Kredi Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

kredi kartı bloke

Kredi kartı blokesi ne demek diyorsanız; kredi kartının kullanılamaması olarak düşünülebilir. Kart blokesi nasıl kaldırılır yazımızda açıkladık. Kredi kartı bloke kaldırma işlemi yasal takip sürecine girdiyseniz farklılık gösterebilir. Detaylar yazımızda.

Kredi Kartı Bloke Olursa Ne Olur?

Kredi kartına bloke uygulaması yapıldıysa kartınızı kullanarak işlem yapamazsınız. Eğer kredi kartı bloke oldu ise mağazadan, internet üzerinden alışveriş yaptıysanız ya da marketten alışveriş yaptıysanız ödeme aşamasına geldiğinizde kredi kartınızı kullanarak işlemi tamamlayamaz, kredi kartı ile ödeme yapamazsınız. Yani kredi kartınızı kullanamazsınız.

Kredi Kartım Neden Bloke Oldu?

Banka farklı nedenlerden dolayı kredi kartına bloke koyabilir.

Kredi kartı borçlarınız nedeniyle bloke uygulanmış olabilir. Kredi kartının borcunu üst üste birkaç ay veya daha fazla sürede borçlarınızın ödemesini yapmadıysanız banka bloke koyarak kredi kartının kullanımını kapatabilir. Üst üste iki kredi kartı ekstresi geldiyse ve siz borçlarınızın ödemesini yapmadıysanız bu durumda bloke uygulaması yapılacaktır.

Kredi kartı borçlarımı ödedim, kredi kartı blokesi kaç günde kalkar diyorsanız borç ödemesini yapmanızdan yaklaşık olarak 1 iş günün ardından kredi kartı blokesi kalkar. Böylece kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ancak kredi kartı borçlarınızı uzun zamandır ödemediyseniz bu durumda kredi kartınıza ait olan dosya avukata gönderilebilir. Dosyanın avukata gitmesi ise kredi kartının temelli olarak bloke edilmiş olması anlamına gelir. Eğer böyle bir kredi kartı bloke edilmesi durumu yaşıyorsanız kartınız kullanıma açılamaz, kartın kullanıma açılması mümkün değildir. Bu nedenle kartınızı ödeme işlemi için ya da ATM’de kullanamazsınız.

ATM ile işlem yaparken kredi kartı şifresi 3 kez yanlış girilirse kredi kartı bloke olur. Ayrıca kartınızı kullanarak alışveriş yaparken şifrenizi 3 defa yanlış girdiğinizde de bloke uygulaması yapılır.

Kartınız ATM’de bulunuyorken şifreyi 3 kere yanlış girerseniz ATM tarafından kartınıza el konulabilir. Bu durumda ise bankanın şubesine girerek kartınızın size verilmesini isteyebilirsiniz. Kartınızı bankanın şubesinden aldıysanız ancak kartınız kullanıma kapalı durumdaysa telefon bankacılığını arayarak kart için yeni şifre işlemi yapabilirsiniz.

Eğer banka şubesi yakınınızda değilse bu durumda bankanızın telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yeni kredi kartı talebinde de bulunabilirsiniz.

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı bloke kaldırılması ile kullanıma açılması için banka ile görüşmelisiniz. Bankanın şubesine giderek banka personeli ile görüşmelisiniz. Gecikmiş kredi kartı borcu ya da ödenmemiş kredi kartı borcu bulunuyorsa bu borçların ödemesini yapmalısınız.

Siz kredi kartı bloke açtırma için borçlarınızın ödemesini bankaya yaptıktan sonra 24 saat içerisinde kredi kartına uygulanan bloke kaldırılmış olacaktır. Bu aşamadan sonra kartınızı alışverişlerde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yanlış şifre girişmesi nedeniyle oluşan kredi kartı bloke nasıl kalkar diyorsanız yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmektir. Telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleriyle görüştükten sonra kartınız için yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni şifre oluşturma işlemi sırasında işleminizi güvenli olarak gerçekleştirmeniz için size bir kaç soru sorulacaktır. Bu güvenlik sorularını doğru ve eksiksiz olarak tamamlamanız gereklidir. Sonrasında yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Kartı Bloke Oldu Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borçları bir süredir ödenmediyse yasal takip sürecine girebilir. Bu durumda da kredi kartı bloke olması yaşanacaktır. Banka bloke ile kartın kullanımına engel olacaktır. Böyle bir bloke durumunda ise kredi kartı borçlarının tamamının bankaya ödenmesi gereklidir. Borçlarınızı ödedikten sonra 3 iş gününde kredi kartı blokesi kaldırılır.

Ancak yasal takip sürecine girmiş olan ve avukatlık olan kredi kartı borç durumunda bloke genellikle kalmayacaktır. Kredi kartının kullanılması 5 yıl içerisinde zorlaşacaktır. Yasal takip sürecine girmeden önce borçlarınızı öderseniz bazı bankalar kredi kartının kullanımına devam edilmesine izin verebilir.

Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Vakıfbank, TEB, QNB Finansbank, ING Bank gibi bankaların kredi kartını kullanıyorsanız ve kartınız bloke olduysa bankanızla iletişime geçerek gerekli işlemlerin ardından blokeyi kaldırabilirsiniz.

Bankadaki Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın