Kredi Kartı Almak İstiyorum Diyenlere 7 Önemli Bilgi

Kredi Kartı Almak İstiyorum Diyenlere 7 Önemli Bilgi: Kredi kartı almak isteyenler, kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, hızlı kredi kartı başvurusu nereden yapılır ya da kredi kartı başvuru şartları nelerdir gibi sayısını çoğaltabileceğimiz soruların cevabını araştırmaktadır. Özellikle sıklıkla ilk defa kredi kartı alacak olanlar tarafından araştırılan bu soruların cevabı aslında herkesi yakından ilgilendirmektedir.

Bu yazımızda kredi kartı almak isteyenlerin kredi kartı alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda önemli bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Alma Şartları Konusunda Bilgi Sahibi Olmalısınız

Öğrenciler tarafından en çok araştırılan konuların başında öğrenci kredi kartı konusu gelmektedir. Bilhassa öğrencilere kredi kartı veren bankalar konusu oldukça popüler durumdadır. Peki sadece öğrenciler değil herhangi bir kimse nasıl kredi kartı alabilir ve bankalar kredi kartı konusunda hangi şartları aramaktadır?

Kredi kartı, bankaların kişilerin kullanımına sunduğu kefilsiz ve formalitesiz bir kredi aracıdır. Bankalar, ödeme konusunda sorun yaratmayacağını düşündüğü kişilere belirli bir limiti olan kredi hesabı açmaktadır. Dolayısıyla burada önemli olan ölçüt kişinin ödeme gücüdür. Diğer önemli kriter ise kişinin yaptığı işlemin ayırdına varacak yaşta olmasıdır. İşte bu iki kriter aslında kredi kartı almak için aranan iki temel koşuldur. Buradan hareketle kredi kartı almak için bankaların aradığı temel şartları şöyle sıralayalım:

  • Değişmez şartlar: Bu şartlar olmazsa kredi kartı almak mümkün değildir.
    • Kişi 18 yaşını tamamlamış olmalı ve akıl hastalığı bulunmamalıdır.
    • Kişinin kredi kartı borcunu ödeyebilecek bir geliri olmalıdır.
  • Bankadan bankaya değişiklik gösteren şartlar:
    • Kredi notu düşük olmamalıdır. Ancak bazı bankalar özel kampanyalarla düşük limitli de olsa, kredi notu düşük olanlara kredi kartı imkanı sunabilmektedir.
    • Kredi sicili bozuk olmamak ve kara listede yer almamak. Bu durumda olanlara halk arasında kırmızı kalem yiyen şeklinde tabir kullanılmaktadır. Kredi sicili bozuk olan kişi kredi ya da kredi kartı ödemeleri yüzünden bankalarla sorun yaşamış olan kişidir. Genellikle risk durumu gereği bankalar bu kişilere kredi kartı vermemektedir. Ancak bazı bankalar ikinci bir fırsat olması açısından kara listede olanlara kredi kartı verebilmektedir.

Hızlı Kredi Kartı Başvurusu İçin İnternet Bankacılığını Kullanın 

Kredi kartı başvurusu yapmak için bankaların şubesine gitmek ve sıra beklemek zorunda kalmadan bir dakika içerisinde kredi kartı başvurusu işlemini tamamlayabilirsiniz. Yapmanız gereken kredi kartı almak istediğiniz bankanın internet sitesine girmek ve kredi kartı başvuru formunu doldurmak. Başvuru formunda sizden istenenler ise genellikle T.C. kimlik numarası, ad-soyad ve telefon bilgileridir. Başvuruyu yaptıktan sonra bir kaç dakika içerisinde başvuru sonucu cep telefonunuza mesaj olarak iletilmektedir. Üstelik bu şekilde kredi kartı başvurusu yaparken kefil ve gelir belgesi de sunmanız gerekmemektedir.

Kredi Kartı Başvurusu Reddedilirse Üzülmeyin ve En Yakın Banka Şubesine Gidin

İnternetten ya da SMS ile kredi kartı başvurusu yaptınız ama talebiniz reddedildi. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Başvuru yaptığınız bankanın en yakın şubesine giderek öncelikle kredi kartı başvurunuzun ret nedenini öğrenin. Bazen bankanın bilgi işlem alt yapısında sizin hakkınızda yanlış bir bilgi olabilmektedir. Genellikle bu hatalar gelir durumu hakkında var olan hatalı bilgiden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bankanın en yakın şubesine giderek mevcut bu hatayı düzeltebilir ve kredi kartı başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer kredi kartı başvuru talebinin ret nedeni kredi notu ya da kredi sicilinini bozuk olması nedenine dayanıyorsa, bu durumda yapmanız gereken kredi sicilini düzeltmek ve kredi notunu yükseltmek olacaktır. Bunun yanında düşük limitli kredi kartı başvurusu yapmanız halinde kredi kartı başvurunuz daha kolay onaylanabilecektir. Kredi notunu yükseltmenin yollarını öğrenmek istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar Düşük Limitli Kredi Kartı Tercih Etmeli

Kredi kartı ret nedenlerinin başında kişinin kredi notu gelmektedir. Özellikle daha önceden kredi kullanmamış ya da kredi kartı almamış olan kişilerin kredi puanları hesaplanmamış olacağı için bankalar kişi hakkında risk değerlendirmesi yapamayacaktır. Bu durumda bankalar kredi riskini üstlenmemek için kredi kartı başvurusunu reddedecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bankadan düşük limitli, örneğin en fazla 5000 TL limitli kredi kartı talep etmeniz halinde bankanın onay verme işlemi daha kolay olacaktır. Eğer kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve tam olarak yaparsanız, bir kaç ay sonra siz söylemeseniz bile bankanın kendisi kredi kartı limitini arttırma yoluna gidecektir.

Kendi Bankanızdan Kredi Kartı Almak Daha Kolaydır

Hesabınızın bulunduğu, bankacılık işlemlerini sürekli yaptığınız, birikimlerinizi değerlendirdiğiniz banka sizin hakkınızda diğer bankalara göre daha fazla bilgi sahibidir. Bu durum karşısında kendi bankanızdan kredi kartı talep ettiğinizde bankanız, sizin koşullarınıza en uygun kredi kartını önerebilecek ve hızlı bir şekilde kredi kartı temin edebilecektir.

Limitsiz Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Alınır?

Halk arasında limitsiz kredi kartı şeklinde bir söylenti bulunmaktadır. Aslında limitsiz kredi kartı şeklinde bir kredi kartı türü bulunmamaktadır. Limitsiz kredi kartı ile anlatılmak istenen yüksek limitli kredi kartlarıdır. Bu kredi kartlarının limiti normal bir kredi kartının çok çok üzerindedir. Dolayısıyla normal bir harcama ile bu tür kredi kartının limitini doldurmak mümkün değildir. Dolayısıyla bu şekilde yüksek limitli kredi kartı için limitsiz kredi kartı tabiri kullanılmaktadır.

Limitsiz kredi kartlarının sahip olduğu harcama limiti çok yüksek olduğu için bankalar bu kredi kartlarını sadece özel müşterilerine vermektedir. Bu özel müşteriler genellikle yüksek gelir sahibi iş adamları ya da yıllık cirosu yüksek olan şirketlerdir. Dolayısıyla normal bir gelire sahip olan kişilerin limitsiz kredi kartı ihtimali yoktur.

Öğrenci Kredi Kartları Öğrencilerin İlk Tercihi Olmalıdır

18 yaşını tamamlamış olmakla birlikte eğitim hayatına devam eden öğrenciler, sabit ve düzenli bir gelirler sahibi olmadıkları için kredi kartı başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle öğrenciler kredi kartı başvurularında öncelikle öğrencilere kredi kartı veren bankalar alanına yönelmeli ve kredi kartı başvurularını bu bankalara yapmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bankaların öğrencilere verdiği kredi kartları genellikle 500 TL ile 1000 TL arasında olmaktadır. Yani ödeme ve kredi riski nedeniyle öğrencilere yüksek limitli kredi kartı veren bankalar ne yazık ki yoktur.

İlginizi Çekebilir: Kara listede olan birine kredi kartı veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın