Kredi Kartı İptal Ettirme Yolları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

kredi-karti-iptali

İptal Ettirme Yolları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler : Kredi kartımı iptal ettirmek istiyorum diyenler öncelikle borç, taksit ödemelerini gözden geçirmelidir. Kredi kartı iptali için farklı seçenekler bulunuyor. İptal dilekçesi ile başvuruda bulunabileceğiniz gibi telefon bankacılığını da tercih edebilirsiniz. Kredi kartınızı artık kullanmayacaksanız, kredi kartınızın kontrolsüz kullanımı nedeniyle borçtan kurtulamıyorsanız kredi kartını iptal ettirmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak kredi kartınızı iptal ettirmeden önce dikkat etmeniz gereken konular bulunuyor. Detaylar yazımızda.

Kredi Kartını İptal Ettirme Yolları

Kredi kartını artık kullanmayacaksanız bu işlemi gerçekleştiremeniz için bir kaç farklı yol bulunuyor. ettirme yollarından biri ile bu talebinizi iletebilirsiniz ve artık kredi kartınızın kullanılmaz hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Kredi kartınızı iptal ettirmeden önce kartınızın borçlarını ödemeniz gerektiğini hatırlatalım. Eğer kartın tüm borçlarını bir anda ödeyemeyecekseniz o zaman bankanıza kredi kartınızın için geçici kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartınızın borçlarının ödemesini bitirdiğiniz zaman bankaya kredi kartınızın iptal ettirilmesi için isteğinizi iletebilirsiniz.

Telefon Bankacılığından Kredi Kartı İptali

Telefon bankacılığından faydalanarak kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi iletebilirsiniz. Bankanızın müşteri temsilcisine bağlandığınızda güvenlik amacıyla size bir kaç soru sorabilir. Bu sorulara doğru ve eksiksiz cevap verdiğinizde kredi kartını iptali için aradığınızı ifade edebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizde genellikle kredi kartı avantajlarından bahsedilerek sizi tekrar kazanmaya çalışabilirler. Kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız bu talebinizi ilettiğinizde banka bu talimat için 7 gün içerisinde talebinizle ilgili işlemi yapmakla sorumludur.

Bankaların telefon bankacılığı için kullandıkları numaralar birbirinden farklıdır. Bu nedenle hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o bankanın telefon bankacılığı numarasını arayarak kredi kartı iptal ettirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şubeden Dilekçe İle Kredi Kartı İptal Ettirme

Kredi kartınızın ait olduğu bankaya kredi kartınızı iptal ettirmek için dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bankanızın şubesine dilekçenizi götürdükten sonra bu dilekçenizin işleme alındığına dikkat edin ve emin olun. İşleme alınan iptal talebiniz için 7 gün içerisinde işleminizin yerine getirilmesi konusunda banka sorumludur.

Borç Varken Kredi Kartı İptal Edilir Mi?

Kredi kartımı iptal ettirmek istiyorum ama borcum var diyorsanız öncelikle kredi kartınızı iptal ettirmeden önce borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Kredi kartınızı kullanarak taksitli alışveriş yaptıysanız tüm borcunuzu kapatmanız gerekiyor. Örneğin 6 ay taksitle her ay 100 TL ödemeniz gereken bir borcunuz varsa kredi kartı iptali için 600 TL borcunuzu ödemeniz gerekiyor.

Bazı bankalar kredi kartınızı iptal ettirmek isteseniz de borcunuzun taksitli tutarlarını peşin olarak ödemenizi de kabul etmeyebilir. Bu durumda borçlarınızı yine aylık taksitler halinde ödemeye devam etmeniz gerekiyor. Bu durum bankadan bankaya göre değişiklik gösterebileceği için kredi kartı iptal talebinizden önce bu ayrıntıları bankanızdan öğrenmelisiniz.

Kredi Kartı Kapatma ve İptal Ettirme Aynı Şeyler Değil

Kredi kartımı iptal ettirmek istiyorum ifadesiyle kredi kartımı kapatmak istiyorum farklı anlamdadır. Kredi kartı iptali ne demek diyecek olursanız; kredi kartınızı artık kullanmayacağınız ve kredi kartı bilgilerinizin artık kullanılmaması, silinmesi anlamına gelir. Kredi kartı kapatma demek ise kredi kartınızı belirli bir süre için geçici ya da kısmi olarak işlemleriniz için kullanmayacağınız anlamına gelir. Bu iki kavram karıştırılmamalıdır ve bu şekilde ifade edilebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın