Kredi Kartı Gecikme Faizi Oranı Nasıl Hesaplanır Aylık

kredi-kartı-19

Kredi Kartı Aylık : Kredi kartı borçlarınız nedeniyle gecikme faizi oranı uygulanmaktadır, peki bu faiz nasıl hesaplanır yazımızda sizlere anlatacağız. Kredi kartları taksitlendirme, internetten alışverişlerde kullanılması, anında ödeme yerine daha sonra ödeme gibi sebeplerden dolayı günümüzde tercih edilen alışveriş araçlarındandır.  Kredi kartları kullanıcılara bankalar tarafından ya da yetkili finansal kuruluşlar tarafından harcamalarında kullanmaları için verilmektedir. Kredi kartları ile nakit kullanmadan mal ve hizmet alınabilmektedir, ancak ödeme anında değil aradan belirli bir süre geçtikten sonra yapılmaktadır.  Kredi kartı kullanımı için kişinin 18 yaş sınırını geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca düzenli bir gelire sahip olan reşit bireyler kredi kartı kullanabilirler. Günümüzde bireyler bir yerine birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Günlük alışverişlerinde pek çok ödeme işlemi için kredi kartını kullanarak tamamlamaktadırlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken gelire göre harcama yapmaktadır. Hesap ekstresi geldiğinde kullanıcılar bir borç sıkıntısı yaşamamak için bütçeleri ile dengeli olarak alışveriş yapmalıdırlar. Her ay düzenli olarak kredi kartlarının borçlarını ödemesini tutarında ve zamanında yapmalıdırlar. Ödenmeyen borçlar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte ödenmeyen borçlar üzerine banka tarafından faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu durum var olan borcunuzun üzerine borç eklenmesine neden olmaktadır.

Bankalar ödemesi yapılmayan borçlar için cezai işlem uygulayabilirler.  Ayrıca bankalar ödenmeyen borçlar için müşterilerin borçlarının üzerine faiz uygulaması yapmaktadır. Kredi kartı ile yaptığınız harcamalardan belirli bir süre sonra hesap ekstresi oluşmaktadır. Bu ekstrede yapmış olduğunuz tüm harcamalar ve sizin kredi kartına olan borcunuz bulunmaktadır. Harcamalarınızda kullandığınız kredi kartınızın en az minimum ödeme tutarı olan borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu ödemeyi yapmazsanız ya da minimum tutarın altında ödeme işlemi yaparsanız işte bu durumda gecikme faizi uygulanmaktadır.  Gecikme faizi minimum ödeme tutarı miktarı üzerine uygulanmaktadır. Gecikme faizi aylık faiz oranı olarak kredi kartı kullanıcısının önüne çıkmaktadır. Peki gecikme faizi nasıl hesaplanır ya da hangi durumda faiz uygulaması yapılmaz yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kredi kartınızın hesap özetinde yazan kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi borç tutarı bilgileri önemlidir. Hesap özetinizde yazan kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi zamanında yaptığınız ödeme için bir faiz uygulaması yapılmamaktadır. Tabi daha önceki dönemden devreden bir borç tutarınızın olmaması gerekmektedir.

Kredi kartınızın dönem içi borcunun tamamının ödenmeyip yalnızca bir kısmının ödemesinin yapılması halinde kalan hesap bakiyesi için banka tarafından faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu faiz uygulamasının hesaplaması kalan hesap bakiyesine asgari tutar ya da asgari tutardan daha fazla ödeme yapılırsa faiz uygulanmaz. Eğer borcunuz için ödediğiniz miktar asgari tutarın altındaysa asgari ödenmesi gerekn tutarın ödenmeyen kısmı için da akdi faiz uygulaması yapılmaktadır.

Akdi Faiz Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Akdi faiz kredi kartınızın dönem borcunun en az ödenmesi gereken kadar tutarı ya da dönem borcundan daha yüksek ödeme yapılması durumunda kalan hesap bakiyesi için uygulanan faizdir.

Kredi kartı kullanımınızda ödeme tarihi ve tutarına dikkat ederek ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra borçların ödeme günü geldiğinde kullanıcılar ödemede zorluk çekmektedirler. Ödenmeyen kredi borçlarına da banka tarafından faiz uygulanmakta ve borcunuz artmaktadır. Gelirinize göre harcama yapmak sizin için daha iyidir. Kredi kartlarını ihtiyaç olması halinde kullanmalısınız. Harcamalarınızı bütçenize göre planlamalı ve ödemelerinizi de zamanında yapmalısınız. Ayrıca ödenmeyen borçlar kredi notunuzu da düşürecek ve daha sonra bankacılık işlemleriniz için size zorluk meydana getirecektir.

Kredi kartınızın borcu için faiz uygulamasının yapılmasında son ödeme tarihi önemlidir. Bu tarih baz alınarak faiz uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca yasalar gereği kredi kartlarına uygulanan faiz tutarları için %5 oranıyla Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi eklenmektedir. Ayrıca %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tutarları da hesaba katılarak eklenmektedir. Bu iki vergi kredi kartıyla ilgili olan banka faiz tutarlarına eklenmektedir. Devlet adına bu vergilerin tutarları da kredi kartı sahibinden talep edilmektedir, ücreti alınmaktadır.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın