Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

kredi-notu-kredi-karti

Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı yazımızda açıkladık. Kredi notu sorgulama işleminde kredi notunuzun düşük olmaması size bankadan kredi kartı almak istediğinizde yapacağınız başvurularda önem kazanmaktadır.

Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi kredi kartı almak isteyenlerin merak ettiği bir soru. Kredi notunun bir çok faktör etkileyebiliyor. Bazı durumlar kredi notunun yükselmesini sağlarken bazı durumlar da kredi notunun düşmesine neden oluyor. Kredi notunun yükselmesi bankaya yapacağınız kredi ya da kredi kartı başvurularında size kolaylık sağlayacaktır.

Ancak kredi notu düşük ise bu kişiler bankaya olan borçlarını ya ödemediğinden ya da ödeme düzensizliği yaşaması gibi nedenlerle başvurularına red cevabı alabilirler. Ayrıca bu durum tek bir bankada değil bir çok bankada karşılarına çıkabilir.

Kredi kartı başvurusu kredi notunun düşmesine neden olmaz. Kredi kartı başvurusu yapmanın kredi notuna etkisinin olumlu olduğu da söylenebilir. Bankalar kredi notu hesaplamasında müşterinin kredi ve kredi kartlarına olan borçlarının ödeme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmaktadır.

Bu nedenle kredili ürünleri kullananlar ödemelerini düzenli, zamanında ve tutarında yaptıklarında kredi notu yükselmektedir. Eğer kredi kartı başvurusu yaptığınız başvurunuz onaylanır ve siz de kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak öderseniz kredi notunuz yükselecektir.

Ancak kredi notunun düşmemesi için ödeme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz düşer ve siz kredi kartı almak isterseniz banka her başvurunuza onay vermeyebilir, red cevabı alabilirsiniz.

Bu noktada şunu hatırlatalım. Kredi kartı başvurularını sık sık yapıyorsanız ve her defasında red cevabı alıyorsanız ve 3. kredi kartı başvurusu da olumsuz cevap aldıysa bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenir.

Ancak zaten bir kredi kartına sahipsiniz ve bir kredi kartı daha olsun istiyorsanız bankaya kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurunuz onaylanır ve kredi kartınızı alırsanız bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olmaz.

Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Puanı

Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı diye baktığımızda kredi kartı alabilmek için kredi notu öncelikle çok düşük olmaması gerekiyor. Belirli bir kredi notuna sahip olanlar kredi kartı başvurusu yapabilirler. Eğer kredi notum sıfır diyorsanız kredi başvuru yapsanız bile onay almanız oldukça zor olacaktır.

Bu nedenle kredi notunuzun en azından belirli bir sınırın altına düşmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer kredi notunuz düşükse kredi notu yükseltme taktikleri ile kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Düşük kredi notu bu gibi durumlarda size olumsuz olarak yansıyacaktır.

Eğer kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise kredi kartı başvurunuzun onaylanma ihtimali yüksektir. Kredi notunuz düşükse bu durumda kredi notu düşüklere kredi kartı veren bankalar tercih edebileceğiniz bankalar olabilir.

Borç Yapılandırma Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz gecikmeye düşersiniz. Ancak gecikmeye düşmeden kredi kartı borçları taksitlendirilirse yani yapılandırılırsa kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenmez.

Kredi kartı borçlarınızı ödeyemediniz ve gecikmeye düştünüz diyelim. Bu durumda kredi notu düşecektir. Ayrıca banka borç nediyle yasal takip başlattıysa bu durumda da kredi notu düşecektir.

Borç Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür Mü? yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın