Kredi Kartı Limiti Ne Zaman Yenilenir?

kredi-karti-limiti-ne-zaman-yenilenir

Ne Zaman Yenilenir? : Bankadan otomatik talebinde bulunmadan önce kredi kartı limitinizin ne zaman yenilendiğini bilmeniz yararlı olacaktır. Kredi kartı limiti ne kadar zamanda yükselir ya da limit yükseltme talebinizle ilgili olarak kredi kartı limiti yükseltme kaç gün sürer yazımızda açıkladık. Böylece kredi kartı limiti yükseltme işlemi için başvuru da yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti, kredi kartını kullandığınız bankanın gelir durumu, kredi notu gibi bir çok kriteri değerlendirmesinden sonra kredi kartı kullanarak yapabileceğiniz harcama tutarı olarak ifade edilebilir.

Kredi kartı limiti ne kadar olur diye baktığımızda gelir durumunun ve kredi notunun oldukça önemli olduğu görülebilir. Bankanın size verdiği kredi kartı limitini değiştirmek isterseniz, kredi kartı limit yükseltme ya da kredi kartı limit düşürme yapmanız mümkündür. Banka başvurunuzu aldıktan sonra değerlendirir ve talebiniz uygunsa işleme koyar.

Kredi Kartı Limiti Ne Zaman Yenilenir?

Kredi kartı kullanarak ay boyunca harcamalar yaptınız, alışverişlerinizde ödeme işlemlerinizi kredi kartı kullanarak tamamladınız. Limit için belirli bir sınırlama bulunmaktadır, yani kredi kartı limiti ne kadar ise o tutarda harcama yapabilirsiniz. Yani aslında kredi kartı limiti ne demek derseniz harcama yapabileceğiniz tutar olarak söylenebilir.

Kredi kartı limiti bittiğinde, artık kredi kartınızı kullanarak o ay içeresinde alışveriş yapamazsınız. Eğer kredi kartı limiti biterse kredi kartınızı kullanamazsınız.

Kredi kartı limitinin yenilenmesini beklemeniz gerekir. Peki kredi kartı limiti ne zaman sıfırlanır yani yenilenir diyorsanız; ay sonunda kredi kartı ile yaptığınız harcamalar sonucunda kredi kartı ekstresi gelecektir. Kredi kartı ekstresinde yazan borcu ödemelisiniz. Ay sonunda gelen yani hesap kesim tarihinde gelen kredi kartı borcunu öderseniz kredi kartı limiti yenilenir ve kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bankadan kredi kartı limiti arttırma ya da kredi kartı limiti düşürme talebinde bulunduysanız banka ödeme düzeninizi ve gelir durumunuzu inceleyerek işleminizi kısa sürede gerçekleştirecektir. bir kaç gün ya da 1 hafta sürebilir. Ancak bu süre bankalara göre farklılık gösterebilir.

Ancak bankalar kredi kartı kullanımı 1 yıl dolmadıysa bu durumda limit değişikli yapmayabiliyor. Ödeme düzensizliği, borçların ödenmemesi ya da başka bir nedenden dolayı da kredi kartı limiti yükselmeyebilir, banka limiti değiştirmeyebilir.

Limit değişikliği talebiniz hala gerçekleşmediyse bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da bankanızın şubesine gidebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı limit belirleme işleminde gelir durumu önemli bir faktördür. Geliri yüksek olan biri yüksek limitli kredi kartı talebinde de bulunabilir. Bankalar hem gelir durumu yüksek hem de kredi notu yüksek kişilere kredi kartı verme konusunda daha iyi yaklaşırlar.

Kredi notunu  kredi kartı alma için önemi ise müşterinin ödemelerini ne kadar düzenli yaptığı, ödemeleri zamanında ve tutarında yapması hakkında fikir verdiği için önemlidir.

Ancak kredi notu düşük olan yüksek geliri de olsa kredi kartı alamayabilir. Bankalar borçların düzenli ödenmesini de istemektedir. Kredi kartı limitinin belirlenmesi işleminde hem kredi notunun iyi olması hem de gelir durumunun kredi kartı limiti ile uyumlu olması gerekir.

Ayrıca kredi kartı limiti ne kadar olmalı diyorsanız kredi kartı başvurusu yaparken maaşınıza yani gelirinize göre kredi kartı limiti talebinde bulunmalısınız. Kredi kartı sahibi olduktan sonra borçlarınızı ödeyebilmek için kredi kartı limiti gelirinizle orantılı olması tavsiye edilir.

Bu nedenle bankalar kredi kartı başvurularını değerlendirirken kredi notu ve gelir durumuna bakmaktadır.

Maaşın Kaç Katına Kredi Kartı Limiti Belirlenir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın