Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı güvenliği için kartınızı korumak için yanınızda bulundurmalısınız. Kartınızın yanınızda ve güvende olduğuna dikkat etmelisiniz. Kredi kartı kayıp çalıntı durumunda ise hemen bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

Kredi kartı şifresi hiç kimseyle paylaşılmamalıdır. Şifrenizi kimseye söylememelisiniz. Şifrenizi kredi kartı üzerine yazmayın ve şifreyi yanınızda bulundurmayın.Bu nedenle şifre oluştururken aklınızda tutabileceğiniz ve unutmayacağınız bir şifre belirlemelisiniz.

Kredi kartının arkasında güvenlik numarası bulunmaktadır. 3 haneli olan bu güvenlik numarasını ve kredi kartınız için belirlenmiş olan vade bitim tarihini gereklilik olmadığı sürece kimseye söylemeyin.

Kredi kartı kullanarak yaptığınız alışverişlerde kartınız POS cihazından geçirilirken göz önünde işlem yapıldığına ve işlemin kasada gerçekleştiğine dikkat edin. Ödeme işleminden sonra kartınızı aldığınıza dikkat edin.

İnternet üzerinden alışverişlerde kredi kartı bilgileriniz gerekecektir. Güvenli alışveriş için sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kart oluşturmayla ilgili olarak Sanal Kart Nasıl Alınır Ve Nasıl Kullanılır yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyorsanız güvenliği uluslararası sertifikalarla sağlanmış olan alışveriş sitelerini tercih etmeniz önerilir.

Kredi kartı ile alışverişinizin ödemesini yaparken ödeme işlemi sırasında şifrenizi girmeden önce ödeme tutarını kontrol etmelisiniz.

Kredi kartınızı başkasının kullanmasına izin vermemelisiniz.

Bankanızın kredi kartı ile ilgili olarak size ulaşması gereken acil bir durum yaşandığında kullanabileceği bilgiler olan adres bilgisi ve telefon numarası bilgisinin bankada güncel olarak bulunmasına özen göstermelisiniz.

Banka tarafından e posta adresinize mail gönderilebilir. Ancak gönderilen maillerde sizden hiçbir şekilde bilgi istenmemektedir. Eğer bu tür bir e posta ile karşılaşırsanız asla sizden istenen bilgileri vermeyin. Bu tür e postalarla ilgili olarak bankanızla iletişime geçerek durum hakkında bankanızla görüşün.

Bankalar sizi telefon ile arayarak kredi kartınıza ait son kullanma tarihi, güvenlik numarası gibi bilgileri vermenizi istemezler. Bu gibi özel bilgiler telefon ile ya da başka kanallardan ulaşarak sizden istenmeyecektir. Bu nedenle bu şekilde size ulaşan, sizden bilgi talebinde bulunan kişilere güvenmeyin istenen bilgileri de vermeyin.

İnternet kafe gibi pek çok kişinin kullandığı ve güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan kredi kartı bilgilerinizi kullanarak işlem yapmanız önerilmez. Ancak yinede kredi kartı bilgilerinizi kullanmanız gerekiyorsa güvenli işlem yapıyor olmanıza dikkat etmelisiniz.

Bankanızın 3D Secure işlem doğrulama mesaj uygulamasını kullanın. Kredi kartı ile güvenli alışveriş için ödeme aşamasında bankada bulunan cep telefonu numarasına 3D Secure işlem doğrulama mesajı içerisinde yer alan şifreyi paylaşmamalısınız. 3D Secure işlem doğrulama için gelen şifreyi işlem anında ekranda açılacak olan 3D Secure işlem ekranında yapmalısınız.

Kredi Kartı İle İnternetten Alışveriş Güvenli Mi?

İnternetten alışveriş yapıldıktan sonra ödeme aşamasına gelindiğinde kart sahipleri güvenlik nedeniyle kredi kartı bilgilerini kullanma konusunda düşünceli davranabilirler. Bu nedenle sanal kart oluşturmak size güvenli alışveriş için yardımcı olmaktadır.

Alışveriş yapılan sanal işyerinin güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Her online alışveriş sitesinden alışveriş yapılmamalıdır. Kredi kartı bilgilerinizin haberiniz olmadan kullanılmaması için alışveriş yapacağınız sitelerin güvenli olmasına dikkat edin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın