Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Şimdi Ne Olacak

kredi kartı borcumu ödeyemiyorum

Kredi Kartı Şimdi Ne Olacak ödenmezse eve icra gelir mi, kredi kart borcumu ödeyemiyorum, kredi kartı borcumu ödeyemiyorum icra gelirmi sorularınızın cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bankadan alınan borçlar kişinin finansal yaşamını olumsuz etkilemektedir. İşte kredi kartı borcunuzu ödemezseniz nasıl bir süreç işleyecek yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartları artık herkesin hayatında olan ve harcamalarda kullanılan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartları taksitli olarak yapabilme avantajının yanı sıra yapılan alışverişler karşılığında kullanıcılarına puanlar vermekte ve biriken puanlarla da ücret ödemeden harcama yapılabilmektedir. Kredi kartları, doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığında kullanıcılar için son derece fayda sağlarken, bilinçsizce kullanıldığında ise son derece sıkıntılar yaşatmaktadır. Kredi kartı borcunu ödemede sıkıntı çeken ve ödemeyecek olan kişilerin kafasında tek bir soru bulunmaktadır. Ödenmeyen kredi kartı borcu ne olur? Kredi kartı borcunu ödememek, borç sahiplerini oldukça sıkıntılı bir sürecin içine itmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartları borcunun en azından asgarisini ödeyen biriyseniz eğer, kart kullanımı ile alakalı bir problem yaşanmamaktadır. Kredi kartının asgarisi bile ödenmezse ve gecikme sayısı 35 günü bulduğunda, bankalar tarafından kart bloke edilmektedir. Kartın bloke edilmesi sonucunda kart ile hiçbir harcama yapılamamaktadır. Borç miktarı ödendikten sonra, kartın tekrar kullanıma açılmasına banka karar vermektedir. Kartınız gecikmeye girdiğinde, bankalar telefon ve SMS yoluyla müşterilerine borç durumunun bilgisini vermektedir. Kartın bloke işleminden sonra borç tutarı ödenmemeye devam edilirse eğer, 55. gün itibariyle kişilere ihbarname gönderilmektedir.

Kredi kartı borcu için ihbarname gönderilmesiyle beraber borç sahiplerinin kredi notunda da düşüş yaşanmakta ve kredi sicili bozulmaya başlamaktadır. İhbarname gönderimi sonucunda oluşan ihbarname masrafı da borç sahibine yansıtılmaktadır. İhbarname gönderildikten sonra kişiler 60. günden sonra 3. gecikme dönemine girmektedir. 90 günlük süreci bulan bir sürede hiçbir ödeme yapılmamışsa eğer, artık yasal süreç başlamaktadır. Yasal süreçte avukatlar devreye girmekte ve hukuksal yollarla kredi kartı borcu tahsil edilmeye çalışılmaktadır.

Avukatlar aracılığıyla ve İcra Müdürlüğü aracılığıyla verilen uyarılarda dikkate alınmadığı takdirde, kredi kartı borcu için icra işlemi başlayabilmektedir. Bu süreçte kişilerin bilgileri Merkez Bankasına da iletilmekte ve kişiler 5 yıl boyunca bankacılık ürünlerinden faydalanamamaktadır. Aynı zamanda kara listeye giren kişilerin bankalardaki sicili tamamen bozulmaktadır. Bankalar, borcunu da icra yoluyla kişinin gayrimenkulleri üzerinden ya da maaşı üzerinden alma yoluna gitmektedir. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına en azından asgari ödemeye yapmaya gecikme dönemlerinde gayret gösterilmelidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın