihtiyaç kredisi adı altında borç transferi kredisi almanız mümkündür. Ancak bazı bankalar özel kampanyalarla doğrudan borç kapatma kredisi vermektedir. İşte borç kapatma kredisi alabileceğiniz bazı bankalar:

 • QNB Finansbank borç transferi kredisi kampanyası
 • Şekerbank borç transferi kredisi kampanyası
 • Akbank taksitli borç transferi
 • Odeabank refinansman kredisi
 • Vakıfbank kredi kartı borç transferi kredisi

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın