Kredi Kartım İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Kredi Kartım İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır: Kredi kartlarını ekonomik hayatımızın çoğu alanında kullanır hale geldik. Özellikle alışverişlerimizin büyük çoğunluğunu kredi kartlarıyla yapıyoruz. Son yıllarda internetten yapılan alışverişlerin artmasına paralel olarak kredi kartı kullanımının da daha yaygın hale geldiğini söyleyebiliriz.Bununla birlikte kredi kartlarıyla internetten alışveriş yapabilmek için kredi kartınızı online işlemlere açık hale getirmeniz gerekiyor. Çünkü daha önceden kredi kartlarıyla internetten alışveriş yapabilmek için kredi kartınız online işlemlere açık halde geldiği için başka bir işleme gerek olmadan kredi kartınızla internet alışverişlerinizi yapabilmekteydiniz. Ancak 01.02.2018 tarihinden itibaren hem yeni kredi kartı alanlar hem de halihazırda kredi kartı kullananlar kartlarını bankaları aracılığıyla online alışverişlere açması gerekmektedir.

Bu yazımızda kredi kartı ve diğer banka kartlarının internet alışverişine nasıl açılabileceğini göstereceğiz.

BANKA KARTINIZ İNTERNET (ONLİNE) İŞLEMLERE NASIL AÇILIR?

Kredi kartlarınızı online işlemlerde kullanabilmeniz için vermeniz gereken onay 5 şekilde yapılabilmektedir. Bunlar;

 • bankanın mobil uygulamasına giriş yaparak
 • internet bankacılığını kullanarak
 • telefonla müşteri hizmetlerini arayarak
 • SMS göndererek
 • şubeye giderek.

Şimdi kredi kartı online alışverişler onay işlemi için kullanılabilecek bu yollara daha yakından bakalım.

1- Bankanın Mobil Uygulamasına Giriş Yaparak Kredi Kartı Online Alışverişe Onay Verme

Kullanmış olduğunuz kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın mobil uygulamasını, cep telefonunuza veya diğer mobil cihazlarınıza indiriyorsunuz. Mobil uygulamayı android işletim sistemi kullanıcısı iseniz Google Play Store’dan; ios işletim sistemi kullanıcısı iseniz Apple Store’a giriş yaparak indirebilirsiniz.

Programı, mobil cihazınıza kurduktan sonra programı açıyorsunuz ve kullanıcı adınız ile şifrenizi giriyorsunuz. Açılan ekranda kartlarım bölümünden kredi kartınızı seçiyorsunuz. Daha sonra internet işlemleriniz için onay vererek kredi kartınız internet alışverişlerine açık hale getiriyorsunuz.

2- İnternet Bankacılığına Giriş Yaparak Kredi Kartı Online Alışverişe Onay Verme

Kullanmış olduğunuz kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın resmi internet sitesine giriş yapıyorsunuz. Açılan ekrandan bireysel bankacılık seçeneğini tıkladıktan sonra açılan ekrana kullanıcı adı ya da TC numaranızı ve şifrenizi giriyorsunuz. Giriş yaptığınız bu sayfadan da kredi kartı seçeneğinden online işlemlere onay verme seçeneğini belirleyerek onay işlemini tamamlıyorsunuz.

3- Bankanın Müşteri Hizmetlerini Arayarak Kredi Kartı Online Alışverişe Onay Verme

Kullanmış olduğunuz kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın müşteri hizmetlerini arıyorsunuz. Karşınıza çıkan müşteri temsilcisine kredi kartınızın internet işlemlerine açılmasını isteyeceksiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisi anne kızlık soyadı, doğum tarihi gibi güvenlik bilgilerini sorduktan sonra kartınız internet işlemlere açma işlemini tamamlayacaktır.

4- SMS İle Kredi Kartı Online Alışverişe Onay Verme

Kullanmış olduğunuz kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın belirlediği cep telefonu numarasına ve yine bankanızın belirlediği ifadeyi yazarak kısa mesaj olarak gönderiyorsunuz. Bu şekilde kredi kartınız online işlemler için aktif hale geliyor. Örneğin Garanti Bankası için TERCIH yazıp 3340’a gönderebilirsiniz. Benzer şekilde Akbank için INTERNET yazıp 8885’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.

5- Bankanın Şubesine Giderek Kredi Kartı Online Alışverişe Onay Verme 

Kullanmış olduğunu kredi kartı hangi bankaya ait ise o bankanın en yakın şubesine giderek kartınızı internet işlemlerine açtırabilirsiniz.

BANKALARA GÖRE KREDİ KARTINI İNTERNET (ONLİNE) ALIŞVERİŞE AÇTIRMA

Yukarıda genel olarak kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanabilmeniz için hangi yollarla onay verebileceğinizi anlattık. Şimdi bazı bankalara göre bu işlemlerin nasıl yapıldığını yakından inceleyelim:

Garanti Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

Garanti Bankası kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın Garanti Bankası şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Garanti Cep veya Garanti İnternet Bankacılığına giriş yapıp size özel ürün ve tekliflerin görüntülendiği ana sayfadaki alandan onay işlemleriniz tamamlayabilirsiniz.
 • Garanti Bankası SMS ile kredi kartını internet alışverişlerine açmaya  onay vermek için, cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 3340’a gönderin.
 • Paracard için SMS ile kredi kartını internet alışverişlerine açmaya  onay vermek için, cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve AÇIK yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 3340’a gönderin.

Mevcut kredi kartınız online işlemlere kapalı ise kartınızı internet alışverişlerine açtırmak için;

 • Garanti Cep üzerinden giriş yaptıysanız şu adımları takip etmelisiniz: Anasayfa > Hesap ve Kart > Kartlar > Kullandığınız Kart > İnternetten Alışveriş Onay
 • Garanti İnternet üzerinden giriş yaptıysanız şu adımları takip etmelisiniz: Anasayfa > Kart > Kredi ya da Banka Kartı > Kullandığınız Kart > Kartınıza Ait Bilgiler > Güvenlik Bilgileri > İnternetten Alışveriş Onay

Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

Akbank kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın Akbank şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve INTERNET yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 8885’a gönderin.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

İş Bankası kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın İş Bankası şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 4402’ye gönderin.

Ayrıca internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla da aşağıdaki adımları takip ederek internet alışverişi onayını verebilirsiniz:

 • Maximum Mobil Bankacılık: Giriş > Kartlarım > Kart Ayarları > Onay
 • İşCep Uygulaması: Giriş > Kartlarım > Kart Ayarlarım > Kart Seçimi > İnternet Alışveriş > Onay
 • İnternet Şubesi: Giriş >  Kart Ayarlarım > Alışveriş Tercihleri > Kart Seçimi >  İnternet Alışveriş > Onay

Vakıfbank Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

Vakıfbank kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın Vakıfbank şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 6635’e gönderin.
 • Şayet ek kart ve bankamatik kartlarınız dahil tüm kartlarını için onay işlemi yapmak istiyorsanız; HEPSİ yazıp bu mesajı 6635’e gönderin.

Ziraat Banka Kartını İnternet Alışverişine Açma 

Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 4757’ye gönderin.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefonuı 0850 220 00 00.
 • Ziraat Bankası mobil şube veya internet şubesi aracılığıyla da işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Deniz Bank Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

Deniz Bank kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın Deniz Bank şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Ek kart ve banka kartlarınız dahil tüm kartlarınız için onay vermek istiyorsanız cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve HEPSİ yazıp bu mesajı 3280’e gönderin.
 • Kart bazında alışveriş onayı vermek istiyorsanız her bir kart için ayrı ayrı mesaj yazmanız gerekmektedir. Bu anlamda her bir kart için cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz, SANAL yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve kartınızın son 4 hanesini yazdıktan sonra bu mesajı 3280’e gönderiyorsunuz.

ING Bank Kredi Kartını İnternet Alışverilerine Açma İşlemi

ING Bank kredi kartını internet alışverişlerine açmak için;

 • Size en yakın ING Bank şubesine gidebilir ve burada işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 4 hanesini yazın. Bu mesajı 2205’e gönderin.
 • Ayrıca ING Bank mobil uygulama ve internet şubesi aracılığıyla da işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster