Kredi Kartı Kullanmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

kredi-karti-kredi-notu

Kullanmak Kredi Notunu Etkiler Mi? : kredi notu yükseltme taktikleri arasında doğru kredi kartı kullanımı da yer almaktadır. Kredi puanı kaç olmalı ki kredi kartı alabileyim diyenler önceki kredi kartı kullanımı etkisiyle oluşan kredi notunu da göz önünde bulundurmalıdır. Banka kredi notu öğrenme ile kredi notunuzun düşük olduğunu ya da yüksek olduğunu gördüyseniz kredi kartı kullanımının etkili olduğunu hatırlatalım.

Kredi kartı alabilmek için önemli bir faktördür. Bankadan kredi kartı almak istediğinizde kredi kartı almak için kaç olmalı bilinmelidir. Elbette kredi kartı almak için kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi kartı başvurusunun onaylanma ihtimali yükselecektir. Bu nedenle yüksek size avantaj sağlayacaktır.

Peki kredi kartları kredi notunu etkiler mi? Kredi kartı başvurularında etkili olan kredi notu sizin kredi kartı kullanımınızdan da etkilenmektedir. Yani kredi kartı kullanmak kredi notunu etkiler. kredi notunu etkiler mi, evet. Kredi kartı asgari ödeme kredi notu etkilemede önemli bir faktör.

Mesela kredi kartının asgari tutarını ödeme durumuna bakalım. Kredi kartı kullanarak alışveriş yaptınız ve hesap kesim tarihi sonucunda kredi kartı ekstreniz geldi. Kredi kartına ödemeniz gereken toplam borç ve asgari ödeme tutarı bilgisi hesap özetinde yazmaktadır. Eğer siz sürekli olarak kredi kartınız yalnızca asgari tutarını öderseniz bu durum sizin kredi notunuzu düşürecektir. Kredi kartı kredi notunu etkilemektedir.

Kredini notunu etkileyen faktörlere bakıldığında kredi kartı da görülmektedir. Kredi kartınızın borçlarını zamanında ve tutarında ödemeniz gerekiyor. Eğer kredi kartı borçları düzenli ödenmezse ve borçlarınızı ödemede sorun yaşıyorsanız bu durumda kredi notunuz düşebilir.

Ancak kredi kartı kullanmak her zaman kredi notunu olumsuz etkilemez. Eğer kredi kartı ile yaptığınız harcamaların borçlarını düzenli bir şekilde öderseniz, zamanında ve geciktirmeden borç tutarı kadar ödeme yaparsanız kredi kartı notu yükseltme konusunda etkili olacaktır.

Ödenmeyen kredi kartı borçları sizi daha da zor duruma düşürecektir. Eğer kredi kartınız nedeniyle oluşan borçlarınızı 3 dönem üst üste ödemezseniz bu durumda banka kullandığınız kredi kartını bloke edebilir.

Bu nedenle kredi kartını doğru kullanmak önemlidir. İhtiyacınız olduğunda kredi kartını kullanmak ve ödeme zamanı geldiğinde kredi kartı borçlarını ödemek gerekir. Ayrıca ödenmeyen kredi kartı borçlarını geciktirmeniz nedeniyle de gecikme faizi uygulanmaktadır.

Özetleyecek olursak kredi kartı kullanımı kredi notunu etkiler. Ancak her zaman negatif yönde bir etki etmez. Doğru kredi kartı kullanımı kredi notu yükseltme adına faydalı olmaktadır. Ancak kredi kartı borçlarını düzenli ödemeyen, ödeme düzensizliği nedeniyle kredi notu düşebilir. Kredi notuna etki eden faktörler arasında kredi ve kredi kartlarının ödeme düzeni yer almaktadır.

En Düşük Kredi Notu, En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın