Kredi Kartı Ekstresi Ve Asgari Ödeme Tutarı Nedir

kredi kartı ekstresi nedir

Ve Asgari Tutar Nedir: kredi kartı ekstresi ne demek, nedir, kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur,  kredi kartı ekstresi nedir ve ne zaman gelir sorularınızın cevaplarını ve asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi gibi bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz. . Kredi kartı ekstresi Finansbank, Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası gibi bankaların kredi kartını kullanıyorsanız alabileceğiniz bir dökümandır. Kredi kartı ekstresi  yaptığınız harcamaların neler olduğunu görmeniz ve son ödeme tarihi gelmeden borçlarınızı ödemeniz için faydalı olmaktadır.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Bankacılık sektörünün en önemli ürünlerinin başında kredi kartı gelmektedir. Kredi kartları, taksit avantajı ve maddi problemlerin yaşandığı dönemlerde tüketicilerin en büyük yardımcısıdır. Alınmak istenen ürün ve hizmetlerin ödemesinin tek seferde yapılmak yerine taksitler halinde ödenmesini sağlayan ve kullanıcılarını bir hayli rahatlatan kredi kartları ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Kredi kartları doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığında son derece faydalı bir bankacılık ürünüdür.

Kredi kartı ekstresi nedir diye tanımlayacak olursak; kredi kartı ekstresi müşterinin kredi kartını kullanarak yaptığı harcamalar, alışverişler ile ay sonunda müşterinin bu harcamalarına dair ödemeleri gereken dönem borcunu ve diğer detayları gösteren bir belge olarak ifade edilebilir.

Kredi Kartı Ekstresi Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı ekstresi size hesap kesim tarihinden sonra gelebilir. Aynı zamanda son ödeme tarihinden önce de iletilebilir. Bankanın size hesap ekstresi göndermesini beklememek için bankaların internet şubesi hesap ekstresi, mobil uygulamalar ile hesap ekstresi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı dönem borcu, kredi kartınızın ekstresi içerisideki tarihleri belirlenmiş olan harcamalarınızın borçlanma özeti anlamına gelmektedir. Kredi kartınızın iki hesap kesim tarihi arasına yaptığınız alışverişlerin tamamı kredi kartı ekstrenizde gösterilmektedir. Bu harcamalarınız dönem borcu olarak bankaya ödenmelidir ve ilgili ay için geçerlidir. Yani dönem borcu kredi kartı ekstrenizde bulunan o ay içinde yaptığınız alışverişler sonucunda oluşan borç yükünün ödenmesi olarak anlaşılabilir.

Kredi kartlarıyla yapılan ay içindeki harcamalar kredi kartı ekstresi ile kullanıcılara iletilir. Kredi kartı ekstrelerinde kullanıcıların ay içindeki yaptığı harcamalar ve ödemesi gereken dönem borcu bulunmaktadır. Dönem borcu, kredi kartının tarihlerle belirlenmiş zaman dilimi içerisinde yapmış olduğu harcamaların tutarından oluşur. Dönem borcunu ödemeyecek kişilerin, en azından asgari ödeme tutarını yatırması gerekmektedir. Asgari ödeme tutarının dönem borcunun belirli bir oranıdır. Bankalarda genellikle dönem borcunun ortalama %30 ile %40’ı arasında asgari tutar belirlenir. Örneğin; 300 TL dönem borcu olan bir kişiye 100 TL asgari ödeme tutarı geldiğinde, borç sahibi asgariyi ödeyerek gecikmeye girmekten kurtulur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın asgari ödeme tutarı, yaptığınız harcamaların aylık olarak bankaya ödemek zorunda olduğunuz tutar kısmıdır. Son ödeme tarihine kadar bu asgari ödeme tutarı olan miktarı için ödemeyi yapmak zorundasınızdır. Kredi kartı kullanıcısı olarak asgari tutar ödemesini yapmazsanız neler olabileceğini bir sonraki başlıktan okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödemezsem Ne Olur?

Asgari ödemeyi bile yapamayan kişilerin kredi kartı borcu gecikmeye girer ve kredi kartı borcu işlemeye başlar. Gecikme günü ilerleyen borç sahiplerinin ilerleyen süreçlerde kartı bloke edilir ve kullanıma kapanır. Borç ödenmemeye devam ederse eğer ilk olarak ihbarname gönderilmektedir. İhbarname sonrasında ilerleyen dönemde ise borcun ödenmemesi durumunda yasal takibi işlemi başlatılmaktadır. Bu nedenle en azından asgarisini yatırabileceğiniz kredi kartı harcamaları yapmak son derece önemlidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster