Kredi Kartı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 11 Önemli Konu

Kredi Kartı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 9 Önemli Konu: Kredi kartı alabilmek için bir takım prosedürlerin ve yasal şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Örneğin 18 yaşının tamamlanması, kredi notunun düşük olmaması, kara listeye girmiş olmamak bunlardan sadece bir kaçıdır. Ancak bunun dışında da kredi kartı almak isteyenlerin zihinlerini meşgul eden pek çok soru ve konu bulunuyor.

Bu yazımızda kredi kartı almak isteyenlerin bilmesi gereken 9 önemli konuyu ele alacağız. İşte o detaylar…

1- 18 Yaşından Küçük Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankacılık mevzuatı gereğince kredi kartı alabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Çünkü kredi kartı, aslında borçlanma aracıdır. Kredi kartı sahipleri, kartları üzerinden harcama yaparak bankaya borçlanırlar. 18 yaşından küçük olanların ise Türk Medeni Kanunu gereğince tek başlarına borçlanma yetkileri yoktur. Ayrıca bu kişiler bank kambiyo işlemleri de yapamazlar. Bu nedenle 18 yaşından küçük olanlar kredi kartı sahibi olamazlar.

18 yaşından küçük olan kişiler nasıl kredi kartı alabilir diye sorabilirsiniz. 18 yaş altındaki kişiler sadece ek kart çıkartarak kredi kartı sahibi olabilirler. Bunun için de kredi kartı sahibi olan bir kimsenin bankadan ek kredi kartı çıkartarak limit tanımlaması gerekmektedir.

2-Öğrenciye Kredi Kartı Verilir Mi?

Öğrencinin kredi kartı alabilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Dolayısıyla öğrencinin kredi kartı alabilmesi için 18 yaşını tamamlamamış olması gerekiyor. Bu anlamda 18 yaşını tamamlamış her öğrenci kredi kartı alabilir. Özellikle pek çok banka üniversite öğrencilerine yönelik düşük limitli ama avantajı bol öğrenci kredi kartı çıkartmaktadır.

3- Kredi Kartı Başvurusu İçin Gelir Belgesi Gerekiyor Mu?

Kredi kartı, niteliği itibariyle bir borçlanma aracıdır. Dolayısıyla banka verdiği borcu geri almak ister. Bu nedenle kredi kartı alan kişinin kredi kartı borcunu ödeyebilecek ekonomik gücünün olması şarttır. Günümüzde ödeme gücünün en belirleyici ölçütlerinden biri de gelirdir. Geliri olan bir kimsenin borcunu da ödeyebileceği varsayılmaktadır. Hal böyle olunca bankalar da kredi kartı vermeden önce gelir belgesi istemektedir.

Şayet bir kamu kurumunda ya da bir işyerinde çalışıyorsanız maaş bordronuzu bankaya sunmanız gerekmektedir. Buna karşın kendinize ait bir işyeriniz var ise ödemiş olduğunuz gelir vergisi ya da kurumlar vergisi beyannamelerinin birer örneği yahut vergi levhası ile birlikte bankaya başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte sadece taşınmazlarınız var ve tarımla uğraşıyorsanız yahut kira geliri elde ediyorsanız, tapularınızın birer örneğini bankaya sunabilirsiniz. Kira geliri elde edenler kira gelirleri üzerinden ödediği vergi beyannamesini gelir belgesi olarak gösterebilir.

Gelir belgesiz kredi kartını nasıl alabilirim diye sorabilirsiniz. Bu durumda olanlar genellikle düşük kredi limitli kredi kartı alabilmektedir. Şayet kredi kartı borcunu zamanında ve düzenli olarak ödeyebilirlerse bankalar kart limitinin artışını önerebilmektedir.

4- Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kartı almak istiyorum ama benden hangi belgeleri isteyecekler? Kredi kartı almak isteyenler bankaya gidip hemen kredi kartı alamıyor. Bunun için bir takım belgeleri de bankaya sunmaları şarttır. Bu belgeler;

  • kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin sureti,
  • ödeme gücünüzü gösteren belge ki bu belge çalışanlar ve emekliler için maaş bordrosu, serbest çalışanlar için vergi beyannamesi olabilir.
  • Adınıza kayıtlı son üç ay içinde düzenlenmiş fatura.

5- Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notuna Bakılıyor Mu?

Kredi kartı, alışverişlerinizde kullanabilmek ve ihtiyaç anında nakit avans çekebileceğiniz borçlanma aracıdır. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz harcamalar bankanın belirlediği günde ödenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla kredi kartı aslında bankanın herhangi bir prosedüre ihtiyaç duymadan size kredi vermesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi kartı almak için de kişilerin ödeme güçlerinin olması zorunludur. Bu bağlamda bankalar kredi kartı vermeden önce kişilerin kredi notuna ve kredi siciline bakmaktadır. Şayet kredi notu düşük ise kredi kartı ya vermemekte ya da düşük limitli kredi kartı vererek bu kişilerin ödeme istikrarına bakmaktadır.

6- Kredi Kartının Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartlarının limitleri ve özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Hatta aynı bankanın verdiği kredi kartları arasında bile hem limit hem de kredi kartının özellikleri bakımından değişiklikler vardır. Peki kredi kartlarının limitleri ve özellikleri neye göre belirleniyor düşündünüz mü?

Bankalar müşterilerine kredi kartı verirken iki temel konuya dikkat etmektedir. Bunlardan biri kişinin kredi notu, diğeri ise kişinin gelir durumudur. Bu nedenle bir kimsenin gelir durumu ve kredi notu yüksek ise bu kişiye yüksek limitli ve daha avantajlı kredi kartı verilmektedir. Buna karşın kredi notu düşük ve geliri de yüksek olmayan kişilere daha düşük limitli kredi kartı verilmektedir.

7- Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar düzenli bir geliri olmayan kişilere kredi kartı verme konusunda çekimser kalmaktadır. Ancak son zamanlarda ev hanımlarının da harcamalarında kullanabilmesi amacıyla düşük limitli kredi kartı verilmeye başlanmıştır. Ev hanımları genellikle ilk kartlarını düşük limitli almakla birlikte kart harcamalarını düzenli ödemek suretiyle daha yüksek limitli kredi kartlarına sahip olabilmektedir.

8- Kredi Kartı Kaç Günde Onaylanır?

Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra banka tarafından inceleme aşamasına geçilir. Şayet verdiğiniz bilgilerde bir hata yoksa ve diğer şartlarda da eksiklik bulunmuyorsa kredi kartı talebi en geç 15 gün içinde onaylanmaktadır.

9- Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Kredi kartı onaylandıktan sonra basılarak kargo aracılığıyla başvuru yapan kişiye gönderilmektedir. Kredi kartının ilgilisine teslim edilmesi özel kuryeler aracılığıyla sağlanmaktadır. Şayet verilen adres bilgilerinde bir hata yoksa kredi kartı onaylandıktan sonra en fazla 3 iş günü içinde teslim edilmektedir.

10- Kredi Kartı İçin Nereye Başvuru Yapılabilir?

Günümüzün bilgisayar teknolojisinin de gelişmesine bağlı olarak kredi kartı başvuruları çok kolay hale gelmiştir. Bankaya gitmeye gerek kalmadan SMS ile başvuru yapılabileceği gibi internet bankacılığından da kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir. Bu bağlamda kredi kartı için şuralardan başvuru yapabilirsiniz:

  • Bankaların tüm şubelerinden,
  • ATM’lerden
  • Bankaların mobil uygulamalarından,
  • Bankaların müşteri hizmetlerinden
  • SMS ile
  • İnternet bankacılığından.

11- Hangi Kredi Kartını Almalıyım?

Bankaların pek çok özellikli ve birbirinden farklı kredi kartları bulunuyor. Bu kredi kartlarının da kendi içinde çok değişik özellikleri bulunuyor. Dolayısıyla kredi kartı almak isteyen bir kimse hangi kredi kartını alsam diye çelişkiye düşebiliyor.

Kredi kartı almak isteyen bir kimse öncelikle kredi kartını ne amaçla kullanacağı ve sosyal durumunun ne olduğuna dikkat etmesi gerekiyor. Şayet kredi kartı harcamaları çok olmayan birinin yüksek limitli kredi kartı almasının bir anlamı yoktur. Ya da uçak seyahatleri yapmayan bir kimsenin mil özellikli kredi kartı kullanmasının bir önemi de yoktur.

Kredi kartı alırken dikkat edilecek hususlar şunlardır: Kredi kartının yıllık aidatının ne kadar olduğu, ne kadar para puan kazandırdığı, kredi kartını ne kadar sıklıkla kullandığınız ve kredi kartının sağladığı alışveriş avantajlarının neler olduğu. Bu temel kriterlerden size en uygun olan kredi kartını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın