Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Kredi Notunu Düşürür Mü?

asgari-odeme-kredi-notu

Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi? : Kredi notunun düşmesi ne demek bankacılık işlemlerinizde engellere takılmak olarak tanımlanabilir. .kredi notu düşerse ne olur kredi, kredi kartı almanız zorlaşabilir. Peki kredi kartının sadece asgari tutar ödemesini yapmak da kredi notunu düşür mü bakalım.

Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler mi?

Bankalarla olan ilişkilerin iyi olması ve müracaat edildiğinde bankacılık ürünlerinden kolaylıkla yararlanabilmek için kredi notunun iyi olması gerekmektedir. , finansal bir karne niteliği taşımaktadır. Yapmış olduğunuz tüm kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünü ödemelerinin düzeni ve ödediğiniz tutarlar kredi notunuzu belirlemektedir.

Ödemelerini düzenli ve tam olarak yapan kişilerin kredi notu oldukça yüksek olurken, ödemelerinde aksaklık olan ve ödemeye yapmayan kişilerde ise kredi notu düşük olmaktadır.

Kredi notu konusunda özellikle kredi kartları not üzerinde büyük öneme sahiptir. Dönem borcunu ya da toplam borç tutarını hesap kesim tarihlerinde ödeyen kişilerin kredi notu yükselmektedir.

Asgari ödeme konusunda ise herkesin merak ettiği bir konu bulunmaktadır. Asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? Sürekli asgari ödeme yapan kişilerin notu düşüşe geçebilmektedir. Sürekli asgari ödeme yapmayı alışkanlık haline getirmek yerine, bazı dönemlerde de dönem ya da toplam borcunuzu ödeyerek notunuzu tekrardan artırabilirsiniz.

Şimdiye dek yaptığınız tüm kredi kartı ödemeleriniz asgari şeklindeyse, bundan sonraki ödemelerinizi dönem borcunuz şeklinde yaptığınızda kredi notunuz da artış sağlanmaktadır. Bu yaptığınız ödemeler Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulduğundan, ileride yapacağınız kredi başvurularından olumlu sonuç alma şansınızı artırmaktadır.

Kredi kartları dışında, mevcut kredileriniz varsa eğer, kredi ödemelerinizi de vade tarihlerinde ödediğinizde kredi notunuz üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

Olursa Kredi Notu Düşer Mi?

Kredi kartına olan borcunuzun ödenmemesi durumunda banka kredi kartınızı bloke edebilir. Ancak kredi kartının yalnızca asgari tutarını öderseniz kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer kredi kartınızın ekstre borcunu 3 dönem üst üste ödemesini yapmazsanız bu durumda da kredi kartınız bloke olabilir. Kredi kartınızı bloke durumunda kullanmazsınız.

Bloke olan kredi kartı da kullanamayacağınız gibi kredi notunuz da düşmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle kredi kartınızın borçlarını zamanında ve tutarında ödemeye özen göstermelisiniz.

Kredi notunu etkileyen önemli faktörler arasında kredi kartı borçları ve kredi taksitleri bulunmaktadır. Eğer bu ödemelerinizi düzenli yapamıyorsanız, sorun yaşıyorsanız, kredi notunuz düşebilir.

Kredi kartı başvurularında kredi notu önemlidir.

Banka Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yükseltirim? Teknikleri Neler? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın