Kredi Borcunu Ödemezsem Hapse Girer Miyim?

Kredi borcunun ödenmemesi halinde ne tür yaptırımlarla karşılaşılabileceği önemli bir konu olmakla birlikte aslında bir çok kredi kartı borçlusunun kafasında şu soru var: “Kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi?”

Bu yazımızda 2018 yılında kredi borcuna hapis cezası var mı, kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi, kredi borcunda hapis kalktı mı şeklinde zihinlerde oluşabilecek sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ancak öncelikle kredi ve kredi kartı borcu zamanında ödenmezse ne olur, konusuna değinmek gerekiyor.

 Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi, banka ile kişi arasında kurulan bir borç ilişkisidir. Bu borç ilişkisinde bankadan belirli bir ödeme (faiz ya da kar payı) karşılığında bir miktar para alınmakta ve bu para da belirli bir süre içinde ödenmesi istenmektedir. Burada borçludan beklenen kredi borcunun zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmesidir. Şayet bu borç zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmez ise borçlu belirli bir yaptırıma tabi tutulacaktır. Bu süreç şu şekilde işlemektedir. Borçlu, kredi borcunu banka ile belirledikleri günde ödemesi gerekir. Ödeme günü geçirilirse banka gecikme faizi ile birlikte bu borcun ödenmesini isteyecektir. Ödeme gününden sonra müşteri memnuniyetini de dikkate alarak banka 1 hafta kadar beklemektedir. Bu 1 hafta içerisinde de ödeme yapılmazsa kredinin alındığı banka şubesi ya da müşteri hizmetleri tarafından borcun ödenmesi için borçlu ya aranız ya da kendisine mesaj gönderilir. Buna rağmen borçlu 90 gün için dekredi borcunu ödemez ise bu kişi hakkında banka avukat aracılığıyla icra takibi başlatır. Bu sırada banka, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) borçlunun borcunu zamanında ödemediği ve bu nedenle riskli müşteri olduğunu bildirir. KKB de bu kişiyi riskli müşteri diye sisteme girer. Bu kişi artık hangi bankaya giderse gitsin riskli müşteri olarak göründüğünden hiçbir bankadan ne kredi alabilir ne de kredi kartı alabilir. Aynı zamanda bu kişinin kredi notu da düşürülecektir. Dolayısıyla borçlu, kredi kara listesine girmiş olacak yani toplumdaki tabirle kırmızı kalem yemiş olacaktır. Bu arada kişi hakkındaki icra takibi devam ettiği için aynı zamanda belirli prosedürlerden geçtikten sonra borçlunun evinde, işyerinde haciz işlemi yapılacak ve varsa taşınmazlarına da icra yoluyla satılmak üzere el konulacaktır.

Kredi Borcunu Ödemeyene Hapis Cezası Var Mı?      

Kredi kartı ya da bireysel kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi sorusuna gelince, hemen cevap verelim ki Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden hiç kimse bir sözleşmeden doğan yükümlülüğü yerine getirmemesi nedeniyle hapse giremez. Çünkü Anayasamızın 38/5 maddesinde “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla banka ile borçlu arasında var olan kredi borcu da kredi sözleşmesinden doğan bir borç olduğu dikkate alındığında bu borcun ödenmemesi ya da ödenememesi halinde borçlu hapse girmeyecektir.

Mal Bildiriminde Bulunmama Durumunda Tazyik Hapsi Olduğunu Unutmayın! 

Kredi borcunun ödenmemesi halinde hapis yatmazsınız. Ancak kredi borcunu ödememeniz durumunda banka tarafından hakkınızda bir icra takibi başlatılacak ve tarafınıza ödeme emri gönderilecektir. Bu ödeme emrine süresinde itiraz etmez iseniz ya da süresinde itiraz etmenize rağmen bu itirazınız iptal edilirse icra takibi kesinleşir. Bunun üzerine icra müdürlüğü size mal varlığınızı bildirmeniz için tarafınıza “mal beyanında” bulunmanızı ister. Şayet mal beyanında bulunmaz iseniz 3 aya kadar tazyik hapsine çarptırılırsınız. Bununla birlikte benim şu kadar malım var ya da malım yok diye beyanda bulunursanız bu hapis hemen ortadan kalkar. Buradaki hapis aslında disiplin niteliğinde bir hapis olduğu için adli sicilinize de bir etkisi yoktur.

Peki kredi borcu olan kişi hapse girerse ne olur? Böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Çünkü kredi borcunu ödememek suç değildir. Bir kişi kredi borcunu ödemedi diye hapse konulmaya kalkılırsa bunu yapmaya çalışanlar suç işlemiş olacağından Türk Ceza Kanunu’nun 109. maddesi gereğince hürriyeti tahdit suçundan cezalandırılırlar. Bunun dışında mal bildiriminde bulunulmaması nedeniyle kişi hapse girerse, mal beyanında bulunur bulunmaz hapisten çıkar ve bu hapis borçlunun adli sicil kaydına işlenmez.


Bu yazı, hukuk uzmanı Dr. Sabahettin Gülgüntarafından sitemiz için hazırlanmış olup izinsiz olarak herhangi bir mecrada kullanılamaz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz”

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster