Kredi Çekerken Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

esimin-kredi-notu

Kredi Çekerken Eşimin Beni Etkiler Mi? : Kredi çekerken kredi kartı borcu eş durumu,  kredi çekerken eşin borcu yasal takipteyse beni bağlar mı soruları akıllara geliyor. Kredi alırken kredi notunda kocanın borcu kadını bağlar mı yani eşlerin kredi notu, borç geçmişleri kredi başvurusu yaparken önemlimi ve birbirini etkiliyor mu yazımızda açıkladık.

Bankadan kredi çekmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de Beni Etkiler Mi? Kredi notuna etki eden pek çok durum söz konusu ve sizin kredi notunuz yüksek eşinizin kredi notu düşükse bu durumda ne olur? Eşin kredi notu kredi almada etkili mi bakalım.

Eşimin Kredi Notu Beni Bağlar Mı?

Bankadan kredi çekmek istediğinizde eşinizin ya da hane halkındaki bireylerin kredi notu önemlidir ve da önemli bir faktördür. Ancak dikkat edilen bu faktörler almak istediğiniz kredi türüne göre de farklılık gösterebiliyor. Mesela bankadan konut kredisi çekme istediğinizde banka eşinizin sicil durumunun nasıl olduğunu öğrenmek isteyebilir. Konut kredileri gibi yüksek tutarda çekilecek krediler için banka böyle bir değerlendirme yapabilir.

Bu değerlendirmenin nedenine baktığımızda ise banka hanenin ortak gelirinden yola çıkarak almak istenilen kredinin taksitlerinin ödenip ödenemeyeceği hakkında fikir sahibi olmak ister. Yani bankalar kredi verecekleri kişinin ve eşinin gelirlerini ortak olarak değerlendirip kredi vermeye karar verebiliyor. Bu yüzden eşin de kredi notuna bakılabilir.

Kredi almak istiyorum ama eşimin kredi notu düşük diyorsanız eşinizin yasal takipte olup olmaması önemli bir durumdur. Eğer eşiniz yasal takipte değilse ve yalnızca kredi notu düşükse bu durumda banka kredi verirken eşinizin kredi geçmişini inceleyecektir.

Yapılan değerlendirmelere göre hane geliriniz yüksekse yani ortak gelir yüksekse ve kredi almak isteyen kişinin kredi notu yüksekse bankadan kredi alma ihtimali yükselecektir. Banka bu durumda kredi verebilir.

Ancak diyelim ki geliriniz yüksek, ama hem eşin hem de kredi başvurusu yapanın kredi notu düşükse bankadan kredi alma ihtimaliniz bu durumda düşecektir.

Bankadan kredi alırken kredi notu oldukça dikkat edilen bir bilgidir. Kredi notu düşük olan kişilere bankalar kredi verme konusunda kolaylık sağlamıyor. Verilen kredinin bankaya ödenmesi için banka kredi başvuruların gelir durumunu ve kredi notunu göz önünde bulunduruyor.

Kredi Çekmek İstiyorum Eşim Yasal Takipte

Bankadan kredi almak için başvuru yapacaksınız ancak eşiniz kredi ya da kredi kartı borcu nedenleriyle yasal takipte. Bu durumda kredi almanız kolay olamayacaktır. Bankalardan yasal takip süreci nedeniyle kredi alma ihtimaliniz düşüktür.

Hızlı Kredi Notu Öğrenme Yolları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın