Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Kural

Son yılların popüler harcama aracı kredi kartları oldu. Hemen hemen herkesin cebinde de en az bir kredi kartı bulunuyor. Kredi kartının faydası nedeniyle kredi kartlarına olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Ancak kredi kartı bir borçlanma aracı olduğuna göre aslında yaptığımız harcama gelecekteki kazançlarımızdan gitmektedir. Yani siz bu ay yaptığınız harcamayı bir sonraki ay ödeyeceksiniz ama bu ödemeyi esasen gelecek ay elde edeceğiniz kazancınızdan gerçekleştireceksiniz. Dolayısıyla kredi kartı ile harcama yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazımızda kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken 5 önemli kural hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Kredi Kartı Borcunu Yine Siz Ödeyeceksiniz

Kredi kartından yapılan harcamalar, bankadan kredi çekmek ile aynı kapıya çıkmaktadır. Yani kredi kartı üzerinden yaptığınız harcamalar borçlanmadan başka bir şey değildir. Banka, kredi kartı borcu için size bir ödeme günü tayin etmektedir. Siz de yaptığınız harcamaları, ödeme gününe kadar bekletmektesiniz. Ama ödeme günü geldiğinde kredi kartı ekstresinde yazan borcu ödemek zorundasınız. Dolayısıyla kredi kartı üzerinden yaptığınız harcamalar aslında ileride elinize geçecek paradan yapılan harcamalardır. Geleceğinizde harcamak istemiyorsanız, kredi kartı harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Bizce kredi kartı harcamalarınızı azaltıp nakit bütçeniz ne kadar ise nakit harcama yapmanız daha faydalı olacaktır.

2) Bütçenizi Oluştururken Kredi Kartı Harcamalarınızı Dikkate Almalısınız

Az önce belirttik: Kredi kartı gelecekteki kazancınızdan harcamak anlamına geliyor. Bu sebeple geliriniz üzerinden harcamalarınızı hesaplarken kredi kartına olan borcunuzu dikkate almalısınız. Zira gelirinizi bütçelerken kira, yakıt, mutfak masrafları, eğitim giderleri gibi pek çok kaleme gidecek parayı ayırmalısınız. Kalan para üzerinden de “kredi kartına ne kadar borçlanırsam bunu geri ödeyebilirim?” sorusunu cevaplamalısınız.

3) Kredi Kartlarınızın Taksit, Parapuan Gibi Özelliklerini Etkili Kullanın

Kredi kartlarınız aslında banka dışında başka şirketler tarafından hizmete sunulmaktadır. Hal böyle olunca bu şirketler kredi kartlarının toplum tarafından yaygın olarak kullanılması için avantajlı fırsatlar sunmaktadır. İndirimli akaryakıt, havaalanında launch hizmeti, otoparkta indirim, taksitli alışveriş, sinema biletleri…vs. sunulan avantajlardan bir kaçıdır. Bu nedenle kredi kartı tercih ederken ve kullanırken bu özellikleri göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır. Özellikle yüksek miktarlı harcamalarınızı küçük taksitler halinde ödemenize imkan tanıyan kredi kartları sayesinde bütçenizde bir miktar da olsa hafifleme meydana getirebilirsiniz.

4) Kredi Kartı Sayısı ve Kredi Kartı Aidatı 

Eskiden kredi kartı aidatları bankalar tarafından geri ödenmekteydi. Ancak son zamanlarda yapılan yasal değişikliklerle birlikte kredi kartı aidatları geri ödenmemektedir. Sadece bazı bankalar kendi insiyatifi ile kredi kartı aidatını geri ödeyebiliyor. Bu nedenle yıllık 100-150 TL arasında değişen kredi kartı bedeli önemli bir gider olarak ortaya çıkıyor. Şayet birden fazla kredi kartınız var ise ödeyeceğiniz bu miktar da artacaktır. Kredi kartı sayısı arttıkça bu bedel artacağı gibi kredi kartlarınızın muhafazası da zorlaşacaktır. En doğrusu şartları size en uygun olan bir bankadan bir tane kredi kartı sahibi olmanızdır.

5) Kredi Kartı Ödemelerinizi Aksatmayın

Baştan beri söylüyoruz: Kredi kartından yapılan harcama gelecekteki gelirinizden borçlanmadır. Bu borç tıpkı kredi borcu gibidir. Nasıl ki kredi borcunuzu zamanında ödemezseniz kredi notunun düşmesi, kara listeye alınma, riskli müşteri pozisyonuna düşme, yasal icra takiplerine muhatap olma gibi çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyorsunuz, kredi kartı borcunu ödememede de aynı riskle karşı karşıyasınız. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu ödeme gününde geciktirmeden ödemelisiniz. Ödeme yapmaz iseniz banka size ödeme yapmanız için idari bir süre verir. Bu süre 90 gündür. 90 gün içinde bu borcu ödemezseniz banka yasal takip sürecine başlar. Yani avukatlık olursunuz. Bu durumda kredi siciliniz bozulur ve kredi kullanma imkanınız ortadan kalkar.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın