Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Nasıl Yapılır?

kredi-karti-asgari-tutar-hesaplama

Asgari Tutar Hesaplama Nasıl Yapılır? : Kredi kartı asgari ödeme tutarı yüzde kaç, kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir ve asgari tutar ödenmezse ne olur soruları kredi kartı kullananlar için önemlidir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama işlemi ile ne kadar ödeme yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Asgari tutar kredi kartı ile ilgili bir kavramdır ve kart sahibinin kredi kartı ile yaptığı harcamalar sonucunda oluşan borçların son ödeme tarihinde borcunun ödemesi gerektiği zorunlu olan kısmına asgari tutar denir.

Kart sahibi borç ödemesi için belirtilen son ödeme tarihine kadar kredi kartı hesap özetinizde de yer alan asgari tutar kadar miktarı ödemeniz gerekir ve asgari tutarı ödemek zorunludur.

Kredi kartı sahibi asgari tutar ödemesini yapmazsa ya da asgari tutardan daha az ödeme yaparsa bu durumda kredi kartı alırken banka ile yaptığı sözleşmeye aykırı davranmış olur. Bu durumda kredi kartı borcu gecikmeye girmiş olur.

Kredi Kartı Asgari Hesaplaması

Bankalardan alınan kredi kartları günlük yaşamı kolaylaştırırken, nakdin bittiği yerde devreye girmektedir. Kredi kartının kullanıma kapatılmaması ve düzenli olarak kullanılabilmesi için her ay en azından tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Asgari ödeme tutarı ödemezsem ne olur diyenler için asgari tutarın dahi ödenmemesi durumunda ise kredi kartı banka tarafından ilerleyen dönemlerde bloke edilmekte ve kullanıma kapatılmaktadır. Kredi kartının asgari ödeme tutarları geçmiş yıllarda dönem borcunun %10’u oranındayken, kredi kartı borç sahibi kişi sayısının artmasıyla birlikte bu oranda değişikliğe gidildi.

Kredi kartının asgari oranı şu anda genel olarak %40 oranında uygulanmaktadır. Kredi kartı asgari hesaplaması yapacak olursak eğer, dönem borcu 1000 TL gelmiş olan bir kişinin 400 TL olan asgari ödeme tutarını yatırması gerekmektedir. İlk bir yıl boyunca genel olarak %40 oranında asgari oran uygulanırken, bir senenin tamamlanmasıyla birlikte bu oranda düşüklüğe gidilebilmekte ve %30 oranında da asgari ödeme tutarı belirlenebilmektedir.

Harcama yaparken, en azından asgari tutarı ödeyebilecek çerçevede harcama yapılması son derece önemlidir. Aksi takdir de hem kart kullanıma kapatılabilir hem de kredi notunuz bundan zarar göreceğinden, ilerleyen dönemlerde bankacılık ürünlerinden faydalanmanız zorlaşabilir.

Kredi kartı asgari ödemelerinizi ekstre tarihlerinizde ekstreniz kesildikten sonra yatırabilirsiniz. Ekstre tarihlerinden önce yapılan ödemeler toplam borç tutarından düşeceğinden, ekstre tarihlerinize dikkat etmeniz son derece önemlidir. Ekstre tarihlerinizi bilmiyorsanız kredi kartını kullandığınız banka şubelerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Ve Asgari Ödeme Tutarı Nedir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın