Kredi Kartı Borcunun Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

kredi-karti-borcu-odenmezse

Borcunun Ödemesi Gecikirse Ne Olur?:Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ya da kredi kartı yapılmazsa ne olur kredi kartı sahiplerinin yaşayabileceği bir durumdur. Kredi kartı asgari ödeme yapılırsa ne olur sorularınızın cevaplarına bakalım.

Kredi kartları, günlük hayatımızın vazgeçilmez bankacılık ürünleri arasında yer almaktadır. Kredi kartı kullanan kişilerin, herhangi bir problem yaşamamaları için hesap kesim tarihlerinde mutlaka en azından asgari ödeme miktarını ödemesi gerekmektedir.

En az asgari tutarı ödeme yaparak, kartınızı sürekli kullanabilirsiniz. Asgari tutarın ödemesini yapmazsanız ve belirli bir süre borçlarınızın ödemesini yapmazsanız yasal süreç başlayabilir.

Kredi kartı hesap özetinizde kredi kartınızın borç ödemesinin yer almaktadır. Bu tarih sizin borcunuzu ödemeniz için son gündür. Kredi kartınızın hesap kesim tarihinde son ödeme gününe kadar herhangi bir ödeme yapmamanız durumunda ise kredi kartınız gecikmeye girmektedir. Bu noktada, kredi kartı ödemesi geciktiğinde işleyen süreç merak edilmektedir.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde İşleyen Süreç

Kredi kartınız gecikmeye girdiği zaman, günlük olarak uygulanmaktadır. Ayrıca, gecikme faizi dışında gecikmiş günler kredi notunuzu da düşürmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Bankalar, kredi kartı ödemesinin en azından asgari tutarının ödenmemeye devam edilmesi durumunda, belirli bir günden sonra kredi kartını bloke etmektedir.

Bloke işleminin uygulanmasıyla birlikte kart kullanıma kapatılmakta ve borç tutarı bitmeden kart tekrardan kullandırılmamaktadır. Kredi kartının asgari tutarının ödenmemeye devam etmesi halinde ihbarname gönderilmektedir. İhbarname idari takibe girmiş olan müşterilere gönderilmektedir.

İhbarnamenin gönderilmesinin ardından süreç artık yasal takibe doğru ilerlemektedir. Kredi kartı kullanıcıları 90 gecikme günü içerisinde herhangi bir ödeme yapmaması durumunda yasal takip sürecine girmektedir. Bu süreçte banka alacaklarını hukuksal yollarla tahsil etmeye çalışmaktadır. Yasal takibe giren kişiler, oluşacak masrafları da karşılamak zorunda kalmakta ve bu sebeple borç yükü daha da artmaktadır.

Yasal takibe giren kişiler, kara listeye girdiğinden bankalarla beş yıl boyunca çalışamamaktadır. Bu tür problemler yaşamamak adına, kredi kartı harcaması yaparken, en azından asgari ödeme tutarını ödeyebilecek bir şekilde bilinçli bir harcama yapılması gerekmektedir.

Kredi kartınızın ödemesini yapmak istiyor fakat asgari tutarı karşılayamıyorsanız, bankanıza başvurarak kredi kartı taksitlendirmesi talep edebilirsiniz. Taksitlendirme için uygun olmanız ve yapılması halinde daha kolay bir ödeme planıyla borunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı borçlarınızı zamanında ve tutarında ödemek sizin için daha iyi olacaktır. Ödenmeyen borçlar sizi yasal sürece götürebilir.

Kredi Kartı Ekstresi Ve Asgari Ödeme Tutarı Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın