Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Ne Yapılmalı: Kredi kartı dolandırıcılığı durumunda ne yapmak gerekiyor sorusu son yıllarda sıkça sorulan sorular arasına girdiğini söyleyebiliriz. Gerçekten kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran bankacılık ürünleri olmakla birlikte kredi kartlarının elektronik ortamda kullanılan harcama araçları olması nedeniyle bu kartlar üçüncü kişilerin müdahalesine açık olma riskini de beraberinde getirmektedir. Özellikle son yıllarda internet ortamında kredi kartları ile ödeme olanağının sağlanmasını takiben internet tabanlı kredi kartı dolandırıcılığında da artış meydana gelmiş durumdadır.

Bu yazımızda kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamanız için yapmanız gerekenler ve kredi kartı dolandırıcılığı mağduru olmanız halinde ne yapmanız gerektiği konularını inceleyeceğiz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartı dolandırıcılığının pek çok yöntemi bulunmaktadır. Hatta teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bu yöntemlerin her geçen gün arttığını da ifade edebiliriz. Ancak temel olarak kredi kartı dolandırıcılığı yöntemlerini iki ana grupta toplayabiliriz:

 • Kartla Yapılan Kredi Kartı Dolandırıcılığı: Kişinin kredi kartının bankamatik ya da POS cihazı üzerinden kopyalanması şeklinde gerçekleşen yöntemdir. Burada POS cihazına ya da bankamatiğe kart bilgilerini kopyalayacak materyal konulmaktadır. Kartınızı buralarda kullandığınız anda tüm bilgiler dolandırıcının eline geçmektedir. Bu bilgiler kullanılarak kredi kartına tanımlı kredi limiti ya harcamada ya da para transferi şeklinde kullanılmaktadır.
 • Kartsız Yapılan Kredi Kartı Dolandırıcılığı: Kredi kartı dolandırıcılığının en yaygın hali kartsız yapılan kredi kartı dolandırıcılığıdır. Bu yöntem daha çok internet ortamında gerçekleşmektedir. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar sayesinde bilgisayarınıza erişim sağlayarak kredi kartı bilgilerinizi çalabilmektedir. Benzer şekilde bu kişiler, çok sık kullanılan alışveriş sitelerinin sahtesini yaparak kullanıcının hatalı olarak sahte siteye girerek bilgilerini vererek siteye giriş yapması halinde, kredi kartı bilgileri gibi tüm bilgiler dolandırıcıların eline geçmektedir. Böylece kartınızın limiti üzerinden bu kişiler harcama yapabilmekte ya da karta tanımlı krediyi bir başkasına transfer edebilmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduru Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Kredi kartı dolandırıcılığı mağduru olduğunuzu anlamanın en kolay yolu kredi kartı ekstrelerinizi internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden günlük olarak takip etmekten geçer. Eğer kredi kartı ekstrenizde yapmadığınız bir harcama bilgileri yer alıyorsa derhal en yakın banka şubesine gitmeli ya da bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduru Olmanız Halinde Ne Yapmalısınız?

Kredi kartınız üzerinden bilginiz dışında bir para işlemi gerçekleşmiş ise derhal bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın banka şubesine giderek kartınızın işleme kapatılmasını istemelisiniz. Bu durumda müşteri temsilcisi kartınızı anında işleme kapatarak yeni bir kredi kartının tarafınıza gönderilmesini sağlayacaktır. Bu aşamada bankaya, yapılan işlemin iptali için talepte bulunmalısınız. Bu talep üzerine banka, işlemin muhatabı olan satıcıdan alışverişe dair fatura, POS çıktısı (slip) gibi belgeleri ister. Eğer banka yetkilileri yapılan işlemin hileli bir işlem olduğu kanaatine varır ise işlemin iptali ile paranızın iadesini sağlayabilir. Hemen belirtelim ki  özellikle yurtdışında bulunan firmalar üzerinden yapılan harcamalar durumunda bankanın bu konuda araştırma yapma imkanı kısıtlı olduğu için genellikle iade talebi olumsuz yanıtlanmaktadır.

Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra en yakın polis merkezine ya da Cumhuriyet savcılıklarına başvuru yaparak kredi kartınızdan bilginiz dışında para çekildiğini ve suçluların yakalanarak cezalandırılmalarını talep etmelisiniz. Yapılan soruşturma üzerine dolandırıcının kimliği tespit edilip bu kişi hakkında ceza davası açılırsa, siz de aynı zamanda bu kişiye karşı uğradığınız zararın tazmini için hukuk mahkemelerinde tazminat davası açabilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz durumlar dışında eğer kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmanızda bankanın rolü var ise örneğin alışveriş yaparken cep telefonunuza şifre gönderilmesini istemenize rağmen banka sistemi mesaj girilmeden alışverişe onay vermişse, bu durumda banka kusurlu olduğu için uğradığınız zararı banka karşılamak durumundadır.

Kimi durumlarda bazı bankalar, kredi kartlarından sahibinin bilgisi dışında yapılacak harcamaları teminat altına almak için sigorta yaptırmaktadır. Bu gibi durumlarda usulsüz olarak yapılan harcama miktarını sigorta şirketinden isteyebilirsiniz. Kredi kartınızın sigorta kapsamında olup olmadığını bankanızdan sorgulatabilirsiniz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduru Olmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Kredi kartı dolandırıcılığı genellikle internet ortamından yapıldığı için dolandırıcılığı yapan kişilere ulaşmak neredeyse imkansız olmaktadır. Zira bu kişiler işlemlerini yaparken IP adreslerini gizlemekte, kendilerine ait olmayan bilgisayar ve modem üzerinden internete giriş yapmaktadır. Kredi kartından harcamaları da genellikle yurtdışında bulunan firmalar üzerinden yaptıklarından kendilerine ulaşmak zor olduğu gibi yapılan harcamaya dair parayı almak da neredeyse imkansız hale gelmektedir. Dolayısıyla kredi kartı dolandırıcılığı mağduru olmamak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi kartınızın güvenliğini sağlayacak kişinin öncelikle kendiniz olduğunu unutmayın.
 • Kredi kartınızı kullanacağınız bilgisayar ya da mobil cihazlarınıza kaynağını bilmediğiniz programları yüklemeyin.
 • Lisanslı programların crackli halini internetten rahatça bulabiliyorsunuz. Ancak bu programların arka planında dolandırıcılık amaçlı yazılımların olabileceğiniz unutmamalısınız. Dolayısıyla mümkün olduğunca korsan yazılımdan uzak durmalısınız.
 • Sizden kişisel bilgi talep eden e-postaları asla açmayın ve yanıtlamayın. Zira hiç bir banka sizden ne telefonla ne de mail yoluyla kişisel bilgi talep etmez.
 • İnternetten alışveriş yapmadan önce internet sitesini iyice araştırın. Özellikle forum sitelerinden bu internet sitesinin güvenilirliğini öğrenmeye çalışın.
 • En yaygın kullanılan alışveriş sitelerinin internet adreslerini sürekli kontrol edin. Kimi zaman internet adresinde yazan karakteri değiştirerek ya da com uzantısı yerine farklı bir uzantı kullanarak sahte site hazırlanabilmektedir. Bu bağlamda internet adresinin başında “https://” ibaresinin olduğundan emin olun.
 • İnternet alışverişlerinizde her zaman sanal kart kullanın.
 • İnternet alışverişlerinizi tamamlarken 3D secure şifresini her zaman aktif tutun.
 • Mümkün olduğunca internet alışverişlerinizde kapıda ödeme seçeneğini tercih edin.
 • Bilmediğiniz alışveriş sitelerinden ya da televizyonlardan telefonla kredi kartı bilgilerinizi vererek ürün siparişi vermeyin.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Para İadesi Mümkün Müdür?

Bankacılık düzenlemelerine göre kredi kartınız üzerinden bilginiz dışında bir harcama yapılmış ise 7 gün içinde bankaya şikayette bulunabilirsiniz. Banka yapacağı incelemede gerçekten bilginiz dışında bir işlem yapıldığı kanaatine varır ise çekilen paraya bloke koyarak ilgili alışveriş sitesine ya da firmaya parayı göndermemektedir. Zira burada alışveriş yaptıran firmanın yeterli güvenlik önlemi almadığı için bu durumdan bankanın değil firmanın sorumlu olduğunu kabul ediyor. Bu durumda firmanın ya da alışveriş sitesinin yeterli önlemi aldığını ispatlaması gerekiyor. Bu durumun ispatı halinde para ilgili firmaya verilebiliyor. Aksi halde banka herhangi bir ödeme yapmayarak kart sahibinin dolandırılmasını engellemiş oluyor.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Hakkındaki Yazımız Hakkında Önemli Bir Uyarı

Kredi kartı dolandırıcılığı insanların emeklerinin çalınmasının bir aracıdır. Yukarıdaki bilgiler ışığında kredi kartı dolandırıcılığının mağduru olmamanız için gerekli açıklamaları yapmaya çalıştık. Eğer siz de bu konuda yaşadığınız bir sorun varsa ya da benzer bir mağduriyet yaşadıysanız, başkalarının da aynı sorunu yaşamaması için görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın