Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı (KKB Puanı)

kredi notu kaç olmalı

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı (KKB Puanı): kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim, kredi puanım kaç olmalı, kredi notum kaç nasıl öğrenirim sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. KKB skoru müşteriye kredi verilebilmesi için yaptığınız bankacılık işlemleri sonucunda oluşan bir puandır ve bankalar kredi alabilmeniz için önemli bir puandır. KKB’nin açılımana bakacak olursak Kredi Kayıt Bürosu olduğu görülebilir. İşte Kredi Notu hakkında bilmeniz gerekenler.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan alınan kredi kartları ve kullanılan krediler, kredi notunun oluşmasında büyük bir öneme sahiptir. Bankalara yapılan ödemelerin düzenliliği ve tutarları kredi notunu belirlemektedir. Bu bağlamda yapılan her ödeme ve zamanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bankacılık ürünleri için bankalara başvuran kişilerin öncelikle geçmiş ödeme kayıtlarına bakılmakta ve kredi notu değerlendirilmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvuruları olumlu olarak değerlendirilmekte, kredi notu düşük olan kişilere ise bankalar kredi kullandırma konusunda olumlu yaklaşmamaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin Kredi Kayıt Bürosu’na üye olması gerekmektedir. Buraya üye olan kişiler kimlik bilgilerini sisteme girerek kredi notunun kaç olduğunu öğrenme fırsatı yakalamaktadır. Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulama ekranından kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için TC kimlik numaranızı yazmanız ve istenen diğer bilgileri girmeniz yeterli olmaktadır. Site üzerinden kredi notu öğrenme işlemleri için sorgulama ücreti talep edilmektedir.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankacılık ürünlerinden yararlanabilmek için kredi notu kaç olmalı? Kredi notları 0 ile 1900 değerleri arasındadır. En riskli gruba giren kişiler 0, en az riske sahip olanlar ise 1900 puan ve üzeridir.

0 ile 799 aralığında olan kişiler en düşük not aralığında olan kişiler olarak ön plana çıkmaktadır. Bu not aralığında bir puana sahip olan kişilerin kredi kullanma şansı son derece düşüktür. Geçmiş dönemde faydalanılan bankacılık ürünlerinin düzensiz ve geciktirilerek ödenmesi sonucu bu puana sahip olunmaktadır. Bu puan aralığındaysanız eğer, bundan sonraki süreçte ödemelerinizi düzene bindirerek puanınızı artırabilirsiniz.

Hangi Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

800 ile 1299 puan aralığına sahip olanlar ise kefil göstererek ya da ipotek yoluyla kredi kullanabilmektedir. 1300 ile 1499 puan aralığında olan kişiler en az riske sahip gruplar arasındadır. Bu aralıktaki kişilere bankalar kredi konusunda olumlu yaklaşmaktadır. 1500 ile 1699 kredi puanı aralığında bir nota sahip olan kişiler ise yüksek bir kredi notuna sahiptir. Bu kişilerde bankalardan zorlanmadan kredi kullanabilmektedir. En güvenilir olan not grubu ise 1700 ile 1900 puanı aralığına sahip olan kişilerdir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın