Kredi Kartı Limiti Nedir Yükseltme Düşürme

Kredi-Kartı-Limiti-Nasıl-Arttırılır

banka tarafından belirlemektedir, kredi kartı nedir, kredi kartı limiti nasıl yükseltilir, azaltılır ve nasıl yapılır yazımızda bu soruların cevaplarına yer vermiş olacağız.

Kedi kartları pek çok kişi tarafından kullanılan, doğru kullanılmadığında kişileri zor duruma düşüren alışverişlerde nakit ödeme yerine kullanılan bir aracıdır. Yüksek tutarlı ürünlerin taksitlendirme seçeneği nedeniyle ya da internet üzerinden yapılan alışverişlerde ihtiyaç duyulması nedeniyle kredi kartları tercih edilmektedir. Kredi kartlarının sağladığı bazı kolaylıklar olsa da ödemelerin yapılmadığı, geciktirildiği zamanlarda ise kişiyi icraya kadar götürebilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı kullanmak isteyenlerin sorularından biri kredi kartı limiti nedir sorusudur. Tanımlayacak olursak kredi kartı limiti, kredi kartı almak için başvuru yaptığınız sırada sizin verdiğiniz bilgilere göre bankanın sizin kredi kartınız için belirlediği harcamalarınızda kullanabileceğiniz limittir, sınırdır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Banka tarafından size verilen kredi kartındaki limit belirlenirken banka iki şeye dikkat etmektedir. Bunlardan biri sizin gelir durumunuzdur. Yani ne kadar geliriniz var, maaşınız ne kadar gibi. Bankanın dikkat ettiği bir diğer nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notunuza ve gelir durumunuza göre banka size kredi kartı limiti belirler.

Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurunuz onaylandıktan sonra belirlenmektedir. Yani önce kredi kartı için başvurunuz onaylanmalıdır ki ardından kredi limitiniz belirlenir.

Aynı Bankadan Farklı Kredi kartlarıyla Limit Yükseltilir Mi?

Bir bankadan iki farklı kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Ancak aynı bankanın sizin için belirlediği kredi kartı limiti kart sayınıza göre değişmez. Yani iki tane kredi kartınız da olsa on tane kredi kartınız da olsa bankanın sizin için belirlediği limit sabittir.  Aynı bankaya ait tüm kredi kartlarınızın toplam limiti bankanın belirlemiş olduğu sınır kadar olur. Bankanın sizin için sunduğu kredi kartı limiti üç kredi kartınız da olsa aynıdır, değişmez.

Kredi Kartı Verilirken Neye Dikkat Edilmektedir?

Bankalar kredi kartı vereceği kişilerin gelir durumlarına bakar. Kredi kartınızı almak için sunduğunuz gelir beyanı limitinizin belirlenmesinde önemlidir. Kredi kartı limitiniz gelirinize bağlı olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte önemli olan durumlardan biri de kredi ve kredi kartları kullanımlarınızdaki ödeme düzeninizdir. Daha önceki kredi katlarınızdaki ödemeleriniz, geciktirmeleriniz, ödememe durumlarınız bankanın limiti verirken dikkat ettiği durumlardır. Banka daha önceki ödeme durumunuza bakarak sizin yeni almak istediğiniz kredi kartı borcunu ödeyip ödemeyeceğinize dair bir fikir sahibi olur. Bankalar bu tür bilgileri kredi notu adı verilen bir sistemden öğrenmektedirler.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir, Artırılır, Düşürülür?

Banka tarafından sizin kredi kartınız için bir limit belirlenmiştir. Bu noktada bütçenize, gelirlerinize uygun bir limit olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde ödemleri yapmakta zorlanabilir,  faiz uygulamasına ya da yasal takip sürecine, icra işlemlerine girmek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartınızın kullanımı için banka tarafında bir limit verilmiş olsa da siz bu limit üzerinde değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartlarının limiti düşürülebilirsiniz. Böylece harcamalarınızı kontrol altında tutabilir, paranıza göre harcama yapabilirsiniz. Limitiniz düşük olursa çalıntı durumlarında büyük bir maddi kaybın önüne geçmiş olabilirsiniz. Kart limitiniz yükseltebilirsiniz, bu şekilde yüksek tutarlı ürünler için taksit seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Kredi Kartı limitini yükseltme, azaltma işlemlerden birini yapmak için bankadan ya da düşürme için talepte bulunmanız gerekmektedir. Banka tarafından bu talebiniz değerlendirilir. Banka tarafından gelir durumunuz ve ödeme düzenleriniz tekrar incelemeden geçirilir. İncelemelerin ardından size geri dönüş yapılır.

Kredi kartınızın limitiyle ilgili yapmak istediğiniz değişiklik işlemleri için bankanın müşteri temsilcilerini arayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerine limit değişikliğiyle ilgili durumu ifade etmelisiniz. Kredi kartınızın limiti size yüksek gelebilir siz de bu limiti düşürmek isteyebilirsiniz ya da limitiniz az geldiyse yükseltmek isteyebilirsiniz. Bunun için bankalar genellikle kredi kartı limitinizi yükseltmek için sizi arayabilirler. Ancak ihtiyacınız yoksa yüksek kredi kartı limitinden uzak durmanız faydanıza olacaktır. Ödenmeyen borçlar giderek içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bu nedene ihtiyacınız kadar ve ödeyebileceğiniz limitli kredi kartını tercih etmelisiniz.

Kredi kartına ihtiyacınız yoksa nakit harcama yapmak yararınıza olacaktır. Kredi kartlarındaki ödemelerinizi geciktirmeniz kredi notunuzu da olumsuz etkileyecek ve ilerideki bankacılık işlemleriniz için size engel olacaktır. Kredi kartı ödemelerinizi yapamadığınız zaman ise borçlarınızın üzerine faiz uygulanmaktadır. Bu tür uygulamalara sebebiyet vermemek için kredi kartı kullanımınıza büyük özen göstermelisiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın