Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kredi kartı ile trafik cezası ödenir mi ya da kredi kartına taksit ile trafik cezası ödemesi yapılır mı soruları çoğu zaman düşünülen sorular arasındadır. Gerçekten kimi trafik cezalarının yüksek oluşu karşısında bu cezaların tek seferde ödenmesi, mükellef için zorluk yaratabilmektedir. Bu durumda hakkında trafik cezası olan kişi bu cezanın taksit ile ödenip ödenemeyeceğini veya kredi kartı ile taksit yapılarak bu cezanın ödeme imkanı olup olmayacağını merak etmektedir.

Bu yazımızda kredi kartı ile trafik cezasının nasıl ödeneceği ve trafik cezasının kredi kartına taksit yapılarak ödenip ödenmeyeceği konuları üzerinde duracağız.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası, karayollarında seyir halinde bulunan taşıtlar ve trafikle doğrudan ilgili bulunan kişilerin trafik kurallarına riayet etmemeleri durumunda haklarında düzenlenen idari yaptırımlardır. Trafik cezası genellikle para cezası içermekle birlikte, kimi durumlarda bu ceza yanında aracın otoparka çekilmesi, ehliyete el konulması gibi tedbirleri de içerebilmektedir. 

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezası, Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilmektedir. Hakkında trafik cezası bulunan bir kimse, herhangi bir Vergi Dairesi’ne giderek trafik cezasını ödeyebilir. Bunun dışında şu kanallardan biri ile de trafik cezasını ödenebilir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden
 • Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubelerinden 
 • Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların internet şubelerinden ya da mobil bankacılık üzerinden
 • Tüm PTT şubelerinden 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezaları, para cezası olduğu için ödemelerin de para ile yapılması gerekmektedir. Buna karşın para yerine geçen bir eşya ile ödeme yapılamaz. Bu bağlamda trafik cezası, nakit para ile yapılabileceği gibi kredi kartı ya da bankamatik kartı ile de ödenebilir. Ancak kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapılacak ödemelerin belirli yerlerde geçerli olduğunu belirtelim. Dolayısıyla trafik cezasının ödendiği yere göre ödemelerin nakit ya da banka kartı ile yapılıp yapılamadığını şu şekilde gösterelim:

Trafik Cezasının Ödendiği Yer Ödeme Şekli
Vergi Dairesi -Nakit ödeme
Banka Şubesi -Nakit ödeme
-Kredi kartı ile ödeme
-Bankamatik kartı ile ödeme
Banka İnternet/Cep Şubesi  -Kredi kartı
-Bankamatik kartı
PTT Şubeleri -Nakit ödeme
-Kredi kartı ile ödeme
-Bankamatik kartı ile ödeme
GİB İnternet Sitesi -Kredi kartı
-Bankamatik kartı

Trafik Cezası Erken Ödeme Halinde İndirim Yapılır Mı?

Trafik cezası erken ödeme halinde indirim yapılmaktadır. Bu anlamda trafik cezasının kesildiği tarihten itibaren 15 gün içinde vergi dairesi ya da diğer yetkili kuruluşlar aracılığıyla ödeme yapmanız halinde kesilen cezanın %25’i oranında indirim yapılmaktadır.

Trafik Cezasını Süresinde Ödemezsem Ne Olur?

Trafik cezasının zamanında ödenmemesi halinde ödemenin geciktirildiği her ay için faiz işletilir. Ayrıca cezanın tahsili amacıyla 6183 sayılı yasaya göre banka hesaplarına otomatik bloke konulur. Bu işlemin ardından borçlu hakkında icra işlemi başlatılır. Bu işlemle birlikte hem takip masrafları hem avukatlık ücreti hem de trafik cezası ve cezaya işlemiş faiz tahsil edilir.

Trafik Cezası Gecikme Faizi Oranı Ne Kadar?

Trafik cezası gecikme faizi oranı aylık %5 olarak uygulanmaktadır. %5’lik faiz hesabı trafik para cezası üzerinden hesaplanmaktadır.

Trafik Cezası Kredi Kartına Taksit Yapılarak Ödenebilir Mi?

Trafik cezası, vergi dairesinde yapılan ödemeler dışında, kredi kartı ya da bankamatik kartı ile yapılabildiğini yukarıda açıklamıştık. Ancak ne yazık ki trafik cezaları kredi kartına taksit yapılarak ödenememektedir. Çünkü Karayolları Trafik Yönetmeliği 164 ve 165. maddelerde bu konuda bir düzenleme yapılmamıştır. Benzer şekilde 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun’da da trafik cezalarının taksitle ödenebileceğine dair düzenleme yer almadığı gibi aksine gerek Yönetmelik’te gerekse 6183 sayılı Kanun’da ödemenin bir ay içinde yapılması gerektiği düzenlenmiştir.  

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 165/2.maddesinde sadece bir durumda trafik cezasının taksitle ödenebileceği düzenlemesine yer verilmiştir. Ancak buradaki düzenleme kredi kartı ile ödemeye ilişkin değildir. Şimdi trafik cezasının hangi halde taksitle ödenebileceğine bakalım:

Trafik Cezası Taksitle Ödenebilir Mi?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 165/2. maddesinde şu düzenlemeye yer verilmiştir: 

“…Cezaya muhatap olanın ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 (bir) ay içerisinde ilgili vergi dairesine müracaat etmesi halinde, vergi dairesince ilk taksiti peşin, kalan üç taksiti de bir yıl içinde ve dört eşit taksitte ödenmesine karar verilebilir.”

Karayolları Trafik Yönetmeliği 165/2 maddesi.

Bu düzenleme dikkate alındığında trafik cezasının taksitle ödenebilmesi için şu şartların olması gerekmektedir:

 • Hakkında ceza düzenlenen kişinin cezayı peşin olarak ödeyebilecek ekonomik gücünün olmaması 
 • Hakkında ceza düzenlenen kişinin, cezanın düzenlendiği tarihten itibaren bir ay içinde dilekçe ile başvuru yapması
 • Başvurunun Vergi Dairesi’ne yapılması
 • Dilekçede neden borcu ödeyemeyeceğini ve ekonomik durumunun neden kötü olduğunu belgelerle göstermesi (örneğin fakirlik belgesi, çalışmadığına dair belge..gibi)
 • Trafik cezasının taksitlendirilmesi halinde borcun ödenebileceğinin inandırıcı olması
 • İlk taksitin başvuru ile birlikte ödenmesi

Bu şartların varlığı halinde Vergi Dairesi yetkilisi düzenlenen trafik cezasının ertelenmesine karar verebilmektedir. 

Trafik Cezasının Taksitlendirilmesi Halinde Cezadan İndirim Yapılır Mı?  

Trafik cezasının peşin ödenmesi halinde %25 indirim yapılmaktadır. Ancak trafik cezasının taksitlendirilmesi halinde peşin ödeme söz konusu olmadığı için bu indirim yapılmamaktadır.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzün internet teknolojisi sayesinde trafik cezası olup olmadığını öğrenmek çok kolaydır. Trafik cezam var mı sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen aşağıdaki adımları takip ederek saniyeler içinde sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlete giriş yapıyorsunuz.
 • Giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümüne tıklıyorsunuz.
 • Ardından trafik cezası sorgulamaya tıklıyorsunuz.

Eğer son bir yıl içinde adınıza kayıtlı araç var ise bu araçla ilgili cezalar listelenecektir. Aksi halde herhangi bir ceza bilgisi bulunamadı uyarısı verilecektir. 

Trafik Cezasını Ödemezsem Hapis Yatar Mıyım?

Trafik cezası, para alacağını içeren idari bir yaptırımdır. Bu yönüyle trafik para cezası kamu alacağı niteliğindedir. Trafik para cezasının zamanında ödenmemesi halinde Gelir İdaresi Başkanlığı alacağını tahsil etmek için icra yoluna başvurmak zorundadır. Hukuk sistemimizde kamu alacağı da olsa bir alacak nedeniyle hapis cezası öngörülmediği gibi alacak dolayısıyla hapis cezası 1982 tarihli Anayasamıza da aykırıdır. Dolayısıyla trafik cezasının ödenmemesi halinde hapis cezası verilemez. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Yabancı bir ülkede kolaylıkla vatandaşlık almak istiyorsanız Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler isimli makalemizi buraya tıklayarak okumalısınız.  

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın