Kredi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kefil Mi Öder?

kredi-ceken-olurse-kefil

Kredi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kefil Mi Öder?Kredi çeken ölürse bu durumda borcu siler mi? Bankadan kredi çekip ölen kişi için kefil olan borcu ödemek zorunda kalmayabilir. Vefat halinde kredi borcu kaldıysa bu durumda banka borcu tahsil etmek isteyecektir. Hayat sigortası içerisindeki bilgiler bu durumda büyük önem kazanmaktadır. Detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

almak için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlardan biri de kişinin kredi çekerken bankaya kefil göstermesi gerekebiliyor. Kefil şartı ile banka kredi verebiliyor. Ancak kredi çeken kişi krediyi ödemezse banka bu durumda kefilden borcun ödenmesini istiyor. Yani kefil olan kişi kredi çeken kişi borcunu ödemezse, borcun ödenmesi konusunda sorumluluk sahibi oluyor. Bu durumda kefil olan kişileri zor duruma düşürüyor. Peki kredi çeken kişi

Kefil Olunan kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil oldunuz ve kredi çeken kişi öldü. Bu durumda kredi çeken kişi ölürse kefile ne olur? Öncelikle böyle bir durumdan önce kefil olmayı planladığınız kişi kredi alırken hayat sigortası yaptırıyor mu bunu öğrenmeli ve detaylı bir inceleme yapmalısınız. Eğer kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırdıysa ve kişi normal nedenlerden dolayı öldüyse bu durumda borç ortadan kalkar ve kefilin ödeme yapmasına gerek kalmaz. Kefilin ödeme yapmaması için hayat sigortası bu nedenle ayrıntılı olarak incelenmelidir. Ancak kredi çeken kişi şüpheli olarak ya da faili meçhul bir ölüm yaşandıysa bu durumda kefil borcu ödemek zorundadır.

Kredi alan kişiye kefil olmadan önce hayat sigortası yaptırıyor mu ve hayat sigortasının içeriği nasıl incelemeniz tavsiye edilir. Detaylı bir inceleme yapmadan kefil olmamalısınız.

Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırırken bazen bazı bankalar hayat sigortası içerisinde yalnızca şüpheli ölüm durumunda ya da faili meçhul ölüm durumunda değil, kredi çeken kişi normal ölüm hali yaşaması durumunda da borcu kefilin ödemesini isteyebilir. Bu durumda borç kefil tarafından ödenmelidir.

Bazı bankalar hayat sigortasının içeriğini bu durumda sunabiliyor.Yine hayat sigortasında kefil olunan kişinin borcu mirasçılara da kalabilir ya da mirasçılara borç kalması durumunda da hangisinin öncelikle borcu ödemesi gerektiği gibi sorular hakkında hayat sigortasının içeriği incelenmelidir.

Kefil olunan kişi ölümü halinde borcu öncelikle kimin ödemesi gerektiği ile ilgili olarak hangisi seçiliyor dikkat edilmelidir. Böylece kefil olmadan önce eğer kredi çeken kişi ölürse kefil olarak borcu siz mi ödeyeceksiniz yoksa mirasçılar mı ödeyecek bilgi almış olursunuz.

Krediye Kefil Oldum, Kefile İcra Gelir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster