Kredi Kartım Kırıldı Kullanabilir Miyim, Ne Yapmalıyım?

kırılan kredi kartı

Banka kartı ya da kredi kartı kırılması durumunda kırılan kredi kartı yenileme talebinizi bankanıza iletebilirsiniz. Kırılan kredi kartını kullanarak alışveriş yapabilir misiniz yazımızda açıkladık. Kırılan kredi kartı için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek, yeni kredi kartını nasıl alabileceğinizi öğrenmek ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartım Kırıldı Kullanabilir Miyim?

Kredi kartım kırıldı durumunu yaşıyorsanız öncelikle şunu söyleyebiliriz ki güvenlik açısından bir sorun yaşadığınızı düşünmeyin. Ancak kırılan kredi kartının parçalarını da çöpe ya da başka bir yere atmayın, herhangi bir yerde de bırakmayın. Kredi kartınız kırılmış olsa da üzerindeki bilgiler kullanılarak alışveriş yapılabilir. Bu nedenle kırılmış kredi kartı çöpe atılmamalıdır.

Kredi kartı kırılmış olsa bile internetten alışveriş yapılırken kullanılabilir. Kredi kartı üzerinde bulunan bilgiler kullanılarak alışverişlerinizin ödemesini yapabilirsiniz. Kredi kartının fiziksel olarak kırılmış olması internetten alışveriş yapmanıza engel olmaz. Kredi kartı güvenlik numarası, kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanım tarihi gibi bilgilerinizi kullanarak alışverişinizin ödemesini yapabilirsiniz.

Kredi kartı kırılırsa çalışır mı sorusuna baktığımızda ise; kırılmış kredi kartının kullanımında POS cihazını kullanmak isterseniz bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Eğer kartınız zarar görmüş ve kırılmışsa ödeme işlemini kredi kartından yapmak isterseniz kartınız işlem için geçerli olmayabilir. Kredi kartı kullanılamaz duruma geldiyse, kırılmış kredi kartıyla POS cihazından alışveriş ödemesi yapamayabilirsiniz.

Kredi Kartım Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım kırıldı ne yapmalıyım diye baktığımızda ise yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz ya da bankanızın şubesine gitmenizdir. Kredi kartınızın kırıldığından bankanızı haberdar ederek yeni kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Bankanın müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra kredi kartınızın kırıldığını ve kartın parçalarını kaybettiyseniz müşteri hizmetlerine durumu belirtebilir ve kartın kullanıma kapatılmasını isteyebilirsiniz. Böylece kredi kartı bilgilerinizin kullanılarak alışveriş yapılmasını önleyebilirsiniz. Kredi kartı bilgileri kullanılarak internetten alışveriş yapılabileceği için kredi kartı iptalini isteyebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızın kırıldığını bu nedenle yeni bir kredi kartı istediğinizi iletebilirsiniz. Banka talebinizi aldıktan sonra işleme koyacaktır. Banka kartım kırıldı ne yapmalıyım diyorsanız yine müşteri hizmetleri arayabilir ya da bankanızın şubesine gidebilirsiniz.

Bankanın şubesine giderek kredi kartının kırıldığını ve kartın yenilenmesini isteyebilirsiniz. Kredi kartı kırıldı yenileme talebinde bulunduktan sonra banka talebinizi aldıktan sonra işleme koyacaktır. Yeni kredi kartınız size gönderilecektir.

Yeni Kredi Kartı Ne Zaman Gelir?

Kredi kartının kırılması durumunda bankaya yeni kart istediğinizi ister müşteri hizmetlerinden isterseniz bankanızın şubesinden iletmelisiniz. Talebiniz işleme konulacaktır. Kredi kartım kırıldı yenisi ne zaman gelir diyorsanız yeni kredi kartının gelmesi 10 – 15 gün sürebilir. Bu süre bankadan bankaya göre farklılık gösterebilir.

Yeni kredi kartınız geldiğinde alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Kredi Kartı Nasıl Gelir?

-Yeni kredi kartınızı istedikten sonra bankada bulunun adresinize kredi kartınız gönderilebilir.

-Bankanın şubesine yeni kredi kartı gönderilebilir, siz de kredi kartınızı şubeye uğrayarak imza karşılığında alabilirsiniz.

-Bazı bankalar kredi kartının sahibine bankanın anlaşmalı olduğu kargo firmaları ile ya da kurye ile gönderilebilir.

Kredi kartının nasıl gönderileceği bankadan bankaya göre farklılık gösterebilir. Yeni kredi kartının bankanın şubesine gönderilmesini de isteyebilirsiniz. Kredi kartını şubeden almak isterseniz yanınıza nüfus cüzdanınızı almayı unutmayın.

Yenileme ücreti hakkında Bankaların Kredi Kartı Yenileme Ücretleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, ING Bank gibi bankaların kredi kartını kullanıyorsanız ve kredi kartının kırılması durumunu yaşıyorsanız bu durumu bankanıza bildirebilir yeni kredi kartı talebinizi iletebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın