Kredi Borcunu Ödemezsem Kaç Gün İçinde İcralık Olurum?

Kredi Borcunu Ödemezsem Kaç Gün İçinde İcralık Olurum: Bir kimsenin ihtiyaç, konut, taşık ya da başka kredi borcu olsun fark etmez, kredi borcunun ödenmemesi halinde icra işlemlerinin ne kadar süre içinde yapılacağı merak edilen konular arasındadır. Gerçekten kredi borcu olanlar ya da kredi borcunu ödeme konusunda zorluk çekenlerin en büyük korkusu icralık olmaktır. Zira icra takibine düşen kişi bir çok yasal sonuçla karşılaşmanın yanında ayrıca yıllarca emek vererek biriktirdiği mal varlığını da kaybedebilmektedir.

Bu yazımızda kredi borcunu ödemeyen bir kişinin kaç gün içinde icra takibine alınacağı sorusu ve icralık olmanın sonuçları üzerinde duracağız.

BANKA KREDİ BORCU ÖDENMEZSE  NASIL BİR SÜREÇ İŞLER?

Kredi borcunun ödenmemesi halinde banka, alacağını tahsil etmek için yasal süreç başlatacaktır. Bu süreç içerisinde sizden alacağını tahsil etmeye çalışacaktır. Bu süreçlerden ilki izleme süreci denilen idari takip aşaması, diğeri ise icra aşamasıdır.

1- İzleme Süreci ve İdari Takip Aşaması

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da diğer kredi türlerinden biri olması fark etmeksizin, bir kimse banka kredi borcunu zamanında ödemezse banka bu ödememe üzerine bir süre bekler. Bu süre içerisinde genellikle krediyi aldığınız bankanın şubesi aracılığıyla size ulaşarak kredi borcunuzu ödemediğinizi hatırlatırlar. Şayet bu aramalara rağmen borcun ödenmesi gereken süreden itibaren 60 gün içerisinde banka kredi borcunuzun taksitini ödemezseniz, bu defa banka borcunuzu ödemeniz için müşteri hizmetleri üzerinden sizi aramaya başlar. 30 gün daha banka bu borcun ödenmesini sizden bekler. Toplamda borcun ödenmesi gereken süreden itibaren 90 gün içinde borç ödenmezse banka izleme sürecinden vazgeçer ve 91. gün idari takip başlatır.

İdari takip aşamasında banka, borçluya son kez 7 gün süre tanır ve borcu ödemesini ister. Bu 7 günlük süreç içerisinde banka müşteri hizmetleri aracılığıyla borcun ödenmesi için tekrar uyarıda bulunur. Buna rağmen kredi borcu ödenmezse banka tüm kredi borcunun tahsili için icra takibi aşamasına geçer.

2- İcra Takibi Aşaması

Kredi borcunun izleme ve idari takip aşamalarında ödenmemesi halinde banka alacağını tahsil etmek için dosyayı bankanın avukatına telim eder. Bu aşama halk arasında avukatlık olmak diye tabir edilmektedir. Banka avukatı, borçlu hakkında icra takibi başlatır ve borçluya ödeme emri gider. Ödeme emrinin kesinleşmesiyle birlikte borçlunun evine, işyerine ya da para edecek ne kadar mal varlığı var ise bunlara borcun tahsiline yetecek oranda haciz işlemi uygulanır. Haciz işleminin ardından bunlar satılarak banka elde edilen paradan alacağını faiziyle birlikte tahsil eder.

3- Yasal İcra Takibi Ne Zaman Başlar? 

Banka borcunu ödemezsem ne zaman avukatlık olurum? ya da Kredi borcu kaç gün ödenmezse icralık olur? şeklinde soruların cevabını aslında yukarıdaki açıklamalarda verdik. Tekrar edecek olursak, şayet kredi borcu zamanında ödenmezse banka 97 gün borcun ödenmesi için bekler. 97 gün sonunda kredi borcu hala ödenmemiş ise banka dosyayı avukatına verir ve 98. ve sonrası günlerde yasal icra takibi başlatır.

Burada bir hususu önemle açıklayalım. Burada belirtilen 97 günlük süre bankalar için zorunlu değildir. Eğer banka borcu ödemeyeceğiniz kanaatine varır veya borcu ödememek için mal kaçırma eyleminde bulunduğunuzu fark ederse anında icra takibi başlatıp ihtiyati haciz işlemiyle malınıza anında haciz işlemi uygulayabilir.

BANKA KREDİ BORCUNU ÖDENMEZSE NASIL BİR CEZA İLE KARŞILAŞILIR?

Banka kredi borcunun zamanında ödenmemesinin önemli sonuçları bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayalım:

  • Kredi notu düşer. Kredi borcunun ödenmemesi halinde kredi notu düşer. Eğer idari takip sürecinde borcunuzu öderseniz kredi notunuz tekrar yükselmeye başlar. Kredi notunun düşmesinin sonucu ise bankaların sizi riskli müşteri görüp kredi ya da kredi kartı vermemesi yahut daha ağır koşullarda örneğin kefil ya da teminat karşılığında bu hizmetleri sunmasıdır.
  • Kredi sicili bozulur. Halk arasındaki tabirle kırmızı kalem yemek olan kredi sicilinin bozulması en kötü sonuçlardan biridir. Kredi borcunu ödememesi nedeniyle icralık olan kişinin kredi sicili bozulur. Yani bu kişi bankalar nezdinde borcunu ödeyemeyen kişi olarak değerlendirilir. Kırmızı kalem yiyen biri ise kredi sicili düzelene kadar bankalardan kredi ya da kredi kartı alamaz.
  • Haciz işlemi uygulanır. Banka, kredi borcunun tahsili için icra işlemine başlamışsa, alacağını tahsil için alacağına karşılık gelecek miktarda malın haciz edilmesini sağlar.
  • Faiz ve avukatlık masrafları borca eklenir. Kredi borcunun tahsili için icra aşamasına geçilmişse, bu süreçte borca işletilecek faiz yanında bir de vekalet ücreti denilen avukat masrafını da ödemek zorunda kalınmaktadır.

KREDİ BORCUNU ÖDEMEZSEM HAPİS YATAR MIYIM?

Kredi borcunu ödememeniz halinde banka hakkınızda icra süreci başlatabilir. Ancak sadece kredi borcu değil, herhangi bir sözleşmeden doğan borcunu yerine getirmediği için hiç kimse hapis yatmaz. Yani kredi borcunu ödemeyen kişi hapse konulmayacaktır. Bununla birlikte icra takibi sürecinde mal beyanında bulunulmaması ya da yalan beyanda bulunulması halinde tazyik hapsi söz konusu olabilir. Ancak buradaki tazyik hapsi borcu ödemediği için değil mal beyanında bulunulmadığı için veya yalan beyanda bulunulduğu içindir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster