Kredi Kartı Limitini En Kolay Yoldan Arttırmanın 4 Yöntemi

Kredi Kartı Limitini En Kolay Yoldan Arttırmanın 4 Yöntemi: Kredi kartı limitini arttırmak, kredi kartını aktif olarak kullananlar için son derece önem arz etmektedir. Çünkü kredi kartının sağladığı avantajlar sayesinde daha fazla ihtiyaç duyulan malzeme ve eşya alınabilmekte ve bu alınanların masrafı da taksit taksit uzun vadede ödenebilmektedir. Bunun dışında kredi kartının limitinin yüksek olması tek seferde alınamayacak fiyatta olan bir ürünü mesela bilgisayar, televizyon gibi eşyaları taksitle almaya olanak tanımaktadır. Ancak kredi kartı limitinin düşük olması nedeniyle çoğu kez ihtiyaçlarımızı taksitle alma imkanı ortadan kalkabilmektedir. Bu belirttiğimiz nedenler dışında daha pek çok nedenle kredi kartı limitinin yüksek olmasının faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda kredi kartı limit arttırımı için öngörülen yöntemlerden en garanti sonucu veren 4 yöntemden bahsedeceğiz.

En Garanti Sonuç Veren Kredi Kartı Limitini Arttırma Yöntemi

Kredi kartı limitini arttırmak için uygulanan pek çok yöntem bulunsa da bunların çoğunun banka nezdinde bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Banka nezdinde etki sağlayacak kredi kartı limit arttırma yöntemlerini şöyle gösterebiliriz:

1- Kredi Notunuzu Yükseltmeniz Olumlu Etki Sağlayacaktır

Kredi notu, bankalar için son derece önemli kriterdir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse, banka nezdinde itibarınız da bir o kadar yüksek demektir. Kredi notunuzun yüksek olması sayesinde bankalar. kredi olanaklarını ardına kadar size açacaktır. Kredi kartı da aslında bir kredi aracı olduğuna göre kredi kartı limiti de kredi notuna paralel olarak yükselecektir. O halde kredi kartı limitinizi arttırmak için yapmanız gereken en etkili yol kredi notunu yükseltmek olmaktadır.

Kredi notunu yükseltmek için bakan nezdinde ödeme gücünüzü olduğunu gösteren işlemler yapmalısınız. Örneğin kredi ya da kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemelisiniz. Varsa vergi borcunuzu kapatmalısınız. Otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Mümkün olduğunda gerek vadeli gerekse vadesiz mevduat hesabının birinde para ya da altın bulundurmalısınız. Bu saydıklarımız ve benzeri işlemler sizin banka nezdinde itibarlı ve ödeme gücü yüksek müşteri konumuna getirecek ve kredi notunuz otomatik olarak yükselecektir.

Kredi notum ne kadar sürede yükselir diye sorabilirsiniz. Kredi notu, olumlu her gelişmede anında yükselmektedir. Bu bakımdan borçlarınızı zamanında ödüyorsanız bu anında kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi limitinizi arttırmaya yönelik kredi notunu yükseltmek ise yaklaşık 3-6 ay arasında değişmektedir.

2- Kredi Kartınızın Limitinin Gelirinizin 2 Katı Olabileceğini Unutmamalısınız

Kredi kartı limiti aslında, bankanın size peşin olarak kullanmanıza imkan tanıdığı kredi miktarıdır. Banka kredi kartı ile herhangi bir bürokratik işleme gerek kalmaksızın kredi kartınıza tanımlanan kredi miktarını nakit avans olarak ya da harcama şeklinde kullanmanıza izin vermektedir. Tabi ki banka bu izni verirken yapılan bu harcamaların geri ödenebileceğini değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeyi de yaparken müşterinin gelir durumuna bakmaktadır. Dolayısıyla kredi limitini arttırmak isteyen bir kimse mevcut gelir durumunun ne miktarda olduğunu bankaya belgesiyle bildirerek kredi limitini rahatlıkla arttırabilir. Örneğin ayda 5000 TL kazanan bir kimse bunu belgelendirerek 10000 TL limitli bir kredi kartı alabilir.

Şayet gelir durumunuzu belgelendiremiyorsanız, ev, araba gibi malvarlığınızı gösteren belgeleri bankaya ibraz etmeniz halinde banka kredi kartı limit artışını dikkate alacaktır.

3-  Kredi Kartı Borcunuzu Zamanında ve Tam Olarak Ödemelisiniz

Kredi kartı borcunu zamanında ödemenin kredi notunu yükselttiğini yukarıda ifade ettik. Kredi kartı borcunun zamanında ve tam olarak ödenmesi, banka nezdinde sizin, borcunuza sadık müşteri görüntüsü kazanmanızı sağlayacaktır. Yani banka sizi şu şekilde değerlendirecektir: “Bu kişinin ödeme gücü var ve kredi kartı harcamalarını zamanında ve tam olarak ödeyebiliyor.” Dolayısıyla banka sizin daha fazla kredi kartından harcama yapsanız dahi bu harcamalarınızı ödeyebileceğiniz kanaatine ulaşmaktadır.

Özellikle kredi kartı limitinin büyük çoğunluğunu kullanan ve ödeme gününde de bu harcamalarını ödeyen kişi için kredi kartı limit artışı bizzat banka tarafından önerildiğinin altını çizmek gerekiyor.

4- Kredi Kartı Sayınızı Mümkün Olduğunca Azaltmalısınız

Çok kredi kartı sahibi olmak her zaman bankalar nezdinde sizin itibarlı olduğunuzu göstermez. Aksine çok kredi kartı sahibi olmak kredi notunun düşme sebebidir. Çünkü her bir kredi kartının limitleri toplamı sizin gelir durumunuzun çok üzerindeyse bankalar sizi riskli müşteri olarak kabul etmeye başlamasına neden olur. Bu durumda kredi kartı limiti artış talebinde bulunsanız dahi bankalar bunu reddedecektir.

Bu gibi durumlarda kredi kartı sayısını azaltmak kredi kartı limitinizi artmasını sağlayacaktır. Çünkü mevcut gelir durumunuz ile kredi kartı limitiniz uyumlu hale gelecek ve bankalar da kredi kartı limit artışınızı olumlu karşılayacaktır.

Kredi Kartı Limit Arttırımı İçin Başvuru Kanalları

Yüksek limitli kredi kartı sahibi olmak ve harcamalarınızı dilediğiniz gibi yapabilmek adına kredi kartı limit arttırımı yapmanın yöntemlerine yukarıda değindik. Peki kredi kartı limit arttırım talebi için nereye başvurmamız gerekiyor?

Kredi kartı limit arttırımı için şuralardan başvuru yapabilirsiniz:

  • Banka şubesine gidebilirsiniz. Şayet limit arttırımı için belge verecekseniz size en yakın şubeye gitmenizde yarar bulunmaktadır.
  • Bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
  • Bankanızın mobil ya da internet bankacılığına giriş yaparak, kartlarım bölümünden kredi kartı limit arttırım talebi oluşturabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın