Kredi Kartı Borcunun Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

kredi-karti-son-odeme-gecerse

Borcunun Tarihi Geçerse Ne Olur? : Kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse ne olur, kredi kartı borcu gecikme faizi ne zaman uygulanır, kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Kredi kartı borcu ödemesini son ödeme tarihine kadar yapmak gerekir. Peki ödeme yapılmadıysa ne olur bakalım.

Kredi kartları, sağladığı ödeme kolaylıkları ve nakdin bittiği yerde devreye girmesiyle hemen herkesin kullandığı bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartları doğru şekilde kullanıldığında son derece faydalı olurken, bilinçsiz kullanım sonucunda ise kullanıcılarını büyük bir sıkıntıya sokmaktadır.

Kredi kartlarıyla yapılan harcamalara dikkat edilmeli ve kesilecek olan ekstrede en azından asgari tutarın ödenebilmesi gereklidir. Ekstre tarihlerinde belirlenen son ödeme tarihine kadar mutlaka asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı borcunun ödeme zamanı geçerse ne olur? Sorusu da asgari tutarı dahi ödeyemeyecek olan kişiler tarafından sorulmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Tarihi Geçti

Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinde ödememeniz durumunda kredi kartınız gecikmeye girmektedir. Her geçen gün gecikme faizi işlemekte ve borç tutarınız da artış göstermektedir. Gecikmelerin devam etmesi durumunda, bankalar tarafından belirlenen gecikmiş gün sayısında kart bloke olmakta ve kullanıma kapatılmaktadır.

Yani kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihini geçirdiyseniz, ödeme yapmadıysanız 1 gün bile geçse gecikme faizi uygulaması yapılır.

Kart borcunun ödenmemeye devam etmesi halinde ikinci dönemin sonuna doğru idari takip işlemi başlamakta ve ihbarname gönderilmektedir. Kart borcunun ödenmemeye devam edilmesi halinde ise bu süreç yasal takibe kadar ilerleyebilmektedir.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcuna Kanuni Takip

Kredi kartı borcunuzu ödemyemediyseniz önce 30  gün ve sırasıyla 60 gün gecikme durumuna girdiyseniz gün sayısı 90’ıncı güne geldiğinde ise banka ödemediğiniz kredi kartı borcunuz nedeniyle kanuni takip başlatabilir.

Banka genellikle bu süre  içerisinde uyarı mektubu göndermektedir. Mektubun gönderilmesini takiben 3 ay süre sonuna doğru banka size iadeli taahütlü ihtar belgesi göndermeye başlayabilir. Banka sizden kredi kartı borcunuzun tümünü 15 gün süre içerisinde ödemenizi isteyecektir.

Kredi kartı borcunu ödemede zorluk çeken kişiler, bankaya yapacağı başvuru neticesinde kredi kartı için taksitlendirme işlemi uygulayabilir. Ödeme güçlüğü çeken kişiler yapılacak olan taksitlendirme işlemi ile birlikte her ay ekstre tarihinde gelecek taksitlerle kredi kartı borcunu ödemeyebilmektedir. Bankanıza başvurarak, borç tutarınız üzerinden uygulanacak olan taksit sayısını ve tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Bankalar borcu tahsil etmek isteyecektir. Borcunuzu yine de ödeyemediyseniz banka dosyanızı avukatlara gönderecektir.  Avukata giden dosyanız ile icra gibi durumlar yaşanabilir.

Kredi kartınızın asgari tutarını ödemeye özen gösterin, hatta borcunu ödeyemeceğiniz alışverişleri yapmamanız yararınıza olacaktır. Dikkatli harcamalar yapın.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Yapılandırma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın