Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek ve Kredi Almalı Mıyım?

Ne zaman kredi almalıyım şeklindeki soru her zaman güncelliğini koruyor. Gerçekten kredi faizleri bir kredinin alınmasında tüketicinin dikkate aldığı en önemli kriterlerden biridir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da başka isimler adı altında verilen kredilerin faiz oranları ne kadar yüksekse kredi almak isteyen kişiler kredi almayı ya ertelemek durumunda kalıyor ya da en uygun krediyi veren bankayı tercih ediyor. Ancak son zamanlarda dövizdeki artışla birlikte piyasa fiyatlaması yapan bankalar faizleri de arttırmaya başladı. Nitekim Merkez Bankası da faiz artışı yaparak fiiliyatta gerçekleşen duruma resmiyet kazandırmış oldu. Peki kredi faizleri düşecek mi? Kredi almak için en uygun zaman hangisidir?

Bu yazımızda kredi çekme zamanı ve Merkez Bankası’nın kredi faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceği konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Son 8 ayda uygulanan faiz oranları dikkate alındığında bugün uygulanan faiz oranlarının en dip noktada olduğunu görebiliriz. Daha öncede %2’lerin üzerinde görmeye alıştığımız ihtiyaç kredisi faiz oranları bugün %1,80 – 1,53 aralığındadır. Benzer şekilde konut kredisi faiz oranları %1,29’lara kadar gerilemiş durumdadır. Hatta anlaşmalı inşaat firmalarından konut alınması halinde konut kredisi faiz oranı %0,98’e kadar düşebilmektedir. Bununla birlikte kredi almak isteyenler kredi faiz oranlarının yakın bir gelecekte düşüp düşmeyeceği sorusunun cevabını halen merak etmektedir.

Kredi faiz oranlarının düşürülebilmesi için ekonomik gidişatta istikrarın sağlanması ve enflasyon oranlarında düşüş olması gerekmektedir. İstikrarın sağlanması ile birlikte piyasaya olan güven tekrar kurulabilir ve buna bağlı olarak da faiz oranlarında indirim gözlenebilir. 2019 yılı başından bu yana doların seyri ve ekonomideki gidişat izlendiğinde nispeten istikrarın tekrar sağlandığı söylenebilir. Bununla birlikte istenen düzeye henüz erişilmiş değil. Dolayısıyla seçimden sonraki ilk 3 aylık  dönem önem arz etmektedir. Bununla birlikte ekonomistlerin beklentisinin Merkez Bankası’nın Haziran ayında yapacağı toplantıda faiz indirim kararı alabileceği yönünde olduğunu da belirtelim.  

Konu hakkında fikir vermesi açısından aşağıdaki videonun yararlı olacağını düşünüyoruz:

Seçimden Sonra Merkez Bankası Faiz Oranları Düşecek Mi?

Bir üst başlıkta açıkladığımız üzere, seçimden hemen sonra Merkez Bankası’nın faiz oranlarında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Nisan ayında Merkez Bankası toplantısı yapılacak; ancak bu toplantıda faiz konusu ele alınacak olmakla birlikte mevcut ekonomik indikatörler faiz oranında bir değişiklik yapılmayacağını gösteriyor. Bu bağlamda faizler konusunda Nisan ayındaki toplantıdan sonraki gelişmeleri izlemek gerekiyor. 

Konut, Taşıt ya da İhtiyaç Kredisi Almalı Mıyım?

Konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin cevabını merakla beklediği konuların başında mevcut faiz oranları karşısında kredi alıp almama konusudur. 

Konut, taşıt ya da ihtiyaç kredileri genel olarak tüketici finansman kredileri olarak adlandırılmaktadır. Tüketici finansman kredilerinin en önemli özelliği faiz oranlarının düşmesi durumunda tüketicinin talebi halinde bankanın düşük faiz oranından krediyi yapılandırmak zorunda olmasıdır. Dolayısıyla kredi faiz oranlarının düşmesi halinde tüketicinin lehine olan yeni faiz oranından tüketici yararlandırılmak zorundadır. Bu bilgi ışığında şuan kredi almanın mantıklı olup olmadığı sorusunu yanıtlayalım.

Bugün uygulanan faiz oranları son ayların en düşük seviyesindedir. Önceki yıllarda uygulanan %1 gibi düşük faiz oranları dikkate alındığında bugün ile arada 0,50 baz puan fark olduğu tespit edilebilir. Dolayısıyla Merkez Bankası faiz indirimi yapsa bile bankaların faiz oranını düşürebilecekleri seviye %1’e kadar olabilir. Şayet bugün kredi alırsanız zararınız aylık en fazla 0,50 baz puana karşılık gelecek miktar kadar olacaktır. Bu bağlamda bugünkü faiz oranları üzerinden uzun vadede kredi almanız doğru bir hareket olabilecektir. Buna karşın acil ihtiyacınız yok ise 1 yıldan daha az süreli olan kısa vadeli borçlanmalar için Haziran ayında yapılacak olan Merkez Bankası toplantısını beklemenizde yarar bulunmaktadır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Anında CEPTETEB 60 ay vadeli kefilsiz ihtiyaç kredisi almak için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın