Kredi Kartı Sicil Affı Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

cropped_content_banka-sicil-affi-cikacak-mi-banka-sicil-affi-ne-zaman-cikacak_MDEqPh0Z34708lf

Kredi kartı kullanımında yapılabilmektedir ve bu şekilde de kara liseden çıkabilirsiniz. Peki sicil affı nedir ve kara listeden nasıl çıkarım? Kredi kartları günümüzde birçok insan tarafından sıkça kullanılan ücretleri ödemede bir aracıdır. Konu ödeme olunca da tüketiciler tarafından en çok kullanılan bankacılık ürünü olduğunu söylemek mümkündür.  Kredi kartı kullanıcıları kartlarını kullanırken dikkatli olmalıdırlar. Kredi kartları bazı durumlarda oldukça avantajlı olurken dikkatsiz kullanım nedeniyle dezavantaja dönüşebilir. Kredi kartınızı kullanımınızın ardından bir süre sonra ekstre borçlarının tamamı veya asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Bu kart borçlarının ödenmemesi durumunda ise tüketiciler sıkıntı yaşamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Kara Liste Nedir?

Kredi kartınızın borçlarının ödemesini zamanında yapmanız yararınıza olacaktır. Eğer zamanında ödemeyi yapmazsanız ve bu ödemelerin de uzun vadede yapılmaması durumu söz konusu ise Merkez Bankası tarafından bu durumlar kayıt altına alınmaktadır. Merkez Bankası’nda kara liste adı verilen bir bilgi havuzu bulunmaktadır. Müşterilerin negatif kayıtları bu listede toplanmaktadır. Yani Merkez Bankası’nda müşteri hakkında negatif verilerin tutulduğu kayıtların adına “Kara Liste” denilmektedir. Kara listede bulunan müşteriler finansal işlemlerinde sorunlarla karşılaşabilirler. Ayrıca kara listede bulunan kişiler ilerleyen zamanlarda finansal işlemlerde ve bankalar ile yapacakları işlemlerde aksamalara, kısıtlamalara neden olmaktadır.

Kara liste uygulamasını Merkez Bankası yaptığı gibi bunun dışında Bankalar Denetleme Kurulu ve Kredi Kayıt Bürosu da müşteri hakkındaki bu negatif bilgileri kayıt altına almaktadır. KKB ve bankaların elde ettikleri bu veriler bir alanda değerlendirilir. Müşteri hakkındaki kayıtlara göre borçların ödemesinin yapılmaması halinde belirlenmiş olan bir süre kadarıyla müşteriye çalışmalarıyla ilgili kısıtlamalar uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Hakkımdaki Negatif Kayıtlar Silinir Mi?

Müşteriyle ilgili tutulan negatif kayıtların silinmesi mümkündür. Bu negatif durumların kayıtlardan silinmesi ve kişinin bankalarla tekrar çalışmaya başlayabilmesi için bazı işlemlerinde kurallara uyması ve belirlenen sürenin tamamlanması gerekir.  Kara listeden çıkmak Merkez Bankası tarafından mümkündür. Ancak KKB’nin ve bankaların tuttuğu bilgiler değişmemektedir. Af durumu Merkez Bankası tarafından geliştirilmiştir. Geçmiş dönemlerde on iki milyon kredi kartı kullanıcısının kara listeden çıkmasına destek olmuş bir uygulamadır.

Nasıl Olur? Af Çıkar mı?

Kredi Kartı borcu yüzünden kara listeye girmiş olan kullanıcılar için af uygulaması bazı dönemlerde yapılmaktadır. Bu uygulama sicil affının sağlanması içindir.  Sicil affının gerçekleştirilmesi için çıkarılan kanunlar ile devlet tarafından sınırlı bir süre belirlenir. Kredi kartı kullanıcısı ise belirlenen bu süre içerisinde borcunu ödemelidir ve tamamen bu borcun kapatılması gerekmektedir. Kullanıcının var olan borcunun tamamını ödemesi ve süreyi geçirmemesi ile KKB’de adı kara listeye girmiş olan kişiler affa uğramış olurlar. Eğer borç ödenmezse kişi kara listede kalmaya devam eder.

Kredi kartı kullanımınızda oldukça dikkatli olmalısınız. Ödemlerinizi zamanında ve miktarında yapmadığınız zaman sorun yaşayabilirsiniz. Hatta borcunuzu geciktirmeniz nedeniyle de borcunuzun üzerine faiz uygulaması yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Borcunuzun üzerine geciktirme nedeniyle eklenen faizle daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Bu nedenle ödemelerinizi zamanında, geciktirmeden, tutarında yapmanız tavsiye edilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın