Kredi Kartı Numarası Kartın Üzerinde Nerede Yazar?

kredi-karti-numarasi-nerede-yazar

Kartın Üzerinde ? : Kredi kartı son kullanma tarihi ve kredi kartı numarası kart üzerinde yazmaktadır. Kredi kartı numarası nerde yazar yazımızda resimli olarak açıkladık. Kredi kartı numarası yaptığınız alışverişlerde gerekebilir. Peki kredi kartı numarası nerede yazıyor bakalım.

?

Kredi kartı numarası, bankanın size verdiği kart üzerinde kabartmalı olarak, 4 haneli olarak bölümlendirilerek kartta bulunan 16 haneli bir numaradır ve kredi kartı numarası karta özeldir.

kredi-karti-numarasi

Yukarıdaki kredi kartı örneğinde kart üzerinde kredi kartı numarası örnek olarak yazmaktadır. Bu kredi kartı örneği için 1234 ile başlayan ve 5678 ile sonlanan bu numara kredi kartı numarasını ifade eder. Kredi kartı numarası kaç haneli diye baktığımızda ise 16 haneli olduğunu görebiliriz.

Kredi Kartı Numarası Ne İşe Yarar?

Kredi kartı yaptığınız harcamaların ödemesini yaparken kullanılmaktadır. Eğer internet üzerinden alışveriş yaptıysanız size kredi kartı numarası lazım olacaktır. Ayrıca bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmek için telefon bankacılığını kullandığınızda rastgele kredi kartı numarası söyleyemezsiniz. Bu nedenle kredi kartı numaranızı öğrenmelisiniz. Kredi kartı numarası nasıl öğrenilir yazımızda açıkladık.

Kredi kartı numarası kimseyle paylaşılmamalıdır. Bankanızın telefon bankacılığını da arasanız sizden kredi kartı numarası istenmeyecektir.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası sahip olduğunuz kredi kartının üzerindedir. 16 haneli olarak bulunur. Aşağıdaki örnek kredi kartı numarası görülmektedir. Kredi kartı numarası öğrenme için hemen kartınızı elinize alın ve 16 haneli kredi kartı numaranızı öğrenin.

kredi-karti-numarasi-ornek

Kredi kartı üzerinde kredi kartı numarası, adınız, soyadınız da bulunmaktadır. Ayrıca “VALID thru” da yazmaktadır.

VALID thru nedir diyecek olursanız kartınızın son kullanma tarihidir. Kredi kartı numarası son kullanma tarihi de kart üzerinde yazmaktadır.

Kredi Kartı Numarasının Açılımı

Kredi kartı numarası 16 hanelidir. Peki bu 16 hanede yer alan numaralar ne anlama geliyor bakalım.

Kredi kartı numarası ilk rakamı, kartınızın Visa mı yoksa MasterCard mı olduğunu ifade eder.

Kredi kartı numarasının ilk 6 rakamı ise kredi kartınızı hangi bankadan aldıysanız o bankayı tanımlayan numaradır. Yani kredi kartı numarası ilk 6 hane Bank Identification Number anlamına gelir.

Kredi kartı numarasının ilk 6 rakamdan sonra geriye kalan 9 rakam ise bankanın müşteri için verdiği numaradır. Yani kredi kartı hesap numarasıdır.

Kredi kartı numarasının en son hanesinde yer alan rakam kredi kartı güvenlik rakamıdır. Bu numara kredi kartınızın geçerli mi değil mi kontrolünün yapılmasında kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Visa ve Master Kart Desteği

Kredi Kartım Visa mı yoksa MaterCard desteği mi sağlıyor diyenler için kolaylıkla öğrenebilecekleri bir açıklama yapalım. Eğer kredi kartı numarası 5 ile başlıyorsa bu durumda kartınız MasterCard desteği sunuyordur. Eğer kredi kartı numarası 4 ile başlıyorsa Visa desteği sunmaktadır.

Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank gibi bankaların kredi kartını kullanıyorsanız ve kredi kartı numaranızı öğrenmek istiyorsanız kredi kartınızın üzerinde bakın ve 16 haneli kredi kartı numaranızı öğrenin.

CVV Güvenlik Kodu Nedir Ve Nerede Yazar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın