Kredi Kartı Nasıl Alınır Ve Nasıl Başvuru Yapılır

kredi kartı nedir nasıl başvuru yapılır

Ve Nasıl Başvuru Yapılır : kredi kartı başvurusuöğrenci kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, kredi kartını kimler alabilir, nasıl yapılır gibi kredi kartı almaya dair öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Kredi kartı kullanmak oldukça yaygındır ve avantajlarıyla beraber dezavantajları da bulunmaktadır. Kredi kartı nasıl alınır hakkında genel bilgiyi yazımından edinebilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartları günlük yaşamın vazgeçilmez ödeme araçlarından birisidir. Taksitli alışveriş yapma imkânı sunması ve maddi sıkıntılarımızda harcama yapmamıza imkan veren kredi kartları doğru şekilde kullanıldığında son derece faydalı olan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartları aynı zamanda yapılan alışverişler karşılığında bonuslar ve puanlar da vermesiyle avantaj sağlamaktadır. Kredi kartlarıyla kazanılan nakit puanlar karşılığında ücret ödemeden anlaşmalı iş yerlerinden alışveriş yapma fırsatı da sunulmaktadır. Makalemizde, kredi kartı nasıl alınır? Kimler alabilir ve başvurularda neler talep edilmektedir? Bu soruların tamamının cevabını bulabileceksiniz.

Kredi kartı başvurunuzu, almak istediğiniz kredi kartına karar verdikten sonra bankanın başvuru yollarına göre SMS, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, banka şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar müşterilerini şubeye çağırmadan internet üzerinden kredi başvurularını yaptırmalarına imkan vermektedir. Ancak her banka böyle kolaylıklar sağlamamaktadır. Bu nenle kredi akrtı başvurusu yapmak için şubeye gitmeniz gerekebilir. İlk olarak kredi kartına ihtiyacınız var mı ve hangi kredi kartını seçmek istiyorsunuz buna karar vermelisiniz.

Kredi kartı siz başvurunuzu yaptıktan sonra adresinize gönderilmektedir ya da bankanın şubesine gönderilmektedir, sizde bankanın şubesine giderek kredi kartınızı alabilirsiniz.

Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Kredi kartı çıkarabilmek için öncelikle 18 yaşında olmak gerekmektedir. Herhangi bir işte en az 6 ay sigortalı olarak çalışan ve bankaların kara listelerinde bulunmayan kişilere kredi kartı bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar, kredi kartı başvurularında maaş bordrosu ve gelir belgesi isteyebilmektedir. Gelir durumunuza bağlı olarak kredi kartı verilmektedir. Verilen kredi kartının limiti de gelir durumunuz üzerinden değerlendirilerek verilmektedir. Gelir durumunuzu belgeleyen evraklarla birlikte kredi kartı başvurusu yapmak istediğiniz bankaya giderek başvurunuzu iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Almak İçin İstenen Belgeler

Kredi kartı çıkarmak için başvurularda kredi kartı talep formu doldurulmaktadır. Bu formda kişisel bilgiler yer almaktadır. Bankalar gelir belgesi dışında ikametgah ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan herhangi bir fatura örneği gibi belgelerde talep edebilmektedir. İstenilen belgeleri karşılayan ve kredi kartı almak için bir problem oluşturmayan kişilere bankalarca kredi kartı verilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu yapmak isteyenler şubeden, internet şubesinden ya da telefon bankacılığını kullanarak kredi başvurusunda bulunabilir. Bankalar kredi kartı başvurularını oldukça kolaylaştırmış durumdalar. İnternet üzerinden bankanın resmi internet sitesine girerek kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bankalar kredi kartı başvurusunu SMS ile de kabul etmektedir. Mesaj içeriğini başvuru yapmak istediğiniz bankanın istediği bilgilere göre hazırladıktan sonra ilgili numaraya SMS ile gönderdikten sonra kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Sonrasında banka kredi kartı başvurunuza yine SMS ile olumlu ya da olumsuz cevap verebilir.

Kredi Kartından Ek Kart Nedir?

Kredi kartı sahibi olanlar yakınlarına ek kart çıkarabilirler. Örneğin eşiniz, çocuğunuz için ek kart çıkarabilirsiniz. Çıkarılan bu ek kartın limiti de asıl kredi kartı limitine bağlıdır.  Ek kart çıkarmak isteyenler kullandıkları kredi kartının olduğu bankanın şubesine giderek ya da telefon bankacılığını arayarak ek kart talebinde bulunabilirler.

Kredi Kartı Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

  • Öncelikle gerçekten bir kredi kartına sahip olup olmadığınıza emin olun. Eğer ihtiyacınız yoksa önce harcayıp sonrasında borçlu olacağınız bir seçeneği tercih etmek size kalmış bir durumdur.
  • Gelir durumunuza göre kredi kartı kullanmak sizi nasıl etkileyecek bunu gözden geçirin. Eğer aylık geliriniz kredi kartı kullanımına uymuyorsa kredi kartı kullanmak gelirinizi elinize almadan borçlara ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  • Kredi kartına taksitler kredi kartı kullanımında bir avantaj sağlamaktadır.
  • Kredi kartını hangi amaçla kullanacağınıza karar verin. Öğrenciyseniz, ticari müşteriyseniz vs. buna göre kredi kartı seçimi yapın.
  • Kredi kartı üye iş yerlerine dikkat ederek kart seçimi yapmak size avantaj sağlamaktadır.

Kredi kartı nasıl alınır ve nelere dikkat edilerek kredi kartı alınır hakkında yazımızda size genel bilgileri aktardık.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın