Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

kredi-karti-nasil-kullanilir

Kredi kartı nedirin cevabı pek çok insan tarafından kullanılan bir aracıdır denebilir ve ne olduğu,nasıl kullanıldığı ya da ne işe yaradığı hakkında inceleme, araştırma yapmak yararınıza olacaktır. . Kredi kartı alışveriş yaparken ödemeyi nakit olarak değil de kart ile ödemenizi sağlar. Alışverişinizi yaptıktan sonra ödemeyi kredi kartı ile yaptığınızda mağazaya değil kartınızın ait olduğu bankaya borçlanmış olursunuz. Bu alışverişin faturasını ödeme işlemini de aradan belirli bir süre geçtikten sonra bankaya yaparsınız. Kredi kartları milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

?

Kredi kartını hangi bankadan almak istiyorsanız o bankadan sizin talep etmeniz gerekir. Kredi kartları maaşınıza bağlı hesabınız üzerinden alabileceğiniz gibi, ayrıca da talep edebilirsiniz. Her bankanın ayrı ayrı çeşitli türlerde farklı özelliklerde kredi kartları bulunmaktadır. Kredi kartı şirketlere özel olabilir ya da ticari yerlere özel olabilir. Ya da pek çok kişinin kullandığı gibi kişiye özel olabilir. Bu nedenle ne tür bir kredi kartı istediğinize ve bu kredi kartını hangi bankadan istediğinize karar verdikten sonra banka bu bilgileri iletmelisiniz. İstediğinize göre düzenlenen kredi kartları banka tarafından oldukça kısa bir sürede size ulaştırılmaktadır.

Kredi kartı alırken alacağınız kartın özelliklerini inceleyerek, size en uygun ve avantajlı kredi kartını belirleyebilirsiniz. Eğer bir tek kredi kartınızın olmasını istiyorsanız ve bu kart her yerde, her mağazada kullanılabilsin istiyorsanız bu özelliği sağlayan bankaları seçmelisiniz. Ama taksitlendirme seçeneği sizin için pek bir önem taşımıyorsa o zaman istediğiniz bir bankadan kredi kartınızı talep edebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Ne tür bire kredi kartı almak istediğinizi bankaya bildirmenizin ardından kredi kartınız size ulaştırılır. Kart limitinizin belirlenmesi banka tarafından yapılır ve bu işlemde etkili olan durum sizin maaşınızdır. Banka maaşınıza göre sizin kredi kartınızın limitinde bir sınırlama yapar. Eğer kullanmak istediğiniz kredi kartınızın limitiyle ilgili değişiklik yapabilirsiniz, mesela kredi kartınızın limiti size yüksek geldiyse bankayla iletişime geçerek bu talebinizi iletmelisiniz.

Alışverişinizi tamamladıktan sonra sıra ödemeye gelince kredi kartları ile ödemede farklılıklar bulunmaktadır. Mesela bazı kredi kartları 4 ay taksit seçeneği sunmaktadır, bazıları 12 aya varan taksitlendirme imkânı tanımaktadır. Taksitlendirme işlemi alışveriş yaptığınız mağazadan, internet üzerinden veya telefon ile yapılabilmektedir. Bazı kartlara alışverişinizi yaptığınız mağazadan taksitlendirme yapabilirsiniz, bazı bankalar ise mesaj gönderimi yapıldığı zaman internetten taksitlendirme yapılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanırken bütçenize göre harcama yapmaya ve ödemelerinizi geciktirmemeye büyük özen göstermelisiniz. Aksi durumda zor durumda kalabilirsiniz. Ayrıca bankalar ödemelerle ilgili gecikme gibi durumlarda faiz uygulaması yapmaktadır. Bu nedenle de kredi kartı kullanımında dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın