Kredi Kartı İle İlgili Bilmeniz Gereken 17 Temel Kavram

Kredi Kartı İle İlgili Bilmeniz Gereken 17 Temel Kavram: Kredi kartı, alışverişlerde ödeme aracı olarak kullandığımız kimi zaman da nakit avans kullanarak acil kredi ihtiyacımızı giderdiğimiz bir bankacılık ürünüdür. Ülkemizde de kredi kartı yaygın olarak kullanılmakta ve bugün için kredi kartı kullananların sayıları milyonları geçmiş durumdadır. Bu kadar yaygın kredi kartı kullanıcı sayısı olmasına karşın, acaba kaç kişi kredi kartı ile ilgili bilinmesi gereken en temel kavramların farkındadır?

Bu yazımızda kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken temel bazı kavramlara yer vereceğiz.

Önemli Kredi Kartı Terimleri

Kredi kartları ile ilgili sıkça duyulan bazı terimler bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının kesinlikle bilmesi gereken bu kavramlar şöyledir:

Hesap Kesim Tarihi

Bir ay içinde kredi kartı ile yaptığınız harcamaların toplandığı ve kredi kartı ekstre borcunun ne kadar olduğunun belirlendiği tarihtir. Hesap kesim tarihi herkeste aynı olmak zorunda değildir. Örneğin hesap kesim tarihi kimisi için her ayın 15’i iken kimisi için her ayın 20’si olarak belirlenmektedir. Kredi kartı kullanıcısı dilerse hesap kesim tarihini değiştirebilir. Hesap kesim tarihinin önemi, hesap kesim tarihinden sonra yapılan her harcamanın bir sonraki ekstreye yansıtılmasında kendini gösterir. Ayrıca hesap kesim tarihi kredi kartı faizlerinin işleyeceği tarihin belirlenmesi için de önemlidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, hesap kesim tarihi itibariyle belirlenen ve ödenmesi gereken kredi kartı borcunun yasal takip süreçlerine maruz kalınmaması ve kredi notunun etkilenmemesi için ödenmesi gereken en az miktarıdır. Kredi kartı ekstre borcunun en az ödenmesi gereken kısmı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’te düzenlenmiştir. Bu Yönetmeliğe göre  15.000 TL limitli kredi kartlarında dönem borcunun %30’u; 15.001-20.000 TL arasında olan kredi kartlarında dönem borcunun %35’i; 20.001 TL ve üzeri kredi kartlarında dönem borcunun %40’ı asgari ödeme tutarı olarak belirlenmiştir. Eğer kredi kartı yeni alınmışsa, ilk bir yıl boyunca tüm kredi kartlarında asgari ödeme tutarı %40 olarak uygulanmaktadır.

Kredi kartı son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarının ödenmesi halinde banka, sadece akdi faiz talep edebilmektedir. Yani gecikme faizi uygulanmamaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi

Kredi kartı borcunu ödemek için banka son ödeme tarihi belirlemiştir. Eğer bu tarihe kadar kredi kartı borcu ödenmez ise son ödeme tarihi geçirildikten sonra faiz işletilir. İşte bu faiz, gecikme faizi olarak ifade edilmektedir. Gecikme faizi, kredi kartı son ödeme tarihinden itibaren değil, hesap kesim tarihinden itibaren işletilen bir faizdir. Örneğin hesap kesim tarihi her ayın 15’i, son ödeme tarihi ise her ayın 25’i olsun. Eğer kredi kartı borcu ayın 29’unda ödenirse banka ayın 15’inden 29’una kadar gecikme faizi işletecektir.

Kredi Kartı Akdi Faiz 

Hesap kesim tarihinden kredi kartı asgari borcun ödendiği tarihe kadar geçen sürede işletilen faizdir. Akdi faiz, kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesi halinde gündeme gelmektedir. Eğer kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenirse banka gecikme faizi almamakta; ancak akdi faiz almaktadır.

Limit Aşım Faizi

Kredi kartına tahsis edilen belirli bir harcama limit bulunmaktadır. Çoğu kart kullanıcısı bankayı arayıp harcama limitinin miktarını sormamaktadır. Dolayısıyla belirlenen harcama limitinin aşılması durumunda, aşılan miktar kadarına aynı gün, alışveriş faiz oranı üzerinden limit aşım faizi işletilmektedir.

Kredi Kartı Ekstresi

Kredi kartı aylık kullanım periyodu sonunda kart kullanımı hakkında sizi bilgilendirmek, toplam ödenecek kredi kartı borcunu, yapmanız gereken asgari ödeme tutarını ve ödeme yapmamanız halinde karşılaşacağınız yasal sonuçları göstermek amacıyla hazırlanmış belgedir. Bu belge, yazılı olarak adresinize gönderilebildiği gibi elektronik posta olarak da gönderilmektedir.

Nakit Avans 

Kredi kartı limiti dahilinde hesaba tanımlanan ve ATM’lerden anında alınabilen ihtiyaç kredisi türüdür. Nakit avans, kredi kartına otomatik olarak tanımlandığı için kefilsiz gelir belgesiz kredi türü olarak da kabul edilmektedir. Nakit avans, bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 12 ay taksitle geri ödenmektedir. Nakit avans kullanımı halinde normal ihtiyaç kredisine göre daha yüksek faiz alınmaktadır.

Kredi Kartı Borç Transferi

Kredi kartı borç transferi, bir bankaya olan kredi kartı borcunun bir başka bankadan çekilen ihtiyaç kredisi ile kapatılması anlamına gelmektedir. Bu kavram kredi kartı refinansman kredisi olarak da bilinmektedir.

Kredi Kartı Kart Numarası

Kredi kartının ön yüzünde yer alan 16 haneli rakamlardır. Bu rakamlar kartın enine doğru paralel şekilde yazılmıştır.

Kredi Kartı CVV Güvenlik Kodu 

Kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken kullanılması zorunlu olan ve kartın arka kısmında 3 hane şeklinde yazılı koddur.

3D Secure

Kredi kartı ile internetten alışveriş yaptığınızda kart güvenliğinizi sağlamak amacıyla getirilmiş güvenlik uygulamasıdır. 3D secure özelliği sayesinde internetten kredi kartı ödemesi yaparken cep telefonunuza şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin yazılması halinde alışveriş tamamlanabilmektedir. İşte bu güvenlik süreci 3 boyutlu güvenlik koruması şeklinde adlandırılmaktadır.

Kredi Notu

Kişinin mevcut kredi kartı sayısı, kredi kartı borcu, gelir durumu, borç ödeme düzeni, banka borçlarını geciktirip geciktirmediği gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanan ve kişilerin banka kredi borcu ödeme gücünü belirleyen göstergedir. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi ya da kredi kartı alma ihtimali de o kadar yüksektir. Kredi notu 1 – 1900 puan arasında yer alan puanlarla gösterilmektedir.

Kredi Sicili 

Kişinin banka ile ilgili tüm kredi, kredi kartı ve bankacılık işlemlerine ilişkin bilgilerin kaydolduğu sistemdir. Bu sistemde kişinin gelir durumu, kredi kartı sayısı, mevcut kredi borçları ve banka borçlarını ödeyip ödemediği, kişi hakkında icra takibi olup olmadığı, kişinin vergi borcunun bulunup bulunmadığı gibi banka borçlarını ödemeyi etkileyecek tüm bilgiler yer almaktadır. Kredi sicili Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk

Kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen ya da sürekli olarak geciktiren kişiler hakkında banka idari takip veya icra takibi süreci başlatabilir. Böyle bir durum kişinin borç ödeme gücünün bulunmadığı anlamına geleceğinden bankalar bu kişileri riskli müşteri olarak kabul etmektedir. Bu durum kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir.

Kırmızı Kalem Yiyen

Halk arasında kredi sicili bozuk kavramının yerine kırmızı kalem yiyen ifadesi kullanılmaktadır. Bu kavramın kullanılmasının sebebi aslında kişinin kredi sicilinin bozulması nedeniyle bankalardan kredi alamaması ve bankaların bu kişiyi riskli müşteri olarak görmesi ve bu bağlamda bankaların bu kişinin üstüne sanki çizgi çekmiş olması gibi algılanmasıdır.

Kara Liste 

Kredi kartı ya da kredi borcunun ödenmemesi nedeniyle borçlu hakkında icra takibi başlatılması durumunda kişinin kredi sicili bozulmaktadır. Bankalar bu durumda olan kişilere ödememe riski nedeniyle kredi vermek istememektedir. Bu nedenle bu kişileri risk sistemine kaydetmektedir. Bu risk sistemi kara liste olarak bilinmektedir. Zaman zaman çıkarılan af yasalarıyla kara listeye af uygulanmaktadır.

Bankalar Birliği Hakem Heyeti

Bankalarla ilgili kredi, kredi kartı ya da bankacılık işlemleri ile ilgili yaşanan sorunların çözümü amacıyla başvurulan şikayet mercidir. Bu heyete, bankacılıkla ilgili sorun yaşayan herkes başvuru yapabilmektedir.

Kredi Kartı Terimlerini Neden Bilmeliyim?

Kredi kartı sadece bir ödeme aracı değildir. Kredi kartı aynı zamanda borçlandırıcı bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartını her kullandığınızda bankaya karşı borçlu hale gelmektesiniz. Dolayısıyla borcunuzu zamanında ifa etmeniz gerekmektedir. İşte kredi kartı terimleri, kredi kartı işlemlerinizin teknik olarak nasıl anlaşılması gerektiğini ve kredi kartı ile ilgili yaşayacağınız sorunlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini göstermektedir. Unutmayın ki bilgi güçtür. Eğer biliyorsanız, kandırılmaz ve haksızlığa uğratılmazsınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster