Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Haciz Gelir Mi?

kredi-karti

Kredi kartlarının borçlarındaki sorulardan biri de kredi kartı borcumu ödeyemiyorum mal varlığıma haciz gelir mi? sorusudur..Kredi kartlarının borçları zamanında ödenmelidir, ödememe durumunda ise ne olur, haciz gelir mi? Kredi kartları avantajlı gibi görünse de çok dikkat bir kullanım gerektirir. Eğer dikkatli kullanılmazsa ne yazık ki büyük borçlar, ödeme sıkıntıları, ödemelerde gecikmeler, haciz gibi problemler meydana gelebilir. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan kredi kartları nedeniyle sıkıntı yaşayan binlerce kişi vardır. Hatta kredi kartı aidatlarının bile ödemesini yapamayan kullanıcılar bulunmaktadır.

Kredi kartınızın borçlarını ödemezseniz evet haciz gelir. Size banka tarafından tanınan 3 aylık süre onunda borcunuzun tamamını ödemediyseniz ve yapılandırma işlemi de yapmadıysanız banka bu noktadan sonra hukuki bir süreç başlatır. Bu süreçte banka aradan çekilir, yasal süreç başlatılır ve borcu tahsil etmek için avukatlar sürece dahil olurlar. Ayrıca bu süreçte artık avukatlık ücretlerini de sizin ödemeniz gerekecek. Bunlara ek olarak dosya masraflarını da siz yüklenmek zorundasınız.

Avukatlar veya hukuk büroları parayı sizden tahsil etmek için ilk olarak sizi sürekli telefonla arayacaklardır. Telefonda pek çok söz sarf edilecektir. Ancak sizin düşünmeniz gereken üç nokta olduğu söylenebilir.

  1. Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz için mal varlıklarınıza el konulabilir. Ev, araba, arsa gibi mal varlıklarınız borcunuzu tahsil etmek adına el konulabilir.
  2. Borçlarınızın ödemesini gerçekleştirmediğiniz için evinize ya da iş yerine haciz gelebilir.
  3. Kredi kartı borçlarınız nedeniyle maaşınızdan kesinti yapılabilir.

Görüldüğü gibi kredi kartı borçlarınız nedeni ile haciz gelebilir. Bu noktada sizin mal varlığınız öne çıkmaktadır.

Kredi kartı kullanımında oldukça özenli davranmak gerekir. Banka ile yapacağınız bu tür işlemler sizin gelecekteki bankacılık işlemlerinizi de etkilemektedir. Tek bir bankanın kartını kullansanız bile diğer bankalar da bu işlemleri görebilmektedir. Bu nedenle ileride banka ile yapacağınız işlemlerde kredi kartı ile yaşadığınız bu olumsuz durumlar diğer bankalar tarafından da bilineceği için farklı bankalardan kredi ya da kredi kartı almanıza da engel olabilir. Kredi kartlarında zamanında ve tutarında ödeme yapmamak, geciktirmek kredi sicil notunuza negatif yansıyacağı için kısıtlamalarla, engellerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi kartınızın harcamalarını bütçenize göre ayarlayıp, zamanında ödeme yapmalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın