Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Neler Yapabilirim

kredi_karti_borcu_taksitlendirme_h3391

Kredi kartınıza borçlandıyssanız ve borcumu ödeyemiyorum diyorsanız, neler yapabilirim sorusunun cevabı ve neler olabileceğini sizlerle paylaşacağız.  ya da kredi nedeniyle sıkıntı yaşayan ne yazık ki birlerce kişi var.   Pek çok kullanıcısı artık neredeyse kredi aidatlarını bile ödeyemeyecek duruma gelmiş. Bu durum kredi notlarına negatif yansıyacağı gibi ilerleyen zamanlardaki bankacılık işlemlerinde de kişilere sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle en baştan kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Ancak kredi kartınızda borçlarınız biriktiyse ve ödeyemiyorsanız bu durumda neler olacağına bakalım.

Kredi kartı borçları için ödeme yapılmama, gecikme, düzensizlik gibi durumlara bankaların iltimas tanıdığı süre genel olarak 2 aydır. Yeni kredi aidatlarını 2 ay geciktirerek ödemeye devam ederseniz gecikme faizi öderseniz, ama bunun dışında bir problem yaşamazsınız. Ancak bu konuda bankaların uygulamaları, süreleri farklılık gösterebilir.

Fakat ne olursa olsun değişmeyen bir kural vardır ve bu kural 3 ay gecikme süresidir. Kredi kartlarının borçlarının ödemesinde olduğu gibi kredi aidatları da 3 ay ödenmezse banka borcun 3 aylık bölümünün ödemesinin yapılmasını ya da yapılandırılmasını kullanıcıdan isteyecektir. Bu noktada borcu yapılandırmazsanız ya da borcu ödemezseniz yine banka aradan çekilir, avukatlar sürece sahil olur ve yasal süreç başlar.

Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartından harcamalar yaptığınız zaman size belirli bir süre sonunda hesap ekstresi gelmektedir. Bu ekstrede ödeme yapacağınız son gün, asgari tutar gibi bilgiler yer almaktadır. Siz de bu ekstreye bakarak asgari tutardaki ödemenizi yapabilirsiniz. Asgari tutarı öderseniz sorunsuz bir şekilde kredi kartınızı alışverişlerinizde kullanmaya devam edebilirsiniz.  Ancak sürekli olarak yalnızca asgari tutarı öderseniz iki önemli durumla karşılaşırsınız. Bunlardan biri bankanın size olan güvenirlik puanını yitirmenizdir. İkincisi ise ödemediğiniz her bölüm için borcunuza ek olarak fazladan

Kredi Kartı Asgari Tutarını da Ödeyemiyorum, Ne Olacak?

Kredi kartındaki hesap ekstresinde yazan son ödeme tarihinden sonra ödeme yapılmayan borçlar için gecikme faizi uygulanır. Genellikle 15 günlük bir zaman diliminde asgari tutarı öderseniz kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak 15 gün bittiğinde kartınız kapanır. Banka kredi kartınızda borcun tümünü ödemenizi isteyecektir. Bu süreler bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

3 ay geçmesine rağmen borcunuzu ödememeniz durumunda banka tarafından aranırsınız. Size ek olarak 7 gün süre verirler. Bu süre içerisinde bankaya borcunuzun tamamını ödemelisiniz ya da bankayla görüşerek borcunuzu yapılandırmayı isteyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Kapatamadım ve Yapılandırmayı İstemiyorum? Ne Yapmalıyım?

Eğer hem borcunuzu kapatamıyor hem de yapılandıramıyorsanız bu noktadan sonra banka aradan çekilecektir ve yasal takip süreci başlayacaktır. Yani bu noktadan sonra sizden borcunuzu isteyecek olan avukat veya hukuk bürosu olacaktır. Bu süreç kredi ödemelerindeki düzensizlikler nedeni ien işletilen süreçle aynıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın