Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödersem Faiz İşler Mi?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödersem Faiz İşler Mi: Kredi kartı asgari borcu ödeme bir çok kart kullanıcısının ekonomik sebeplerle başvurduğu bir yoldur. Ancak kredi kartı borcunun asgarisini ödeme halinde kart borcunun tamamı ödenmemiş olduğu için kredi kartı asgari ödeme miktarının ödenmesi halinde kalan kart borcuna faiz işletilip işletilmeyeceği sorusu akla gelmektedir.

Bu yazımızda kredi kartı asgari borcunun ödenmesi durumunda kredi kartı kullanıcısının faiz ödeyip ödemeyeceği konusuna değineceğiz.

Kredi Kartı Asgari Borcu Ödenirse Kalan Borca Faiz İşler Mi?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemesi konusu bir çok nedenle kredi kartı dönem borcunu tam olarak ödeyemeyen kişilerin ortak sorusudur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesinin en önemli faydası kendisini faiz konusunda göstermektedir. Lafı uzatmadan hemen söyleyelim. Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödediğinizde kalan dönem borcu üzerinden akdi faiz işletilecektir. Örneğin kredi kartı dönem borcunuz yani kart ekstresi borcu 1000 TL olsun ve asgari ödeme tutarının da %35 olduğunu var sayalım. Bu kişi ekstre borcunun asgarisini öderse, bankaya 350 TL para yatırması gerekiyor. İşte banka, kalan 650 TL’lik borç için hesap kesim tarihinden itibaren akdi faiz işletmeye başlayacaktır.

Burada aklınıza kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde alınan başka faizler de mi var sorusu gelebilecektir. O halde şimdi kredi kartından alınan faizlere bir göz atalım.

Kredi Kartı Borcuna İşletilen Faizler Gecikme Faizi ve Akdi Faiz Nedir?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da geç ödenmesi halinde iki tür faiz işletilmektedir. Bunlar gecikme faizi ve akdi faizdir.

Gecikme faizi, kredi kartı ekstre borcunun son ödeme tarihi geçirildikten sonra ödenmesi halinde alınan faizdir. Bu faiz hesap kesim tarihinden itibaren hesaplanır.

Akdi faiz, kredi kartı hesap kesim tarihinden asgari ödeme tutarının ödendiği tarihe kadar geçen süre için hesaplanan faizdir.

Kredi kartı gecikme faizi ve akdi faiz hakkında detaylı bilgi edinmek, kredi kartı akdi faiz ve gecikme faizi hesabının nasıl yapıldığını öğrenmek ve güncel akdi ve gecikme faiz oranlarını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bankaların Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları Ne Kadar?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’te düzenlenmiştir. Tüm bankalar bu Yönetmelik’te yer alan asgari ödeme oranını uygulamak zorundadır. Burada belirtilen oranlar banka tarafından sadece müşteri lehine değiştirilebilir. Bir başka ifadeyle bankalar asgari ödeme tutarını yükseltemezler. Bu bağlamda kredi kartı asgari ödeme tutarı ne kadar sorusuna cevap verelim:

Kredi kartı asgari ödeme miktarı, kredi kartının limitine göre değişmektedir. Buna göre bankaların asgari ödeme tutarları listesi şu şekildedir:

Kredi Kartı Limiti Asgari Ödeme Tutarı
0 – 15.000 TL arasında ise Dönem borcunun %30‘u
15.001 – 20.000 TL arasında ise Dönem borcunun %35‘i
20.001 TL ve üzerinde ise  Dönem borcunun %40‘ı
Kredi kartı yeni alınmış ise ilk yıl*** Dönem borcunun %40‘ı

Kredi Kartı Asgari Borcunun Ödenmesinin Ne Faydası Vardır? 

Kredi kartı hesap ekstresinin asgarisini ödemenin bir çok avantajı bulunmaktadır. Aslında kart borcunun asgarisini ödemek tamamıyla kart kullanıcısı lehine getirilmiş bir uygulamadır. Çünkü kredi kartı hesap ekstresinin asgarisini ödemeniz halinde;

  • Kişinin kredi notu korunmuş olur.
  • Kişi hakkında yasal takip süreci başlamayacağı için icra takibi sorunuyla uğraşmayacaktır. Bu sayede kredi sicili de bozulmamış olacaktır.
  • Kişinin kredi sicili bozulmayacağı için kara listeye girmeyecek yani halk arasındaki söylemle kırmızı kalem yemeyecektir. Bu durumda kişi bankalardan kredi alamama durumu ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Eğer asgari ödeme imkanı olmasaydı, kart borçlusu kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar nezdinde ödeme gücü olmayan riskli müşteri şeklinde algılanacaktı. Buna bağlı olarak kişinin kredi notu düşecek ve bankalardan kredi alma imkanı da ortadan kalkacaktı. Ancak asgari ödeme sayesinde bu sorunlara muhatap olunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Asgari ödeme tutarı hakkında daha geniş bilgi edinmek, asgari ödeme tutarını yatırmanın avantajlarını öğrenmek ve asgari ödeme tutarının yatırılmaması halinde karşılaşılacak sorunları görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster